موج
کدخبر : ۳۳۲۸۳۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-332836

مدیرکل راه‌ و شهرسازی استان قم خبرداد؛

مدیرکل راه و شهرسازی قم گفت: به‌زودی بیش از ۷۰ میلیارد ریال اعتبار برای انجام خدمات زیربنایی و روبنایی در بافت‌های ناکارآمد و فرسوده شهر قم واریز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، حسن صبوری در نشست ستاد بازآفرینی استان قم، اظهار کرد: از محل تبصره ۱۸ در سال ۹۷ در کشور، مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان تفاهم‌نامه برای نوسازی بافت‌های فرسوده از سوی وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه‌وبودجه کشور، ویژه خدمات زیربنایی و روبنایی بافت فرسوده برای کشور امضا شد که سهم قم ۳۵ میلیارد تومان بوده‌است.

وی اضافه کرد: در تخصیص مرحله اول، ۵۵ میلیارد ریال پرداخت شد و در مرحله دوم، اعتبار خدمات زیربنایی و روبنایی بافت فرسوده قم به مبلغ ۷۷ میلیارد ریال به‌زودی واریز می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم با اشاره به کسب رتبه الف ستاد بازآفرینی شهر قم در سال ۹۷، بیان کرد: با وجود برنامه جامع اقدام مشترک، در سال‌های گذشته اقدامات درخور و موثری در بافت‌های مختلف شهر انجام شد ولی در طول ۲ سال اخیر شاهد کاهش همکاری دستگاه‌های اجرایی عضو ستاد در راستای برنامه بازآفرینی شهری قم هستیم.

صبوری تاکید کرد: بر اساس قانون، دستگاه‌های عضو ستاد بازآفرینی شهری، باید ۳۰ درصد از منابع خود را در راستای سیاست‌های بازآفرینی شهری هزینه کنند که تا حدودی در این مساله همکاری لازم انجام نمی‌شود.

وی ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام‌شده در بافت‌های مختلف شهر قم، در خصوص ابعاد محرک توسعه این اقدامات، گفت: این اقدامات موجب بهبود جریان ترافیک، خوانایی و نظم فضایی، توالی منظر، امنیت پیاده، فضای امن محلی و پاتوق محلی، حس تعلق و انگیزه می‌شود.

وی در زمینه توسعه گردشگری با توجه به توانمندسازی بافت‌های مختلف شهر، پیشنهادهایی ارائه کرد و افزود: در محدوده بافت تاریخی، ساماندهی و بهسازی بازار نو و کهنه، گردشگری اقتصادی و اجرای مجموعه شهری پیرامون حرم امامزادگان چهل اختران، گردشگری اجتماعی را در پی دارد.

به گفته دبیر ستاد بازآفرینی شهری قم در محدوده پیرامون بافت اطراف حرم مطهر، بهسازی و جداره سازی خیابان چهار مردان، ساماندهی قبرستان نو، تملک کوچه ارگ در امتداد ضلع جنوبی حرم مطهر- خیابان ارم  به ترتیب گردشگری تاریخی- فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی را دنبال می‌کند.

صبوری با رویکرد آسیب‌شناسی به عدم تحقق برنامه بازآفرینی شهری و برنامه جامع اقدام مشترک اشاره کرد و خاطرنشان کرد: کاهش چشمگیر اعتبارات در نظر گرفته‌شده در موافقت‌نامه‌های ابلاغی و مبادله دیرهنگام این موافقت‌نامه‌ها، عدم تکافوی مبلغ وام در نظر گرفته‌شده برای نوسازی واحدهای فرسوده شهر و حذف ردیف برخی از طرح‌ها که در سال‌های گذشته مقدمات آن انجام‌شده است، از مهم‌ترین مسائل و مشکلات حوزه بازآفرینی شهری قم محسوب می‌شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها