موج
کدخبر : ۳۶۹۶۰۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-369602

نخستین جشنواره نی انبان با حضور 14 گروه هنری داخلی و نوازندگانی از فرانسه و مجارستان در جزیره کیش آغاز می شود.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، خسرو نشان معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش در نشست خبری نخستین جشنواره بین المللی نی انبان کیش در سالن رازی مرکز همایش های بین المللی اظهار داشت: برگزاری این رویداد زمینه ساز ایجاد ارتباط های سازنده میان نوازندگان این هنر ارزشمند در سطح جهان است.

به گفته رئیس نخستین جشنواره نی انبان کیش هنر ارزشمند نواختن نی انبان در گستره جغرافیایی کشور های اتریش، آلمان، اسپانیا، اسکاتلند، ایسلند، انگلستان، فرانسه، مجارستان، ترکیه، یونان، تا شبه قاره هندوستان توسعه یافته است.

خسرو نشان گفت: ساز نی انبان در جنوب کشور از امتیاز ممتازی برخوردار است از این رو پایه گذاری یک جشنواره خوب می تواند منجربه اقدامات ارزنده ای در این حوزه هنری شود.

نشان با بیان اینکه به دلیل شرایط ناشی از کرونا در یک سال گذشته آسیب های فراوانی به تاسیسات و نهادهای گردشگری کشور وارد شده، اظهار داشت: با یک مدیریت صحیح فعالیت ها و رویدادهای فرهنگی این منطقه به عنوان قطب گردشگری جایگاه خود را در حوزه گردشگری فرهنگی حفظ کرده است.

وی با شاره به این که ایده برگزاری این جشنواره برای نخستین بار توسط فواد توحیدی دبیر این جشنواره مطرح شد افزود: پس از ارائه طرح پیشنهادی برگزاری جشنواره نی انبان، موضوع بررسی شد و با سرعت بخشیدن به اجرایی این طرح امروز شاهد برگزاری این رویداد مهم در جزیره کیش هستیم.

رئیس نخستین جشنواره نی انبان کیش در خصوص ساماندهی موسیقی بومیان کیش خاطر نشان کرد: پس از ساماندهی موسیقی بومیان این منطقه، بنیان پژوهشی در موسیقی و مردم شناسی بومیان کیش تحقق یافت.

خسرو نشان تصریح کرد: اجرای 19تراک از موسیقی بومیان کیش به عنوان اقدامی ارزشمند و مهم می تواند آغاز پژوهش های متعددی در این زمینه باشد.

نشان افزود: شاید تصور اینکه بومیان کیش موسیقی خاص و ویژه ای متمایز از سایر مناطق دارند کمی سخت باشد، اما وجود این موسیقی خاص، مبین فرهنگ غنی موسیقی این منطقه است.

وی با تاکید بر این که ساز نی انبان، سازی است که علاقمندان و مخاطبان زیادی با این هنر آشنا هستند اظهار داشت: کسانی که در جنوب کشور زندگی می کنند از آغاز دوران کودکی خود با نواهای این ساز آشنا شدند و در سطح گستره ملی علاقمندان بسیار زیادی به سمت این هنر جذب شدند.

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به این که ساز نی انبان در سال ۹۴ به عنوان یک اثر ملی به ثبت میراث فرهنگی رسید و در گستره استان های کرمان، هرمزگان، بوشهر و خورستان به این ساز توجه ویژه ای شد، گفت: برگزاری رویداد های فرهنگی و هنری که بتواند در دراز مدت برند گردشگری کیش را حفظ کند مورد حمایت سازمان منطقه آزاد کیش قرار می گیرد.

فواد توحیدی دبیر نخستین جشنواره بین المللی نی انبان کیش با بیان این که 14 گروه شرکت کننده از داخل کشور و میهمانان خارجی در این جشنواره حضور دارند افزود: نخستین جشنواره بین المللی نی انبان کیش امروز چهارشنبه 20 اسفند از محل امفی تئاتر ساحلی کشتی یونانی آغاز می شود.

توحیدی اظهار داشت: پس از برگزاری برنامه های پیش بینی شده در اسکله تفریحی مرجان، افتتاحی جشنواره بین المللی نی انبان کیش در مجموعه میکا برگزار خواهد و تا پاسی از شب مراسم نوازندگی هنرمندان در اسکله تفریحی ادامه خواهد داشت.

لازم به ذکر است این جشنواره تا جمعه ٢٢ اسفند ادامه خواهد داشت و گروه های شرکت کننده فردا و جمعه نیز از ساعت ١٦ تا ١ بامداد باحضور در پارک ساحلی کشتی یونانی، مرجان و مجموعه آوای خلیج فارس قطعات شنیدنی را برای ساکنان و گردشگران اجرا می کنند. 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها