موج
کدخبر : ۳۴۷۴۵۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-347457

گزارش اختصاصی موج از طعم تلخ محرومیت در شمال هرمزگان؛

علی‌رغم وعده‌ی چندین باره‌ی مسئولان برای حل مشکلات راه‌های مواصلاتی روستای نارمند اما همچنان مشکلات پابرجاست و شاهد مهاجرت هر روزه‌ی ساکنان این روستا به دلیل مشکلات زیرساختی هستیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج هرمزگان، توصیف وضعیت مناطق محروم هرمزگان و کمبودهایی که روستانشینان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، دشوار است اما این بار می‌خواهیم از روستایی در همین حوالی نخلستان های سرسبز شمال هرمزگان سخن بگوییم؛ روستایی با 80 خانوار که به دلیل صعب العبور و خاکی بودن جاده مواصلاتی‌اش، مردمش مجبور شده اند به مکانی دیگر نقل مکان کنند و در روستای جدیدی به نام کهنوج سکنی گزینند اما رضایتی از این جابجایی ندارند چرا که باغ‌هایشان رو به نابودی است و تمام زحمت های چندین ساله شان بر فنا رفته.

*طعم تلخ محرومیت

روستانشینان در این منطقه طعم تلخ محرومیت را چشیده اند و توقع نابجایی از مسئولان استان ندارند و می‌خواهند در راستای رفاه اجتماعی گوشه چشمی نیز به آنها شود. این بار مقصدمان نارمند روستایی دور دست در دل پیچ و خم جاده‌های ناهموار است، جایی که سرگذشت ناکامی‌ها و بی‌مهری‌هایی را چشیده است.

روستای نارمند بخش فارغان از توابع شهرستان حاجی آباد به ‌دلیل نامناسب بودن راه دسترسی، مردمش مجبورند با حداقل‌ترین امکانات یا در همان روستاها حبس شوند یا به شهر کوچ کنند و باغ و خانه خود را به دست فراموشی بسپارند.

در راستای پیگیری وضعیت این روستا و مشکلات آن به سراغ «فردین حیدری» جوانی از روستای نارمند بخش فارغان شهرستان حاجی آباد رفتیم تا در خصوص شرایط حاکم بر روستایشان با وی به گفتگو بنشینیم.

فردین حیدری از وضعیت راه روستای نارمند راضی نیست و از خبرگزاری موج خواست صدای مردم این روستا را به گوش مسئولان برساند.

راه روستایی

*نبود راه زندگی‌مان را مختل کرده است

وی وضعیت راه های این روستا را بسیار بغرنج عنوان کرد و گفت: نارمند فاقد راه روستایی مناسب است و ما مجبور شدیم خانه هایمان را به روستایی دیگر منتقل کنیم، اکنون نیز برای رفتن به باغ و آبیاری درختان باید از مسیری سخت و طاقت فرسا بگذریم.

وی گفت: وجود راه های روستایی صعب العبور در روستای نارمند سبب شده است تا مردم با مشکلات زیادی روبرو شوند و نتوانند به آسانی کارهای روز مره خود را انجام دهند و 20 خانواری که در آن روستا مانده اند و می خواهند خانه های خود را بسازند، مجبورند برای آوردن مصالح به این روستا به دلیل عدم وجود راه مناسب هزینه های چند برابری را پرداخت کنند.

*مهاجرت رئیس شورای روستا

حیدری با اشاره به اینکه این مشکلات و سختی ها باعث شده بیشتر جمعیت روستای نارمند به شهرها و روستاهای اطراف مهاجرت کنند، افزود: مردم هر روستایی برای رفع مشکلات‌شان شورایی را برای پیگیری نیازهای روستا انتخاب می کنند تا برای حل مشکلاتشان به نمایندگی از آنها قدمی بردارند اما متاسفانه شورای این روستا نه تنها اقدامی موثر برای حل مشکلات مردم این منطقه انجام نمی دهند بلکه حضوری نیز در شرایط سخت در بین ما نداشته اند.

وی با بیان اینکه رئیس شورای نارمند تنها اسم شورا را با خود یدک می‌کشد، افزود: رئیس شورا خودش در فارغان زندگی می کند، و هر گاه ما نامه ای را با حضور روستانشینان تهیه می کنیم که برای رسیدگی به مشکلاتمان به استانداری ببریم، به جای اینکه شورا پیگیر مشکلات ما باشد ما برای امضای این نامه به دنبال وی هستیم.

مدارس تخریبی

*مدرسه روستا تعطیل شده است

حیدری تشریح کرد: مدرسه ای که در این روستا وجود دارد، سه سال است که تعطیل شده و دیوارهای مخروبه این مدرسه در حال ریزش است.

وی با اعلام اینکه دانش آموزان نارمندی برای تحصیل باید به فارغان بروند چرا که فضای آموزشی مناسبی در این روستا وجود ندارد، گفت: البته در روستایی که در 6 کیلومتری این روستا قرار دارد مدرسه ای برای تحصیل دانش آموزان وجود دارد اما مسافتی که باید برای رسیدن به مدرسه طی شود برای دانش آموزان دشوار است.

حیدری عنوان کرد: مسافت راه کهنوج تا نارمند 6 کیلومتر است که در صورت بهسازی و هموار شدن این مسیر قطعا تمام مردم این روستا به محل زندگی شان باز می گردند.

وی یادآورشد: چند دوره است که با وجود اینکه اعلام کردند بودجه ای برای راه روستایی اختصاص یافته، هیچ اقدامی برای رفاه راه روستایی ما صورت نگرفته است.

مسجد نیمه تمام

*پروژه‌های رها شده

وی با اشاره به اینکه اکنون حدود دو سال است که خاک را ریخته اند اما از همان زمان هیچ اقدامی صورت نگرفته است، اضافه کرد: خانه بهداشتی در بخش فارغان داریم و مسجدی که 40 سال است ساخته شده اما سقف آن را درست نکرده اند.

فردین حیدری بیان کرد: تردد در جاده ی خاکی و صعب العبور روستای نارمند به خصوص در ایام بارندگی به سختی صورت می گیرد که از حداقل ایمنی های لازم نیز برخوردار نیست.

*دست به دامان مسئولان

وی درخواست کرد: یک بار مسئولان استان و نمایندگان مردم در مجلس از دستگاه های متولی علی الخصوص راه شهرسازی هرمزگان بخواهند که بودجه ای برای راه خاکی صعب العبور در این روستا در نظر بگیرند که مشکلات مردم این روستا مرتفع شود.

*واکاوی بیشتر

برای واکاوی موضوع و بررسی های بیشتر گفتگویی تلفنی را با شورای روستای نارمند ترتیب دادیم تا صحبت های وی در خصوص اینکه تا چه حد پیگیر مشکلات مردم منطقه روستای نارمند بوده است را بشنویم.

جابر حیدری رئیس شورای روستای نارمند در گفتگو با خبرنگار موج گفت: از طریق بخشداری و شورای بخش پیگیر رفع مشکل راه روستایی نارمند بوده ام و با پاسخ «بودجه نیست» مواجه شده ام.

وی افزود: بالاخره بعد از پیگیری های مجدد چند کامیون شن را برای زیرسازی این جاده در آن منطقه تخلیه کردند اما تاکنون این پروژه بلاتکلیف مانده است.

وی در ادامه افزود: بعد از مدتی جهاد کشاورزی و با همراهی راه و شهرسازی هرمزگان طرحی را برای راه روستایی بین مزارع برنامه ریزی کردند که تنها امکان تردد یک خودرو بود و نصف مسیر را آسفالت کردند و متاسفانه نصف دیگر مسیر راکد ماند و تاکنون خبری از رفع این مشکل و تکمیل پروژه نیست.

*وعده پوچ خبرهای خوب شهریور

رئیس شورای روستای نارمند گفت: در واقع قرار بود از روستای کهنوج جاده ای به طول 6 کیلومتر به روستای نارمند متصل شود، حتی پیمانکار و نقشه مهیا بود اما پروژه را نیمه کاره رها کردند و وعده‌های مسئولان و پیگیرهای ما محقق نشد.

وی در پایان اضافه کرد: طی بازدیدی که چندین هفته قبل مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان از این محور به عمل آورد، وعده داده بودند که طی شهریور امسال تکمیل شود که متاسفانه تکمیل نشده است.

*سخن پایانی

این وعده ها تنها سخنانی است که به گوش همه ما آشناست اما با شنیدن این کلمات مردم روستای نارمند تنها محرومیت در مخیله اشان تداعی می شود، این عدم رسیدگی حق مردمان مناطق محروم نیست و نباید با پیش کشیدن کمبود منابع مالی در کشور رسیدگی به این مناطق را فراموش کرد. امیدواریم مسئولان برای خدمت بیشتر به مردم و به‌خصوص مناطق محروم همت بیشتری را بکار گیرند.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها