موج
کدخبر : ۳۶۹۰۴۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-369041

گلخانه گرمسیری اصفهان؛ ایده ای که بعد از 12 سال جان گرفت؛

ایده ساخت گلخانه گرمسیری اصفهان که از 12 سال پیش در شهر اصفهان مطرح شده اما بلاتکلیف مانده بود با تلاش سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان اجرا و به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه ایده داشتن گلخانه گیاهان گرمسیری در فلور شهری مثل اصفهان از 12 سال پیش مطرح بوده و اقداماتی در منطقه 9 انجام و بلاتکلیف باقی مانده بود، اظهار کرد: از سال 96 این ایده بررسی شد و مورد استقبال قرار گرفت اما بضاعت مالی سازمان پارک ها به گونه ای نبود که این طرح را اجرا کنیم.

فروغ مرتضایی نژاد افزود: در سال 97 اجرای این گلخانه با سازه های جدید قوت گرفت تا سازه به جای کوانست گلخانه ای یک سازه ژئودزیک باشد؛ با ایجاد درختان، منظره و گل های مناطق حاره ای، روند ساخت گلخانه تکمیل شد. 

وی تصریح کرد: جلسات متعددی در سازمان برگزار و اساتید دانشگاه در کنار ما بودند و سازه ایجاد شد؛ برای احداث داخل گلخانه از مدیریت سازمان عمران، کمک گرفتیم و داخل آن را ساماندهی کردیم به صورتیکه صخره سنگ داخل آن پیش بینی شد تا گیاهانی مثل خزه و سرخس را داشته باشیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه عملیات عمرانی به خاطر بافت سست کنار گلخانه هزینه های زیادی را به مرور تحمیل کرد، گفت: وجود رطوبت و خاک سست، سبب شد تا عملیات عمرانی چند ماهی طول بکشد و نهایتا طی تماس با مراکز تحقیقاتی سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خوزستان، درختان و گونه هایی را از هر بخش کشور جمع آوری کردیم.

مرتضایی نژاد افزود: چاره اندیشی برای بستر خاک گلخانه با حضور اساتید انجام شد و همکاران زیادی از دانشگاه به ما کمک کردند و نهایتا بافت و بستر خاک شکل گرفت.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با بیان اینکه سیستم گرمایش و سرمایش گلخانه اتوماتیک است، گفت: کاربری این مکان، علمی – آموزشی از مقاطع دبستان تا سطح دانشگاه است؛ البته برای شهروندان نیز محیط جدیدی است و شاید امکان حضور در فلور شهرهایی مثل جنوب کشور یا کشورهای گرمسیری برای همه فراهم نباشد اما در این گلخانه همه این شرایط فراهم شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها