موج
کدخبر : ۳۱۵۰۹۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-315090

برای نخستین بار در کشور بررسی مولکولی تشخیص بیماری لوک آمریکایی در موسسه رازی انجام شد و هم اینک این روش در این موسسه و سایر مراکز آزمایشگاهی به کار می رود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج البرز، رئیس بخش تحقیقات زنبورعسل، کرم ابریشم و حیات وحش موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: موسسه رازی تنها مرکز در کشور است که به صورت تخصصی در حوزه تحقیقات بهداشت و بیماری های زنبور عسل فعالیت می کند که موفق به تشخیص مولکولی عوامل بیماری شایع و خطرناک «لوک آمریکایی» و «لوک اروپایی» شد.

مجتبی محرمی افزود: موسسات دیگری نیز در حوزه زنبور عسل فعال هستند اما موسسه رازی در بخش تحقیقات بهداشت و بیماری‌های زنبور عسل در کشور منحصر به فرد است و خدمات تشخیصی و فنی به زنبورداران و سازمان دامپزشکی ارائه می دهد.

وی عنوان کرد: تا کنون طرح های متعددی در حوزه تحقیقات بیماری های ویروسی، باکتریایی و انگلی زنبور عسل در موسسه رازی اجرا شده یا در حال اجرا است که در نهایت به بهبود صنعت زنبورداری کشور کمک شایانی خواهد کرد.

محرمی با اشاره به اینکه از وظایف مهم موسسه رازی، بهبود روش های تشخیصی است گفت: " لوک آمریکایی "، شایع ترین بیماری با منشا باکتریایی در زنبور عسل است و برای نخستین بار در کشور بررسی مولکولی تشخیص بیماری لوک آمریکایی در این موسسه انجام شد و هم اینک این روش در موسسه رازی و سایر مراکز آزمایشگاهی به کار می رود.

بخش تحقیقات زنبور عسل، کرم ابریشم و حیات وحش موسسه رازی از سال ۱۳۷۴ کار خود را به سرپرستی دکتر ایرج امیر جلیلوند آغاز کرد و پس از وی، دکتر مجتبی محرمی مدیریت این بخش را بر عهده گرفت.

رئیس بخش تحقیقات زنبور عسل، کرم ابریشم و حیات وحش موسسه رازی یادآور شد: از سال ۱۳۹۰ بر روی هفت عامل ویروسی مهم در زنبور عسل که منجر به تلفات در کلونی های زنبورعسل می شد، تحقیقات گسترده ای انجام شده و برای نخستین بار در کشور، روش های تشخیص بیماری های ویروسی در موسسه رازی راه اندازی شد و این خدمات توسط موسسه رازی به زنبورداران داده می شود.

وی اضافه کرد: در بیماری های دامپزشکی، پس از تشخیص بیماری در فارم یا مزارع، آزمایشگاه نیز باید آن را تایید کند و تنها در این صورت است که مراحل تشخیص بیماری به طور کامل طی می شود و می توان به تشخیص اعلام شده اعتماد کرد.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها