موج
کدخبر : ۳۶۹۲۷۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-369270

رییس دفتر هیات نظارت و بازرسی انتخابات استان همدان با اشاره به نتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه بهار و کبودراهنگ، به ویژگی های هیات نظارت بر انتخابات در همدان پرداخت.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، حجت الاسلام جلال مرادی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران بیان کرد: بررسی صلاحیت هیات های اجرایی شوارهای اسلامی و پس از آن بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای اسلامی شهر و روستا توسط هیات نظارت شوراها صورت می گیرد و هیات های نظارت شورای نگهبان در شهرستان ها و بخش ها نسبت به بررسی صلاحیت داوطلبان شوراها دخالتی ندارند. 

وی افزود: هیات نظارت شورای نگهبان در ۱۶ بخش مستقل استان و ۹ شهرستان مشخص شدند و حکم خود را دریافت کرده و آمادگی بررسی معتمدان معرفی شده از سوی فرمانداران و بخشداران را دارند.

رییس دفتر هیات نظارت و بازرسی انتخابات استان همدان گفت: با توجه به شرایط کرونایی و ضرورت پرهیز از تجمع، بر این اساس شیوه نامه اجرایی تشکیل هیات های  اجرایی در انتخابات ۱۴۰۰ با تفاهم و توافق بین هیات مرکزی نظارت و  ستاد انتخابات ۱۴۰۰ در  کشور صورت گرفت.

حجت الاسلام مرادی افزود: بر این اساس معتمدان انتخاب ثابت و مشترک بوده یعنی طبق قانون نسبت به چهار انتخابات ریاست جمهوری، میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری و شوارهای اسلامی شهر و روستا، باید هیات اجرایی برای انتخابات تشکیل شود.

وی اضافه کرد: هیات اجرایی دارای اعضای اداری شامل فرماندار یا بخشدار، رییس دادگستری، دادستان، رییس ثبت احوال یا نمایندگان جایگزین این افراد بوده علاوه بر این از معتمدان از اقشار مختلف مردم فرماندار یا بخشدار ۳۰ نفر را معرفی می کنند.

رییس دفتر هیات نظارت و بازرسی انتخابات استان همدان اظهار داشت: این ۳۰ فرد معتمد از سوی فرماندار یا بخشدار، در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به هیات نظارت شوراها و در انتخابات ریاست جمهوری و میان دوره ای مجلس  به هیات نظارت شورای نگهبان معرفی می شوند.

حجت الاسلام مرادی ادامه داد: مقرر شده به جای ارائه لیست های جداگانه برای ریاست جمهوری، شورای اسلامی شهر روستا و میان دوره ای مجلسُ، یک لیست مشترک را به ۲ هیات نظارت شامل شورای نگهبان در شهرستان ها و بخش ها و هیات نظارت شورای اسلامی شهر روستا بدهند.

وی بیان کرد: این هیات های نظارت در جلسه مشترک معتمدان تایید شده را به فرمانداران یا بخشداران  معرفی کرده تا آنها از بین افراد تایید شده اعضای اصلی و علی البدل را انتخاب کنند.

رییس دفتر هیات نظارت و بازرسی انتخابات استان همدان گفت: مهلت انتخاب اعضای این هیات از فردا ۱۹ اسفند آغاز شده و تا ۲۳ این ماه ادامه دارد تا در اولین فرصت هیات های اجرایی انتخابات تشکیل و انتخابات شوراهای اسلامی را شروع کنند.

حجت الاسلام مرادی اظهار داشت: البته انتخابات میان دوره ای  مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه بهار و کبودراهنگ باید از هشتم فرودین سال آینده و هیات اجرایی ریاست جمهوری از ۲۰ اردیبهشت کار خود را آغاز می کنند اما هر دو اینها همزمان با شوراها هیات اجرایی شان تشکیل می شود.

وی یادآوری کرد: هشتم فروردین سال آینده ثبت نام داوطلبان اولین میان دوره ای یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه بهار و کبودراهنگ آغاز می شود و پس از آن بررسی صلاحیت داوطلبان در هیات های اجرایی، هیات نظارت استان سپس هیات مرکزی صورت می گیرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها