موج
کدخبر : ۳۶۶۵۹۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-366592

استاندار قم از عدم صدور مجوز برای برگزاری اعتکاف در قم خبرداد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، بهرام سرمست روز چهارشنبه درجلسه ستاد پیشگیری، فرماندهی و مقابله با بحران استانداری قم افزود:‌ اگر استثنائا قرارگاه ملی مقابله با کرونا تصمیم گیری جدیدی پیرامون برگزاری اعتکاف به استان ها ابلاغ شود، مبنای عمل قم نیز قرار می‌گیرد.

استاندار قم، در ادامه با بیان اینکه اگر چه این استان همچنان درخصوص ویروس کرونا در شرایط آبی قرار دارد ولی این امر شکننده است گفت: با توجه به اینکه ویروس جهش یافته انگلیسی در چند استان کشور شناسایی شده و مواردی از مرگ ناشی از این بیماری نیز در کشور ثبت شده است، نگرانی از شیوع مجدد این بیماری در قم با توجه به موقعیت جغرافیی استان بسیار زیاد است.

وی با بیان اینکه مراکزی که رعایت دستورالعمل های بهداشتی در آنها کمتر از ۷۰ درصد است باید تذکرات لازم داده شود، افزود: پایانه های مسافربری درون شهری و برون شهری، هتل ها و مسافرخانه ها ، آرایشگاه ها، بیمارستان ها و مراکز فروشگاهی از جمله مراکزی هستند که رعایت پروتکل های بهداشتی در آنها روند کاهشی داشته است که باید تذکرات لازم در این زمینه به آنها داده شود.

سرمست با تاکید بر ضرورت انجام کارهای اقناعی و فرهنگ سازی برای استفاده از ماسک گفت: استفاده از ظرفیت رسانه های استان به منظور فرهنگ سازی و اقناع افکار عمومی در استفاده از ماسک و دستورالعمل های بهداشتی ضروری است.

استاندار قم با اشاره به عملکرد یک ساله این استان د مقابله با کرونا گفت: ستاد استانی مقابله با کرونا همواره در تصمیم گیری های خود، توازن میان سلامت و امینت و همچنین معیشت و وضعیت اقتصادی مردم را مورد توجه قرار داده است و نتیجه این تصمیم گیری های این بوده است که قم علاوه بر تحقق جهش تولید، از عملکرد قابل افتخار در زمینه کنترل کرونا برخوردار است.

وی گفت: هم اکنون قم در رتبه ۳۰ میان استان های مختلف از نظر شیوع کرونا قرار دارد که نشان از عملکرد موفق در مقابله و کنترل این بیماری است.

سرمست، با تقدیر از همراهی و همکاری اصناف و اتحادیه استان در رعایت دستورالعمل‌ها و محدودیت‌های بهداشتی ادامه داد: استفاده از ظرفیت اتحادیه‌ها و اصناف، به منظور کنترل شرایط بازار و دستورالعمل‌های بهداشتی در هفته‌های پایانی سال ضروری است.

وی ادامه داد: تامین کالاهای اساسی استان درهفته های منتهیبه آخر سال به ویژه شب عید، کارگروه های مختلف در استان فعال شده‌است.

سرمست با بیان اینکه فعالیت مراکز خودگردان و رفاهی دستگاه های اجرایی در ایام تعطیلات نوروز باید متوقف شود گفت: مراکز رفاهی دستگاه‌های مختلف که در تعطیلات نوروزی سال های گذشته برای پذیرش مهمان های نوروزی و اقامت استفاده می شد با توجه به سیاست های نوروز امسال برای محدودیت ترددها، این مراکز نباید محلی برای جذب زائر و مسافر باشد.

استاندار قم، فعال کردن کسب و کارهای الکترونیکی و ارائه خدمات غیرحضوری به مردم را مورد تاکید قرار داد و گفت: کرونا فرصت مناسب برای تغییر در شیوه‌های کسب و کار را فراهم کرد که با وجود اینکه اقدام‌های موثری برای استفاده از ظرفیت‌های کسب و کارهای الکترونیکی انجام شده ولی همچنان تا رسیدن به نقطه فاصله وجود دارد.

سرمست با الزام دستگاه های اجرایی استان به منظور ارائه خدمات خود به صورت الکترونیکی گفت: بر اساس ابلاغیه صورت گرفته، هر اداره باید ۳ خدمت پر مخاطب دیگر خود را تا پایان سال به صورت الکترونیکی ارائه دهند.

وی با بیان اینکه در ایام عید نوروز امسال تاکید بر محدود کردن و هدفمند کردن سفرهاست گفت: اصل بر کاهش سفرها و ترددها در نوروز امسال است و این موضوع بر اساس دستورالعمل های بهداشتی باید برنامه ریزی شود.

سرمست با اشاره به شناسایی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در باغ پرندگان قم، گفت: همواره تصمیم گیری در استان بر اساس نظر دستگاه تخصصی بوده‌است و در این زمینه نیز اظهار نظر سازمان دامپزشکی، مبنای تصمیم در استان است.

وی با انتقاد از فضاسازی های رسانه‌ای پیرامون باغ پرندگان قم گفت: انتظار از تمام مجموعه های استان این است که مبنای تمام فعالیت‌ها و اظهار نظر آنها بر اساس نظر دستگاه تخصصی باشد.

وی با اشاره به فعالیت واحدهای متعدد مرغداری در استان گفت: افزایش کنترل‌ها برای جلوگیری از درگیری مرغداری‌های صنعتی قم به شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان باید تشدید شود.

سرمست با انتقاد از تلاش برخی رسانه‌ها برای حاشیه سازی علیه قم گفت: عده‌ای در تلاش هستند که از هر موضوعی برای تخریب وجهه قم استفاده کنند ولی این موضوع نباید نافی مسئولیت دستگاه‌های استان در مقابله با چنین موضوعاتی باشد.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت ساماندهی روزبازارها در این استان ادامه داد: محوریت سازمان دهی کردن روزبازارها به عهده شهرداری است و در این روند باید فرمانداری با تشکیل کمیته مرتبط نسبت به هماهنگی دستگاه های مختلف اقدام کند.

استاندار قم، گفت: خوشبختانه در قم با فعالیت دستفروشان در پیاده‌روها مواجه نیستیم که این موضوع نقطه قوتی برای استان است ولی برای ساماندهی کردن روزبازارها نیاز به مراقبت جدی تری وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه تلاش تمام مجموعه استان این است که وضعیت کرونایی در قم به نارنجی و قرمز نرسد گفت: بر اساس دستورالعمل ابلاغی ستاد ملی کرونا پیش از این فعالیت بازارهای روز و دستقروشان تنها در شهرهای قرمز باید تعطیل میشد که بر اساس دستورالعمل جدید فعالیت این بازارها در وضعیت نارنجی هم تعطیل می شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها