موج
کدخبر : ۳۲۹۳۹۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-329394

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان البرز از اجرایی شدن طرح آبخیزداری در سد امیر کبیر خیر داد و گفت: این طرح در محدوده های واریان و نشترود به دلیل نزدیک بودن به مخزن سد اجرایی شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج البرز، حامد فرضی ضمن بازدید از پروژه های آبخیزداری حوضه های آبخیز نشترود ورزن و واریان ضمن اثربخش بودن بودن عملیات آبخیزداری در مهار سیلاب و کنترل فرسایش و رسوب، به تقویت منابع آب موجود، همچنین ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی و تولید در سال جهش تولید اشاره کرد.

وی با اشاره به اجرای طرح های مختلف آبخیزداری در مناطق مختلف استان گفت: این طرح ها در کاهش بلایای طبیعی مانند سیل و امنیت جوامع محلی محدوده حوضه های آبریز استان تاثیر گذار بوده است.

فرضی اظهار داشت: با توجه به بارندگی های اخیر اثر بخشی سازه های اجرا شده در کنترل سیل و رسوب و استحصال آب به طورکامل مشهود است و خوشبختانه نتایج رضایت بخشی به دنبال داشته است.

وی گفت: عملکرد عملیات اجرا شده با افزایش زمان تمرکز و تله اندازی رسوب در پشت سازه ها و همچنین کنترل جریان رودخانه با استحصال آب در مخازن سازه ها نقش بسیار موثری در کاهش مخاطرات سیلاب در حوضه های آبخیز از جمله محدوده تکیه سپهسالار بخش آسارا داشته است .

وی ادامه داد: در سال جهش تولید آبخیزداری می تواند ضمن کاهش مخاطرات سیلاب و تولید آب ، امنیت حیاتی را برای ساکنان و ذینفعان حوضه های آبخیز به دنبال داشته باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز افزود: سازه های ایجاد شده با عملکرد مناسب و تجمیع آب و رسوب در مخازن می تواند به کاهش پیک سیلاب کمک کرده و خسارت در پایین دست حوضه آبخیز را کاهش دهد.

فرضی یادآور شد که آب های ذخیره شده در مخازن سازه ها می تواند در حل مشکل آبخوان ها نیز کمک کند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی ۶۸ سازه جدید ایجاد شده، گفت: ایجاد سازه ها از محل اعتبار سال گذشته تا تیرماه سال جاری ادامه دارد.

وی افزود: در سال گذشته اجرای طرح‌های آبخیزداری در ۴۷ هزار هکتار از مناطق بحرانی استان مصوب شده که ۳۳ هزار هکتار آن از محل اعتبارات ملی و مابقی از محل اعتبارات استانی اجرا شد.

در این بازدید که با حضور بهره برداران انجام گردید دهیار روستای مورود ضمن تقدیر از عملکرد اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در اجرای طرح های آبخیزداری، اثربخش بودن این طرحها با مهار سیلاب و کنترل فرسایش و رسوب در حفاظت از منابع آب و خاک، پیشنهادات در خصوص این ظرح ها ارائه داد.

استان البرز دارای ۴۳۰ هزار هکتار اراضی ملی و دولتی است که ۳۷۰ هزار هکتار آن را اراضی مرتعی تشکیل می دهد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها