موج
کدخبر : ۳۵۶۳۷۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-356373

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران:

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران گفت: از آغاز شیوع کرونا تاکنون، بیش از 50 گروه جهادی در طرح‌های مواسات و همدلی در مسجد مقدس جمکران مشارکت داشتند.

حجت الاسلام یاسین حسین آبادی در گفتگو با خبرنگار موج در قم، با تشریح فعالیت‌های مؤمنانه و همدلانه در شرایط کرونایی اظهار داشت: از ابتدای شیوع کرونا برنامه‌هایی را در مسیر خدمت به مردم و مقابله با این بیماری در پیش گرفتیم به خصوص اینکه در همان ابتدا اعیاد شعبانیه را داشتیم خدماتی در این عرصه نیز اراده شد.

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران افزود: با توجه به اینکه در آن ایام درب‌های مسجد مقدس جمکران در جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسته بود و نمی‌توانستیم میزبان مردم باشیم، یک بسته عیدانه برای نیمه شعبان آماده کردیم که شامل متبرکات جمکران بود و بالغ بر 70 هزار بسته عیدانه در ایام عید شعبان آماده و به مناطق مختلف ارسال شد.

وی بیان کرد: در همان ایام با توجه به شیوع کرونا، بسیاری از مردم به لحاظ معیشتی دچار مشکلاتی شدند که با همراهی تولیت مسجد مقدس جمکران قرارگاه مردمی «گامی به سوی جامعه مهدوی» در جهت کمک مومنانه و مواسات شکل گرفت.

حجت الاسلام حسین آبادی عنوان کرد: این قرارگاه طبق فرمایش رهبری در تحقق مواسات و همدلی در 4 گام مهم راه اندازی شد و در هر گامی خدمات متعددی از جمله تهیه و توزیع بسته‌های حمایتی و معیشتی و سلامت محور مانند توزیع ماسک و ژل و همچنین تامین لوازم التحریر و توزیع گوشت قربانی به استان‌های مختلف شکل گرفت.

وی تصریح کرد: در قالب این طرح چند ده تن گوشت به مناطق مختلف کشور ارسال و بالغ بر چند میلیون پرس غذا نیز در میان اقشار ضعیف توزیع شد، ضمن اینکه چند ده هزار بسته سلامت تهیه و توزیع گردید.

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران خاطرنشان کرد: اعطای مبلغ ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به پویش نذر قربانی برای سلامتی امام زمان(عج) و توزیع بیش از ۴۰۰ هزار پرس غذا و ۲۲ هزار بسته معیشتی بین محرومان در ماه مبارک رمضان بخشی از اقدامات قرارگاه به شمار می‌رفت.

وی گفت: این اتفاقات و همدلی با مشارکت بالغ بر 50 گروه جهادی به نام امام زمام(عج) رقم خورد و همچنان نیز تداوم دارد.

حجت الاسلام حسین آبادی افزود: در این ایام برنامه‌های مسجد مقدس جمکران ازحضوری به مجازی تبدیل شد و این برنامه‌ها زا طریق صفحه اینستاگرام و رسانه ملی و روبیکا به سمع و نظر مخاطبین رسید، همچنین بسیاری از برنامه‌های مسجد مقدس جمکران همچون مشاوره‌ها به صورت تلفنی برگزار شد.

وی عنوان کرد: در این ایام مسابقات مجازی را به طور ویژه طراحی کردیم که شاخص‌ترین آن مسابقات فرزند غدیر بود که بالغ بر صد هزار نفر در آن مشارکت داشتند.

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران اظهار داشت: در برهه زمانی که در حال حاضر نیز در آن شرایط هستیم مراسم های مسجد مقدس جمکران بدون حضور زائران و به صورت مجازی برگزار و اقداماتی مربوط به کرونا همانند ضد عفونی کردن شبانه روزی محیط‌ها و اماکن و فرش‌های مسجد مقدس جمکران انجام می‌شد و همچنان نیز ادامه دارد.

وی بیان کرد: حتی در آن برهه‌ای که نماز در مسجد مقدس جمکران برگزار می‌شد و زائرین حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مراجعه می‌کردند جامهری‌ها را حتی به گونه‌ای قرار دادیم که هر نفر می‌توانست به یک مهر دست بزند و آن مهر مجدد در جامهری قرارداده می شد که دیگر امکان برداشته شدن آن مهر وجود نداشت.

حجت الاسلام حسین آبادی گفت: تمهیدات متعددی در حوزه مقابله با کرونا از جمله نصب تجهیزاتی برای ضد عفونی کردن دست زائرین و توزیع ماسک و رعایت فاصله‌های اجتماعی انجام شد.

وی ادامه داد: همچنین در این مدت استفاده از المان‌های اطلاع رسانی مسجد مبنی بر سه رکن مهم در رعایت فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک و تذکر در خصوص اجتناب نسبت به حضور افراد مسن و بیماران زمینه‌ای در مسجد مقدس جمکران مورد توجه قرار گرفت.

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران خاطرنشان کرد: ارائه خدمات رایگان توسط دارالشفای جمکران در مناسبت های خاص و یا به افرادی که احساس می‌شد دچار کرونا هستند به طوری که در این مرکز آنها را به صورت رایگان ویزیت می‌کردند و به مراکز مربوط ارجاع می دادند.

وی تصریح کرد: طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در ایام محرم، مردم می‌توانستند در فضاهای باز برنامه و مراسم عزاداری برگزار کنند که در این باره اعلام شد جمکران دارای فضاهای باز متعددی است و هیئت‌هایی که فاقد فضای باز مناسب هستند به مسجد مقدس جمکران بیایند.

حجت الاسلام حسین آبادی عنوان کرد: در ایام محرم میزبان سه هیئت مردمی بودیم و در حالی که مسجد مقدس جمکران مراسمی برگزار نکرد، هیئت‌ها با حضور در این فضاهای روباز و وسیع مسجد به اقامه عزاداری سید الشهدا پرداختند.

وی بیان کرد: در زمینه رزمایش مواسات و همدلی نیز اعلام شد مسجد جمکران بستری برای حضور گروههای جهادی است که بالغ بر 50 گروه جهادی رسمی که برخی از این‌ها تعداد دیگری از گروهها را به صورت زیرمجموعه داشتند در برنامه‌ها حضور یافتند.

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران گفت: در رسته‌های مختلف گروههای جهادی اقدامات مهمی انجام شد که شامل بسته‌های حمایتی و معیشتی و بسته های سلامت و لوازم التحریر از ابتدای شیوع کرونا تاکنون است.

وی افزود: آخرین اتفاقی که رقم خورد نیز  تهیه و توزیع بسته مشق احسان با مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) بود که در ان چند صد هزار لوازم التحریر بسته‌بندی و برای مناطق مختلف کشور ارسال شد که این طرح از ابتدای محرم آغاز گردید و تا یک هفته قبل نیز ادامه داشت.

حجت الاسلام حسین آبادی همچنین در مورد تشکیل کمیته محرومیت زدایی از روستا و منطقه جمکران تصریح کرد: در این ایام با توجه اینکه روستای جمکران در اطراف مسجد مقدس منطقه ضعیف و پرآسیبی است یک کمیته محرومیت زدایی راه اندازی شد که در قالب این کمیته بسته‌های معیشتی و کمک‌های مالی و بهداشتی و ویزیت رایگان بالغ توزیع شد.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون در طرح تشکیل کمیته محرومیت‌زدایی از روستا و منطقه جمکران بیش از 200 نفر از خانوار تحت پوشش خدمات قرار گرفته‌اند و این طرح نیز تداوم دارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها