موج
کدخبر : ۳۴۵۰۵۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-345054

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در خصوص توزیع نامتوازن امکانات شهری در منطقه پردیسان، با بیان اینکه پروژه مسکن مهر به سرعت وارد مراحل اجرایی و عملیاتی شد از این رو طراحی نقشه امکانات شهری مغفول ماند، ادامه داد: ساخت وساز امکانات شهری از جمله بیمارستان، بوستان و فضای سبز و.. از سال 94 به نهادهای ذی‌ربط واگذار شده است اما به دلیل کمبود بودجه و..هنوز برخی مناطق فاقد امکانات است.

حسن صبوری مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار موج قم، بیان کرد: فاز اول طرح اقدام ملی مسکن از سال گذشته در استان قم با ثبت نام 4هزار و 400 نفر، آغاز شد و در فاز دوم در شهر جدید امیرکبیر بالغ بر تعداد11هزار نفر ثبت نام کرده‌اند.

وی افزود: 2هزار و 155 نفر متقاضی به تایید اولیه رسیده‌اند و هزار و 845 نفر از متقاضیان در مرحله اول رد درخواست شده‌اند و هزار و 200 نفر در انتظار تایید استعلام هستند.

صبوری با بیان اینکه مرحله دوم ثبت نام بدون اطلاع استان قم انجام شد، یادآور شد:11 هزار و 750 نفر از هم استانی‌های قمی در مرحله دوم طرح اقدام ملی ثبت نام نموده‌اند که در ماه گذشته از سوی شرکت عمران شهر جدید امیرکبیر پیامک برای آن‌ها ارسال شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم با اشاره به اینکه ثبت نام بیش از 11 هزار نفر در فاز دوم طرح اقدام ملی مسکن زنگ هشداری برای مجموعه استان در کمبود مسکن و تقاضا برای آن است، تصریح کرد: شهر قم ظرفیت پذیرش کلیه درخواست‌های متقاضیان را ندارد و از مجموع تعداد درخواست‌ها پس از پالایش و اولویت بندی تعداد هزار و 250 نفر امکان ادامه کار خواهند داشت.

وی با ذکر این نکته که ثبت‌نام در فاز دوم طرح اقدام ملی مسکن مشمول هزینه است، اظهار کرد: شهر جدید امیرکبیر که به عنوان نخستین شهر جدید ویلایی در کشور شناخته شده‌ است در کیلومتر ۷۰ محور بزرگراهی قم - اراک قرار دارد که واحدها به صورت ویلایی یک طبقه با متراژ ۳۰۰ متر زمین و ۱۰۰متر بنا احداث خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم به سه برنامه استان برای تامین مسکن در آینده اشاره کرد و افزود: الحاق اراضی ۶۳ هکتاری آیت‌الله بروجردی که بنا به درخواست استان بوده و در انتظار تایید و تصویب شورای شهرسازی و معماری کشور است یکی از این موارد است که ظرفیت خوبی برای تولید مسکن ایجاد خواهد کرد.

وی ادامه داد: با توجه به اسناد بالادستی، توسعه جمعیت پذیری در شهرهای اطراف شهر قم مانند کهک، دستجرد و قنوات و رونق ساخت و ساز در آن نواحی و همچنین اختصاص بخشی از اراضی ۷۰ هکتاری مرکز محلات پردیسان برای تولید مسکن از اقدامات دیگر خواهد بود.

صبوری در خصوص قیمت نهایی طرح اقدام ملی مسکن در مرحله اول بیان کرد: در جلسه شورای تامین مسکن استان، برآورد اولیه قیمت هر واحد مسکونی طرح اقدام ملی براساس قیمت فهرست بها متری دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تصویب شد اما قیمت نهایی براساس قیمت تمام شده و به روز محاسبه خواهد شد.

وی با اشاره به این که اولویت استان ایجاد ظرفیت در شهر قم و شهرهای اطراف است، خاطرنشان کرد: در شهر قم به دلیل محدودیت زمین امکان ایجاد ظرفیت جدید وجود ندارد اما با توجه به احتمال افزایش شهرستان های استان قم، امکان ایجاد ظرفیت در شهرهای دیگر استان قم نظیر کهک، قنوات و جعفریه وجود دارد.

صبوری در خصوص توزیع نامتوازن امکانات شهری در منطقه پردیسان ، با بیان اینکه پروژه مسکن مهر به سرعت وارد مراحل اجرایی و عملیاتی شد از این رو طراحی نقشه امکانات شهری مغفول ماند، ادامه داد: ساخت وساز امکانات شهری از جمله بیمارستان، بوستان و فضای سبز و.. از سال 94 به نهادهای ذی‌ربط واگذار شده است اما به دلیل کمبود بودجه و..هنوز برخی مناطق فاقد امکانات است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم تصریح کرد: بسیاری از زمین‌های خالی در مناطق پردیسان کاربری مسکونی ندارد و جهت ایجاد امکانات رفاهی و تفریحی برای ساکنین آن منطقه واگذار شده‌است و سرعت ساخت وساز این مناطق بسیار پایین است.

وی گفت: در طرح اقدام ملی مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان به عنوان ناظر عالیه و اداره کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به عنوان کارگزار این طرح هستند که با توجه به توانایی ساخت آن ها و سرعت در اجرای پروژه ها، امیدواریم در اجرای طرح اقدام ملی مسکن استان با مشکلات مشابه طرح مسکن مهر مواجه نشویم.

وی با اشاره به اینکه تولید دو هزار واحد دیگر در شهر قم بر عهده ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) است اظهار داشت: تا کمتر از یک ماه آینده عقد قرارداد و تحویل اراضی مورد نیاز با این ستاد نهایی می شود و کلنگ زنی اراضی ۲۷ هکتاری و آماده سازی اراضی ۱۷ هکتاری پردیسان در همین راستا کلید خواهد بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها