موج

مسعود کثیری در گفتگو با موج؛

رییس مرکز اسناد و کتابخانه ملی اصفهان گفت: سازمان اسناد چراغی فراسوی آینده است و بخش عمده کارها در جامعه امروز مربوط به اسناد واتفاقاتی است که درگذشته اتفاق افتاده است.

مسعود کثیری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، سازمان اسناد را چراغی فراسوی آینده  دانست و گفت: بخش عمده کارها در جامعه امروز مربوط به اسناد واتفاقاتی است که درگذشته اتفاق افتاده و این اسناد می توانند برای برنامه ریزی به کسانی که در مصدر امور هستند کمک کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بالغ بر۲۰ سال است که در شهر اصفهان سازمان اسناد و کتابخانه ملی تاسیس شده است، افزود: قبلا در ۵ استان شامل استانهای اصفهان و چهار محال و بختیاری ،یزد ومرکزی و کهکیلویه وبویر احمد این مرکز را داشتیم که بعدا یزد حذف شد ودر ۴ استان باقیمانده این مرکز به کار خود ادامه داد.

رییس مرکز اسناد وکتابخانه ملی اصفهان در ادامه از از فعالیت های این مرکز در دو حوزه اسناد و کتابخانه ملی یاد کرد و گفت:در بخش اسناد جمع آوری و نگه داری اسناد شامل دوبخش می باشد که  بخش اول مربوط به بخش خصوصی و مردم و خاندانهامی باشد که از قدیم در دست مردم است و می توانند آنها را ارائه کنند تا توسط کارشناسان ارزشیابی  و با قیمت مناسب ا زآنها خریداری کنیم.و در اختیار پژوهشگران قرار می دهیم و می توانیم برای مرمت این آثار که  هزینه زیادی دارد به آنها کمک کنیم.

وی با بیان اینکه این اسناد علاوه بر مکتوب به صورت دیداری وشنیداری و به شکل عکس ها و نوارهای کاست ،فایل های صوتی و فیلم هایی که باقی مانده نیز می باشد، افزود: وظیفه ما جمع آوری و نگه داری این اسناد و قرار دادن آنها در اختیار پژوهشگران است.

مسعود کثیری گفت:بخش دوم بخش اسناد دولتی است که طبق مصوبه هیئت دولت تمام سازمانها و مراکز دولتی وحتی خصوصی موظفند بعد از مدتی آرشیو اسناد راکد خود را در اختیار ما بگذارند ،کارشناسان ما مجموعه اسناد را ارزشیابی می کنند و آنهایی را که احساس کنند می تواند زمینه پژوهشی داشته باشد را در نرم افزار رسا ثبت می کنند که این نرم افزار در اختیار تمام پژوهشگران است ومورد استفاده قرار می دهند.

وی در ادامه به حوزه کتابخانه ملی اشاره کرد و اذعان داشت:در بخش کتابخانه ملی که حدود یکسال است که کار خود را آغاز کرده وظیفه ما واسپاری کتاب به قسمت های مختلف و کتابخانه تخصصی وهمچنین انجام کارهای فرهنگی با برگزاری همایش ها و مراسمات تجلیل از بزرگان عرصه های مختلف می باشدکه مثلا برای عبدالحسین جعفری به عنوان با سابقه ترین فرد در حوزه خبرنگاری جشن تولد و مراسم بزرگداشت برگزار نمودیم و همچنین برگزاری کلاسها و کارگاه ها و آنچه مورد نیاز جامعه امروز شهری است در بخش کتابخانه ملی برعهده ما می باشد.

رییس مرکز اسناد وکتابخانه ملی اصفهان در پایان به جدید ترین مجموعه هایی که در اختیارشان قرار داده شده یاد کرد و گفت: مجموعه انگورستان ملک به تازگی نزدیک به ۲۰ هزار قطعه از اسناد تاریخ تجارت در اصفهان را در اختیار ما قرار داده اند که دوستان ما مشغول فهرست نویسی و طبقه بندی آنها هستند و نیز مجموعه ای از مرحوم هژبر سلطان از بزرگان خوانین منطقه فریدن در دوره قاجار بوده که نوادگانش این را در اختیار ما قرار داده اند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها