موج
کدخبر : ۳۴۹۳۳۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-349331

مراسم تحلیف اعضای کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان قم برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، حجت الاسلام والمسلمین علی مظفری رئیس کل دادگستری استان قم در مراسم تحلیف کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان که با رعایت تمام شیوه نامه‌ای بهداشتی در دادگستری کل استان قم برگزار شد، بیان کرد: امروزه دادرسی دانش محور جزو برنامه‌های تحولی دستگاه قضایی است و دلیل آن پیچیدگی زندگی‌ها به همراه پیشرفت تکنولوژی است و تمام عرصه‌های زندگی مردم از همدیگر متاثر شده و خواه ناخواه آن‌ها را درگیر مسائل قضایی می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان قم در راستای نظریه کارشناسی در دانش محور بودن قضاوت اظهار داشت: حضور کارشناسان می تواند کمک بزرگی در راستای دانش قضایی و دانش محور بودن قضاوت باشد. امروزه به دلیل پیچیدگی در تعاملات اجتماعی، اختلافاتی که بوجود می آید قابل درک برای مجموعه قضایی نیست و به یک نظریه تخصصی مجموعه کارشناسان اهل فن نیاز می باشد و اگر این اتفاق نیفتد یقینا قضاوت از عنوان دانش محوری عقب می ماند و ناخواسته قضاوت های ناعادلانه اتفاق خواهد افتاد.

 حجت الاسلام والمسلمین علی مظفری در ادامه گفت: درست است که طبق قانون نظر کارشناسی طریقت دارد و قاضی مکلف نیست که از این نظریه تبعیت کند ولی چون موضوعات فنی و تخصصی می باشند و قاضی با آنها آشنا نیست باید نظریه کارشناسی را در قضاوت خود دخالت دهد.  مسائل فنی را کارشناسان فنی می توانند به قضات انتقال دهند. کارشناسان باید بدانند که نقش مهمی در قضاوت قاضی دارند.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها