موج
کدخبر : ۳۶۹۲۷۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-369275

محمد حسین طالبیان در همدان عنوان کرد:

معاون میراث فرهنگی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه با ثبت منظر تاریخی هگمتانه می توانیم بهترین راهبرد را برای ثبت هگمتانه باستان تا همدان معاصر بکار بگیریم، گفت: یگانه کاندید ثبت جهانی منظر تاریخی هگمتانه است و پرونده ثبت جهانی هگمتانه به یونسکو ارسال می شود.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، محمد حسین طالبیان ، معاون میراث فرهنگی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه همدان؛ یگانه کاندید ثبت جهانی منظر تاریخی هگمتانه است و پرونده ثبت جهانی هگمتانه به یونسکو ارسال می شود

طالبیان خاطرنشان کرد: یکصد سال گذشته در تپه هکمتانه آثار با ارزشی کشف شده است که نیازمند محل مناسبی برای نگهداری بود و مخزن امن منطقه غرب کشور در این راستا احداث شد.

وی با اشاره به اینکه  پرونده ثبت جهانی هگمتانه به یونسکو ارسال می شود افزود: منظر تاریخی هگمتانه تا همدان آثار دوران باستان تا معاصر را در برمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه اصل کار هگمتانه انجام شده است و به موازات تکمیل پرونده موانع نیز برداشته خواهد شد ابراز امیدواری کرد: در سال ۱۴۰۰ شاهد ثبت جهانی هگمتانه باشیم و همدان یگانه کاندید ثبت جهانی منظر تاریخی از هگمتانه تا همدان است کاندیدی که رقیب ندارد.

معاون وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه سالانه یک اثر در کشور سهمیه ثبت جهانی دارد گفت: با ثبت منظر تاریخی می توانیم بهترین راهبرد را برای ثبت هگمتانه باستان تا همدان معاصر بکار بگیریم و سیر تحول را در اولین پایتخت مادها که از هگمتانه آغاز شده را به تصویر بکشیم.

طالبیان اضافه کرد: در منظر تاریخی می توانیم بخش زیادی از آثار را در دوران معاصر در نظر گرفته و اولین شهر بی رقیب در ثبت منظر تاریخی را ثبت جهانی کنیم.

وی خاطر نشان کرد: چهار هزار بنا و آثار تاریخی در کشور مرمت شده است و برخی احیا و در حال بهره برداری است و برخی نیز به زودی بهره برداری می شود.

بهره برداری از هفت پروژه میراث فرهنگی استان همدان روز دوشنبه طی آیینی با حضور معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و با دستور رییس جمهوری در یک ارتباط زنده تصویری در موزه مخزن تپه هگمتانه آغاز شد.

آیین بهره‌برداری از ۲۷۲۱ طرح وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به ارزش ۱۵ هزار و ۸۰۴ میلیارد تومان امروز(دوشنبه) به صورت سراسری در یک ارتباط زنده تصویری با حضور و دستور رییس‌جمهوری آغاز شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها