موج
کدخبر : ۳۳۹۵۵۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-339557

دبیر شورای سلامت کیش گفت: با وجود رشد بیماری کرونا در 2 ماه اخیر آمار مرگ و میر ناشی از این بیماری در کیش از متوسط کشور پایین تر است.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، سعید پورعلی دبیر شورای سلامت کیش گفت: از ابتدای اسفند تا چهارم مرداد بالغ بر ۳هزار و ۵۳۲ نفر از ساکنین جزیره کیش غربالگری شدند که در این میان به ازای هر روز به صورت میانگین ۲۳ نفر از افراد مشکوک مبتلا به بیماری کرونا نمونه گیری انجام شده است.

سعید پورعلی با تشریح اقدامات سازمان در مبارزه با همه‌گیری کرونا گفت: یکی از مهمترین اقدامات ساختاری، تشکیل شورای سلامت با اختیارات ویژه بود که تا کنون به صورت رسمی ۲۳ جلسه و در قالب کمیسیون‌ها و کارگروه‌های زیر مجموعه بالغ بر ۶۰ جلسه با هدف کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا برگزار شده است.

وی افزود: همزمان با همه‌گیری بیماری، مداخلاتی از سوی سازمان منطقه آزاد با هدف کنترل بیماری صورت گرفت،این مداخلات شامل کاهش پروازها و الزام مسافران به خود اظهاری، همچین قرنطینه پس از ورود به جزیره بود.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد در تشریح فرایندهای مدیریت بیماری، نظارت بر کنترل و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا گفت: توزیع ژل ضد عفونی کننده، گند زدایی معابر و اماکن عمومی، تمهیدات مراقبتی در مبادی های ورودی، تب سنجی، آموزش های پیشگیرانه، تولید پیام‌های آموزشی شامل موشن گرافی و...، توسعه و تجهیز امکانات درمانی، افزایش ظرفیت خدمات‌دهی درمانی، قرنطینه و نظارت بر اجرای قرنطینه خانگی از جمله اقدامات انجام شده بر اساس مصوبات ابلاغی از سوی شورات سلامت کیش بود.

وی ادامه داد: انجام این اقدامات، با مدیریت شورای سلامت کیش و همراهی همه بخش‌های مسؤل، کیش را به منطقه‌ای با تجربیات موفق و نمونه تبدیل کرد و موفق شدیم در اردیبهشت ماه، جزیره را به منطقه سفید بدل کنیم؛ در این میان همراهی کیشوندان، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و کاهش رفت و آمدهای غیر ضروری پشتوانه‌ای برای رسیدن به این وضعیت بود.

پورعلی تاکید کرد: چشم انداز همه‌گیری نشان می‌دهد کرونا میهمان نا خوانده و طولانی مدت ما است و ما هم مانند تمامی کشورها ناگزیر به بازگشایی‌ها و بازگشت پروازها بودیم؛ چرخه اقتصاد کیش بر محور گردشگران بنا شده و تلاش کردیم با تکیه بر پروتکل‌های مصوب و نظارت مستمر با بازگشایی تدریجی، حرکت اقتصادی جزیره را به مدار سابق بازگردانیم. البته ویژگی‌های خاص جزیره کیش به عنوان مقصد سفر ما را در این راه با دشواری‌هایی رو به رو کرد. کاهش حساسیت های جمعی در حفظ پروتکل های بهداشتی نیز بر این موضوع دامن زد تا در نهایت طی دو ماه اخیر با رشد بیماری رو به رو شویم؛ هر چند خوشبختانه آمار مرگ و میر از متوسط کشوری پایین‌تر است. 

وی با قدردانی از کادر درمانی جزیره و همکاران بیمارستان کیش توضیح داد: از ابتدای اسفند ۹۸ تا کنون، ۲۴ و نیم درصد موارد مثبت کووید ۱۹ در بیمارستان کیش بستری شدند و ۷۵ و نیم درصد از بیماران نیز بدون بستری مراحل درمانی خود را سپری کردند.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها