موج
کدخبر : ۳۲۹۹۳۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-329937

شهروز شجاعی مطرح کرد؛

عضو هئیت مدیره منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس گفت: انتقال و خرید پساب بندرعباس به منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس برای استفاده صنایع غرب و پالایشگاه بندرعباس در دستور قرار گرفت که در حال حاضر با پیگیری مسرانه این مهم در حال رصد است.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، شهروز شجاعی عضو هئیت مدیره منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس با بیان اینکه  مجموعه منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس با توجه به اهداف و برنامه‌های تدوین شده در سال 99  برای تحقق و اجرای منویات مقام معظم رهبری در راستای جهش تولید، مانند سایر وزارتخانه‌ها  و سازمان‌ها و که در راستای تحقق این شعار گام بر می‌دارند، برای تامین زیرساخت‌ها در راستای جذب سرمایه‌گذار و افزایش و جهش در تولید صنایع مستقر در منطقه، پروژه انتقال پساب تصفیه‌خانه بندرعباس و خرید پساب را به عنوان یکی از اولویت‌های مهم کاری خود قرار داده است.

شجاعی گفت: براساس بند دو صورتجلسه شورای حفاظت از منابع آب استان هرمزگان  مقرر شد، انتقال پساب فاضلاب بندرعباس به منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس برای استفاده صنایع غرب و پالایشگاه بندرعباس در دستور   منطقه ویژه قرار گرفت که در حال حاضر با پیگیری  مسرانه این مهم در حال رصد است که می تواند علاوه بر مزیت‌هایی برای منطقه ویژه به همراه دارد   برای  شهر بندرعباس نیز بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

وی گفت: مشکل ورود پساب فاضلاب بندرعباس به دریا سالیان طولانی یکی از پر چالش‌ترین معضلات شهری این شهرستان بود که بوی نامطبوع آن در اطراف خورهای شهر به ویژه خور گورسوزان و همچنین چهره نازیبایی که به ساحل بندرعباس داده بود باعث نارضایتی شهروندان و یکی از اساسی‌ترین مطالبات آن‌ها در سال‌های متمادی بوده است.

شجاعی اذعان داشت: می‌توان گفت ورود این فاضلاب‌ها به ساحل و خورهای سطح شهر یکی از مشکلات اساسی و  ریشه‌دار شهر بندرعباس  بوده است که امید است با رویکرد مثبتی که استاندار هرمزگان و ریاست هیات عامل سازمان ایمیدرو در این راستا دارند، شاهد اتفاقات خوش‌حال کننده‌ای در این حوزه باشیم که در حال حاضر نیز پیگیری‌ها در حال انجام و اقدامات موثری صورت گرفته است  و به زودی شاهد انعقاد قرارداد و شروع عملیات اجرایی خواهیم بود.

وی  با بیان اینکه چالش‌های زیست محیطی این پروژه حل خواهد شد و این آب به چرخه تولید خواهد آمد اظهار داشت: پساب جمع‌آوری شده در شبکه فاضلاب بندرعباس تا سقف 80 هزار متر مکعب در روز می‌رسد که خط انتقالی حدود 22 کیلومتر برای آن در نظر گرفته شده است؛ ایستگاه پمپاژی که در تصفیه‌خانه بندرعباس قرار گرفته پساب را به مخزن 10 هزار متر مکعبی پمپاژ می‌کند و از آنجا به صورت صقلی به سمت منطقه ویژه خواهد رسید.

شجاعی اضافه کرد: منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس امید دارد بتواند این پروژه را با شرکت  سرمایه‌گذاری که در سال 94 با آبفای استان قرارداد تضمینی انعقاد کرده و با ارائه یک پکیج یک پارچه که شامل تصفیه مقدماتی، انتقال، تصفیه تکمیلی و شیرین‌سازی این پساب، به بهره‌برداری برساند و آب مورد نیاز صنایع غرب بندرعباس را تامین کند.

مشاور ارشد اجرایی  منطقه ویژه خلیج فارس ادامه داد: حدود 600 میلیارد تومان برای پروژه انتقال پساب فاضلاب بندرعباس با کیفیت استاندارد تخلیه به اب های سطحی  منطقه ویژه سرمایه‌گذاری خواهد شد که این عدد سرمایه‌گذاری نهایی بر پروژه نیست؛ برای بررسی دقیق این مسئله باید طرح مالی سرمایه‌گذار توسط مشاوران مورد بازبینی قرار گیرد که مسئولیت این پروژه به شرکت «تلاش‌گران ژرف اندیش» که به صورت تخصصی در زمینه طراحی مالی پروژه‌های تامین آب فعالیت و در این زمینه روزمه درخشانی دارند، سپرده شده است.

وی افزود: این بودجه 600 میلیارد تومانی شامل مرحله تصفیه مقدماتی و شیرین سازی تکمیلی نیست و این مبلغ برای ارتقا تصفیه خانه بندرعباس، توسعه شبکه فاضلاب شهری، هزینه‌های نگهداری، خط انتقال، تکمیل ایستگاه پمپاژ  و مخزن 10 هزار متر مکعبی صرف خواهد شد.

شهروز شجاعی خاطرنشان کرد: پروژه انتقال پساب فاضلاب بندرعباس با بازخورد بسیار خوبی از طرف اذهان عمومی و فعالان محیط زیستی همراه شد و امیدی در دل مردم خونگرم و نجیب بندرعباس  برای حل این مشکل به وجود آمد که با اجرای این پروژه بخش عمده‌ای از مشکلات فاضلاب بندرعباس حل خواهد شد.

عضو هئیت مدیره منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس بیان داشت: البته  ناگفته نماند در شهر  بندرعباس شبکه فاضلاب شهری بصورت کامل ایجاد نشده است که این امر به دلیل وجود بافت فرسوده شهری و نوع ساختار آن است که اجازه تکمیل این پروژه را نخواهد داد و برای تکمیل سیستم فاضلاب، ابتدا باید مشکلات شهری این بخش مرتفع شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها