موج
کدخبر : ۳۷۶۶۹۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-376693

اکبر بهنام جو:

استاندار اردبیل گفت: زیرسازی راه آهن اردبیل به عنوان مهم ترین بخش از روند اجرای راه آهن اردبیل ، میانه تا پایان شهریور ماه به اتمام می رسد.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، اکبر بهنام جو ، استاندار اردبیل بهنام جو گفت: آنچه که مهم است زیر سازی راه آهن بوده و مسیر راه آهن از لحاظ سختی کار جزو سخت ترین مسیر ها بوده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر حدود ۱۲۵ کیلومتر از مسیر ۱۷۰ کیلومتری راه آهن اردبیل آماده ریل گذاری است و به جز چند مسیر و پل بزرگ در مسیر که تا شهریورماه تکمیل می شود، سایر مناطق تا مرداد ماه آماده ریل گذاری است.

استاندار اردبیل تصریح کرد: راه آهن در چند سال اخیر شدت گرفته و از اعتبار بانک ملی که هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان بود هزار و ۵۰ میلیارد تومان جذب شده است.

بهنام جو اظهار کرد: تا ده روز آینده ۱۰۰ میلیون تومان هم از محل بانک ملی به راه آهن پرداخت می شود.

وی افزود: هم اکنون آخرین تجهیزات روسازی به مسیر راه آهن آورده شده و در حال تست ریل گذاری هستند.

استاندار اردبیل با بیان اینکه از ریل تولید داخل در اجرای راه آهن استفاده می شود، گفت: در سال گذشته ۳۰۰ کیلومتر با ریل داخلی در سطح کشور ریل گذاری شده که امسال به ۶۰۰ کیلومتر می رسد.

بهنام جو اظهار کرد: در خصوص منابع هم امسال ۳۰۰ میلیارد تومان منابع عمومی دولت داریم و ۲۰۰ میلیارد تومان هم رئیس سازمان برنامه و بودجه قول داده که تامین کند.

وی بیان کرد: دنبال این هستیم منابع را به طور کامل جذب کنیم تا مشکلی در اجرا پیش نیاید.

استاندار اردبیل با اشاره به مطالعات انجام گرفته و اخذ مجوز برای اجرای راه آهن اردبیل- پارس آباد گفت: علاوه بر راه آهن اردبیل ، میانه مطالعات لازم برای اجرای بارانداز ریلی پارس آباد و راه آهن اردبیل- پارس آباد هم انجام گرفته است.

بهنام جو گفت: با راه اندازی بارانداز ریلی به آذربایجان وصل می شویم و در حال حاضر در دولت در حال مراوده با آذربایجان هست.

وی همچنین افزود: چهار سال پیش فقط ۵۰ کیلومتر از ۷۵۰ کیلومتر در حال احداث بزرگراه بوده که هم اکنون ۳۵۰ کیلومتر جاده سازی در حال اجرا بوده که از پارس آباد گرفته به سمت سربند و مشگین شهر، محور بیله سوار به گرمی تا سرچم از سمت اردبیل و سه راهی سرچم ،کلور درام پیمانکاران مشغول کار هستند.

استاندار اردبیل با اشاره به اجرای محور سرچم به هشتجین گفت: این مسیر  برای مردم خیلی حیاتی بود که در حال اجرا است.

بهنام جو تصریح کرد: امسال دنبال این هستیم که ۶۰ کیلومتر بزرگراه تحویل دهیم.

وی با اشاره به اختصاص اعتبار۲۰ میلیارد تومانی به محور اسالم در سفر رییس جمهور گفت: این میزان برای مسیر اسالم که نیاز به ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار دارد، اندک بوده و در تلاش هستیم با یافتن منابع جدید حدود ۲۰۰ میلیارد تومان پیمانکار طرح را انتخاب کنیم.

استاندار اردبیل از اجرای تونل حیران خبر داد و گفت: امسال بازگشایی مسیر تونل دوم حیران تا پایان سال انجام و تکمیل و افتتاح آن سال بعد خواهد بود.

بهنام جو در ادامه به حوزه تولید و صنعت در استان اشاره کرد و افزود: در بحث رونق تولید در سال گذشته یکی از استان های برتر کشور بودیم و امسال هم کارخانجات بزرگی در استان وارد فاز فعالیت می شوند.

وی اظهار کرد: فاز اول کارخانه کریستال که دارای برند صادراتی نیز بوده  تا سه ماه دیگر و فاز بعدی چند ماه بعد از آن راه اندازی می شود.

استاندار اردبیل افزود: صادرات ما در سال گذشته افزایش یافته و علی رغم کرونا ۲۷۰ میلیارد تومان صادرات از استان انجام گرفته است.

بهنام جو گفت: برخی از محصولات که قبلا صادرات نداشتیم در همین ایام صادراتش شروع شد که صادرات ام دی اف از جمله آن است که حداقل ۲۰ میلیون دلار صادرات انجام شده و امسال هم حداقل ۵۰ تا ۶۰ میلیون دلار صادرات می شود.

وی فعال سازی فاز دوم آرتاویل تایر را از دیگر بخش های توسعه یافته حوزه صنعت دانست و افزود: لاستیک تولید این واحد در حال تست جاده بوده و باید ۶۰ هزار کیلومتر طی کند تا استاندارد صادر شود.

استاندار اردبیل بیان کرد: واگذاری کارخانه سیمان خلخال به سرمایه گذار بعدی در حال انجام است و فاز توسعه کارخانه نئوپان این شهرستان هم انجام می شود.

بهنام جو کارخانه کامیون سازی مشگین شهر را از دیگر واحدهای صنعتی مطرح استان دانست و گفت: در خرداد ماه شروع ساخت کامیون به تعداد ۲۰۰ دستگاه بر اساس قرار داد منعقد شده با شرکت ها و پیمانکاران آغاز می شود.

وی گفت: در سال گذشته فعال سازی ۵۸ واحد صنعتی و ۴۶ واحد کشاورزی انجام گرفت که واحد صنعتی ابریشم سبلان به عنوان واحد نساجی بزرگ از جمله آن است.

استاندار اردبیل افزود: امسال از نزدیک ۱۸۰ واحد راکد ۱۰۰ واحد هدفگداری شده که به  چرخه تولید برسند.

بهنام جو اظهار کرد: صنایع تبدیلی مغان با ظرفیت ۶۰ هزار تن کنسانتره میوه فعال شده که موقعیت خوبی برای جلوگیری از فساد محصولات باغی است.

وی با بیان اینکه توسعه سردخانه ها در استان برای جلوگیری از افت محصولات خصوصا سیب زمینی هدفگذاری شده است، افزود: تا پایان نیمه اول سالجاری ظرفیت ۱۸۰ هزار تنی انبار استاندارد استان به ۴۰۰ هزار تن می رسد.

استاندار اردبیل همچنین از اجرای طرح های سد سازی و خط انتقال آب در استان خبر داد و گفت: پایاب سد گیوی با ۲۲۰ میلیارد تومان، سد سبلان و مجتمع های آبرسانی در سطح استان فعال بوده که برای مجتمع های آبرسانی هم ۱۶۰ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

بهنام جو بیان کرد: در قانون بودجه برای محرومیت زدایی ۱۸۰ میلیارد تومان برای استان و معادل همین اعتبار هم برای تامین آب در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: نزدیک به ۱۱۰ میلیارد تومان هم برای راه ها جذب شده اگر این اعتبارات تزریق شود تاثیر بسیار بالایی در سرعت بخشی به اجرای پروژه ها خواهد داشت.

استاندار اردبیل به کاهش بارش و افزایش دما اشاره کرد و گفت: این امر باعث بروز خشکسالی شده که تمهیدات و تامین اعتبار لازم از جمله ۳۵ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

بهنام جو افتتاح سد تازه کند گرمی را یادآور شد و گفت: مناقصه انتخاب پیمانکار انتقال آب از سد تازه کند انجام شده و عملیات اجرایی خط انتقال و تصفیه خانه از عید فطر آغاز می شود.

وی افزود: در راستای اجرای پروژه های آبی تا دو ماه آینده  سد عمارت هم افتتاح می شود که ظرفیت خوبی برای انتقال آب به گرمی و سایر شهرستان ها است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها