موج
کدخبر : ۳۵۹۵۸۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-359581

با توجه به اینکه استان کرمانشاه از منابع طبیعی خوبی برخوردار است و علاوه بر آن از ظرفیت‌های بی‌نظیری مثل دسترسی به بازار عراق و قرار گرفتن در مسیر شریان‌های اصلی کشور، همچنین نداشتن مشکل تأمین آب، امکانات کافی را برای توسعه صنعتی استان فراهم آورده است اما متأسفانه هنوز نامی از کرمانشاه، در لیست استان‌های صنعتی کشور برده نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، احداث کارگاه‌ها و کارخانجات بزرگ صنعتی در کرمانشاه، ضرورت تسهیلات کلان برای سرمایه‌گذار، همچنین روند کوتاه‌مدت دریافت مجوز را طلب می‌کند، این پروسه طولانی و نفس‌گیر، عملاً عرصه را بر سرمایه‌گذار تنگ کرده؛ از طرفی، به خاطر مرزی بودن منطقه و سابقه جنگ تحمیلی، کمتر سرمایه‌گذاری، توان و سرمایه خود را در این منطقه به کار می‌گیرد.

گرچه شهرک صنعتی کرمانشاه بیش از هزار واحد تولیدی را در خود جای داده است، اما نتوانسته گره‌های زیادی از مشکلات اقتصادی کرمانشاه باز کند چرا که در کنار هر صنعت مادر، باید خوشه‌های صنعتی مرتبط با آن احداث‌شده و زنجیره محکمی را به وجود بیاورد. با ایجاد این زنجیره نه‌تنها رونق بیشتری به صنعت مادر بخشید‌‌ه می‌شود بلکه انسجام زنجیره‌های دیگر را نیز فراهم آورده و احتمال رکود و عدم فعالیت واحدهای دیگر را نیز از میان برمی‌دارد. کما اینکه بعضی از واحدهای صنعتی به همین دلایل دچار رکود و یا بازدهی ناچیزی در مقابل سرمایه کلمه هستند. یکی از عوامل کمرنگ بودن صنعت در کرمانشاه، کمبود نیروی کار ماهر -نیروی تخصص‌یافته متناسب با نیاز هر واحد تولیدی -که برای سرمایه‌گذار بسیار حائز اهمیت است می‌باشد. آموزش نیروی جوان و تحصیل‌کرده در راستای نیازهای صنعتی هر واحد، همین‌طور همگام بودن سرمایه‌گذار با مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای، راه‌حل مناسبی برای رفع مشکلات در این زمینه است.

کیوان کاشفی عضو هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران به تشریح ظرفیت‌های صنعتی و معدنی استان پرداخته، و تلاش کرده موانعی که باعث شده از ظرفیت‌های بالای این استان، در مسیر صنعتی شدن استفاده نشود، را مشخص کند.

وی در ارتباط با بهره‌برداری صحیح از معادن گفت: هنوز در زمینه شناسایی وضعیت دقیق میزان ذخایر و اکتشافات، کارهای جدی صورت نگرفته مثلاً قسمت عظیمی از ذخایر قیر طبیعی ایران، در کرمانشاه است؛ که هنوز برآورد دقیقی از میزان ذخایر آن نداریم که بدانیم، اگر یک واحد صنعتی فرآوری قیر طبیعی احداث کنیم، تا چند سال می‌توانیم مواد اولیه آن را تأمین کنیم. از سوی دیگر هنوز معادن ناشناخته زیادی در استان داریم که از ظرفیت آن‌ها بی‌اطلاعیم. در زمینه بهره‌برداری نیز، چالش جدی‌مان، نداشتن تکنولوژی مدرن و به‌روز است که هم هزینه‌ها را بالا می‌برد و هم باطله‌های معدنی را افزایش می‌دهد. وی با اشاره به خام‌فروشی معادن و اینکه هیچ کار جدی در زمینه فرآوری انجام‌نشده است؛ می‌گوید؛ بسیاری از مواد معدنی ازجمله سنگ‌های تزئینی بدون هیچ‌گونه فرآوری به استان‌های دیگر ازجمله اصفهان می‌رود و گاهی برمی‌گردد و از همین مرزهای کرمانشاه، به کشورهای دیگر صادر می‌شود و هنوز در کرمانشاه یک واحد سنگ‌بری بزرگ و مدرن هم نداریم و اکثر سنگ‌های تزئینی ما به‌صورت کلوخ، استخراج می‌شوند.

وی افزود: برای برداشتن مشکلات توسعه صنعت و معدن در کرمانشاه، نیازمند استفاده از ظرفیت شورای معادن استان هستیم و همین‌طور تشکل بخش خصوصی، مانند خانه معدن و نظام‌مهندسی معدن هم باید در این راستا به میدان بیایند.

او در پایان اضافه کرد؛ در سند جهش تولیدی که به استاندار تقدیم کردیم نیز حوزه معادن موردتوجه بوده و تأکید داشتیم که برداشت از معادن باید امسال ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یابد و امیدواریم با این راهکار، بخش معدن، از رخوت خارج شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها