موج

عباس کشاورز:

سرپرست وزیر جهاد کشاورزی گفت: دشت مغان محور اقتصاد کشاورزی است و تا بحال هنوز قابلیت‌ها و توانمندی‌های آن بدرستی شناخته نشده و مطالعات 50 ساله این حقیر در بخش آب و خاک نشان می‌دهد.

به گزارش خبر گزاری موج اردبیل، عباس کشاورز سرپرست وزیر جهاد کشاورزی بعد از ظهر امروز در حال بازدید از طرح‌ها و پروژه های مختلف در دست اجرا اظهار داشت: دشت مغان محور  اقتصاد کشاورزی است و تا بحال هنوز قابلیت‌ها و توانمندی‌های آن بدرستی شناخته نشده و مطالعات 50 ساله این حقیر در بخش آب و خاک نشان می‌دهد که ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این منطقه در تولید انواع محصولات کشاورزی بسیار در سطح بالاست.

وی بیان کرد: احداث دریاچه مصنوعی دشت مغان و اجرای کانالهای آبرسانی آن در طی سالهای گذشته با مسئولیت  مستقیم این حقیر و همکارانم بوده است.

کشاورز تصریح کرد: در 13 فروردین ماه اقدام به کشت  گندم در دشت مغان کردم و بدون زحمت زیادی در یک هکتار سه تن و 700 کیلوگرم محصول برداشت کردم  این امر گویای این واقعیت است که زراعت در این منطقه با توانمندی و موفقیت در سطح بالایی همراه است که هیچ وقت کشاورز خود را دچار ضرر و زیان نمی‌کند.

وی افزود: خواهش من از کشاورزان استان اردبیل  این است که بدون پیش بینی تقاضای تولید نکنند و با توجه به قانون عرضه و تقاضا هوشمندانه اقدام به تولید محصولات کشاورزی کنند که دولت در برخی از محصولات استراتژیک و مهم منجمله گندم و دانه‌های روغنی و چغندر قند هرچقدر که کشاورزان تولید بکنند به صورت تضمینی محصولات را از آنان می‌خرد و در این خصوص و در ارتباط با تولید اینچنین محصولات راهبردی واستراتژیک و اساسی هیچ مشکلی وجود ندارد.

کشاورز تصریح کرد: در بیشتر مواقع ملاحظه می‌شود که کشاورزان بدون در نظر گرفتن میزان تقاضای داخلی و یا بدون اطلاع از وضعیت صادرات  اقدام به تولید بیش از حد و اندازه یک محصول خاص می‌کنند که به همین دلیل نیز وضعیت مالی و امرار معاش خود را به خطر می‌اندازند که نمونه بارز آن تولید گوجه فرنگی و هندوانه مغان در سال گذشته بود که به دلیل تقاضای کم بازار این محصولات را به قیمت بسیار پائینی از تولید کنندگان می خریدند که همین امر نیز خسارت های مالی زیادی را به این عده از کشاورزان و بهره برداران وارد کرد.

مغان در تاریخ کشاورزی کشور جزو یکی از 4 دشت حاصلخیز کشور است

وی گفت: دشت مغان در تاریخ کشاورزی کشور جزو یکی از 4 دشت حاصلخیز کشور است و دشت مغان یکه تاز تولید بذر کلزای زمستانه است این قابلیت و توانایی دشت مغان را نه تنها در د اخل کشور بلکه در دنیا بی نظیر و نمونه کرده است و دشت مغان یک اقتصاد پویا و توانمند است و هنوز دانش بشری تا کنون این توانمندی و قابلیت های دشت مغان را نشناخته است.

کشاورز افزود: در تولید یک محصول کشاورزی خاص دست اندرکاران تولید و بهره‌برداران باید به وضعیت صنایع تبدیلی و تکمیلی توجه کنند و اگر چنین فن‌آوری و صنعتی را در داخل استان خود دارند می‌توانند محصولی را بیش از تقاضای بازار برای تامین خوراک این کارخانه‌ها تولید کنند و اگر استانی این توانمندی را دارد که به صورت جدی و توانمند در صادرات محصولات تولیدی به کشورهای همسایه منجلمه آذربایجان و ارمنستان و قفقاز موفق عمل کند.

وی بیان کرد: در تولید یک محصول خاص از جمله گوجه فرنگی برنامه ریزی کند و خوشبختانه استان اردبیل با گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی سیب زمینی و آماده سازی بستر مناسب صادرات در خصوص زراعت سیب زمینی موفق عمل کرده است.

کشاورز گفت: قیمت این محصول به اندازه‌ای است که نه  گران است و نه ارزان و به همین دلیل هم تولید کننده و هم مصرف‌کننده رضایت نسبی دارند امیدواریم که این وضعیت در مورد سایر محصولات کشاورزی نیز در استان رعایت شود.

وی افزود: یکی از مهترین وظیفه‌ها و رسالت‌های مسئولین و دست اندرکاران تولید افزایش تولید و به طبع آن افزایش میزان درآمد سرانه خانوارهای روستایی و بهره‌برداران است همه باید دست در دست هم دهیم تا نگذاریم منافع و درآمد کشاورزان به مخاطره بیفتاد و کشاورزی را به صورت هوشمند با محوریت قرار دادن عرضه و تقاضا و صادرات و گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی مدیریت کنیم.

کشاورز با توجه به فعالیت‌های موفق و چشمگیر استان اردبیل در گسترش شرکت شهرکهای کشاورزی در استان افزود: خوشبختانه استان اردبیل درگسترش شهرک های گلخانه ای و تولید این محصول بسیار خوب و موفق عمل کرده است و بستر مناسبی را برای تولید و عرضه این محصول به داخل کشور و همچنین خارج از کشور فراهم کرده است.

  تولید  500تن محصول گلخانه ای گوجه فرنگی

وی بیان کرد: یک هکتار فضای گلخانه‌ای این قابلیت و توانایی را دارد که 500 تن محصول گلخانه ای گوجه فرنگی و غیره تولید کند این یک کارخانه عظیم و توانمند تولیدی در عرصه کشاورزی است این به آن معنا است که یک فضای یک هزار هکتاری  گلخانه‌ای قادر به تولید محصول 500 هزار تنی است قطعا اگر بستر صادرات این محصولات به نحو شایسته و مطلوبی فراهم شود می تواند در تولید ثروت و به‌کارگیری جوانان تحصیل کرده و بیکار قدم بسیار موثری در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی باشد.

کشاورز افزود: حمایت از سرمایه گذاران در بخش کشاورزی بخصوص در دشت زرخیز مغان باید با جدیت دنبال شود و از این ظرفیت های سرمایه گذاری در راستای صادرات محصولات کشاورزی استفاده شود قطعا ً در این صورت شاهد رشد و بالندگی بخش کشاورزی و رونق تولید در این استان زرخیر خواهیم بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها