موج
کدخبر : ۳۷۳۵۳۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-373537

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور:

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: در حال حاضر 7 هزار مدرسه وقفی در سطح کشور در اختیار آموزش و پرورش است.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، حجت‌الاسلام مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد اظهار داشت: کمیسیون املاک ایجاد شده تا اگر موقوفه‌ای نیازمند تبدیل به احسن و فروش بود، کمیسیون املاک استان با نظر کارشناسان تصویب و تصمیم‌گیری کند.

وی با بیان اینکه با انجام این اقدامات، درآمد اولیه سازمان اوقاف افزایش پیدا کرده است، عنوان کرد: در سال 99 حدود هزار و 700 میلیارد تومان درآمد اوقاف در سطح کشور بوده است.

خاموشی ادامه داد: این اتفاق با تغییر رفتار موقوفه داری همچنین تغییر شرایط اجاره داری رقم خورده است ضمن اینکه زمین‌های کشاورزی نیز با مشارکت و مضاربه و ... به درآمدزایی رسیده‌اند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: 50 درصد نیز برای حفظ العین در نظر گرفته شده تا موقوفات آباد و دایر بمانند.

وی یادآور شد: سیستم اوقاف باید به سمت تولید برود تا بتواند در شرایط تحریم باری از دوش کشور بردارد و این حرکت تاکنون بسیار موفق بوده است که نمونه آن زمین زراعی 400 هکتاری در تهران بود که طی 42 سال یک میلیارد و 420 میلیون تومان اجاره داده بودند اما در شش اول سال گذشته، 6 میلیارد به سیستم وقف پول وارد کرد و بعد از آن نیز سرمایه گذار 5 میلیارد تومان در آن سرمایه گذاری کرد تا کشت گندم را به 10 تن در هکتار برساند که اتفاق مهمی است.

خاموشی ادامه داد: در استان یزد در سال 99 درآمد اوقاف 47 میلیارد و 100 میلیون تومان بوده و احتمال اینکه ظرفیت تعاملی که کار تجاری افزایش یابد، وجود دارد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه عنوان کرد: یزد می تواند ارقام قابل توجهی را وارد سرمایه گذاری خود کند.

وی با اشاره به نیت واقفان گفت: حدود 800 نیت استحصاء شده که برخی از آنها زیر مجموعه یکدیگر قرار گرفتند و 14 نیت اصلی استخراج شد که برخی نیات، اجتماعی است و هزار و 880 مرکز درمانی، بیمارستان، درمانگاه موقوفه داریم.

خاموشی بیان کرد: با تعاملی که با وزارت بهداشت انجام شد، رفتار موقوفه داری برای درمانگاه، بیمارستان و ... تغییر خواهد کرد و شرایط مانند گذشته نخواهد بود که این موضوع در یک تفاهمنامه مدنظر قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: نزدیک به 20 هزار داروخانه وقفی در بیمارستانها داریم که از محل درآمد آنها می توانیم تعداد قابل توجهی عمل جراحی سخت به صورت مجانی انجام دهیم.

خاموشی ادامه داد: اوقاف در این زمینه کاملا تعطیل شده بود اما اکنون به دنبال حرکت در مسیر درمان رایگان مردم کم بضاعت از محل درآمد موقوفات این بیمارستانها و داروخانه ها هستیم.

وی در مورد نیات آموزشی نیز بیان کرد: اوقاف 7 هزار مدرسه در اختیار آموزش و پرورش دارد که همه آنها در وضعیت نامناسب درآمدی هستند و با توجه به اینکه اغلب آنها موقوفات منفعتی هستند، در صدد ساماندهی آنها هستیم.

خاموشی در مورد موقوفات حوزه های علمیه نیز اظهار داشت: کل درآمدی که از حوزه ها در اختیار اوقاف است، 27 میلیارد تومان است که لازم است در این زمینه نیز به دنبال برنامه ریزی جدید هستیم زیرا برای حوزه های علمیه برای خود رسالتی قائل هستیم.

وی با اشاره به اینکه 457 دارالقرآن موقوفه در کشور داریم، گفت: تعهد فرهنگی اوقاف در قبال مراکز فرهنگی این است که از دریچه اجتماعی وارد شود و به نظر می رسد که جهش فعالیت را در این زمینه شاهد بوده ایم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: در زمینه موقوفات منفعتی نیز هدف گذاری ما این است که تا پایان امسال به درآمد 3 هزار و 500 میلیارد تومانی برسیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها