موج
کدخبر : ۳۶۹۳۴۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-369346

علی اصغر زحمتکش در گفت و گو با خبرگزاری موج یزد؛

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد گفت: برخی شهرها مانند شهر یزد به علت تاریخی بودن و وجود بافت تاریخی نیازمند شیوه نامه متفاوت ساخت و ساز در برخی موارد است، که بخشنامه هایی برای این موضوع با هماهنگی وزارتخانه وجود دارد.

علی اصغر زحمتکش رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج یزد، گفت: در خصوص مقررات ملی ساختمان ٢٢ مبحث در رشته های مختلف وجود دارد که هر کدام از این مباحث هر چند سال یکبار با توجه به اقتضائات روز و پیشرفت صنعت، تکنولوژی، تجهیزات، لوازم و مصالح ساختمانی بروز می شود.

وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی باید پیگیر بروزرسانی مقررات ملی باشد، افزود: مباحث مقررات ملی یک قانون است که برای کل کشور یکسان در نظر گرفته شده و این در حالی است که برخی شهرها مانند شهر یزد به علت تاریخی بودن و وجود بافت تاریخی نیازمند شیوه نامه متفاوتی در برخی موارد است.

زحمتکش گفت: بخشنامه یا شیوه نامه هایی با توجه به شرایط استان و حتی شهرستان ها در بخش های ظرفیت کار مهندسی و برخی بومی سازی ها وجود دارد که باید با تأیید شورای مرکزی و وزارتخانه اعمال شوند.

 

نقش پر رنگ نظام مهندسی ساختمان در صرفه جویی انرژی

وی در خصوص بافت تاریخی یزد و جایگاه آن در عمران، گفت: فعلا سازه ای به نام سازه های خشتی در بحث طراحی سازه یا عمران نداریم ولی نمای خشتی و اینکه نماهای بافت تاریخی و سنتی با حفظ ساختار، مقاوم سازی شود، وجود دارد و با توجه به قوانین و مباحث مقررات ملی، این کار انجام می شود.

زحمتکش درباره موضوع گرانی زمین و مسکن در یزد، گفت:  گرانی زمین و مسکن به بحث عرضه و تقاضا مرتبط است و سازمان نظام مهندسی نمی تواند تاثیر مستقیم بر این روند داشته باشد.

وی نقش و کارکرد نظام مهندسی را در بهینه سازی ساختمان برای صرفه جویی انرژی پر رنگ دانست و گفت: نظام مهندسی ساختمان در بخش طراحی و استفاده از سیستم های نو و استفاده بهتر از فضاها و دیوارهای محیطی برای صرفه جویی در انرژی می توانند در هزینه های ساخت همچنین بهره برداری به کارفرما خیلی کمک کنند و مؤثر باشد.

زحمتکش به مالکان توصیه کرد: مالکان حتما از خدمات مهندسان دارای صلاحیت استفاده کنند.

وی توضیح داد: زمانی که مالکان برای طراحی ساختمان به دفاتر مهندسی نظام مهندسی ساختمان مراجعه می کنند، می توانند رزومه مهندسان را بررسی و انتخاب کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها