موج

سفیر جدید ایران در افغانستان:

سفیر جدید ایران در افغانستان گفت: افغانستان در مباحث اقتصادی یک فرصت استثنایی برای ایران محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، بهادر امینیان جزی در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه افغانستان در مباحث اقتصادی یک فرصت استثنایی برای ایران محسوب می شود، بیان کرد: تاکنون در کشوراقدام بنیادینی برای استفاده از این پتانسیل صورت نگرفته؛ بنابراین ایجاد ساز و کاری  برای استفاده حداکثری از این ظرفیت، ضروری است.

وی افزود: با ایجاد مراکز صنعتی نزدیک به مرز افغانستان می توان برای توسعه صادرات از طریق این کشور اقدام کرد.

امینیان جزی عضویت افغانستان در WTO، دسترسی این کشور به هند و پاکستان، امکان صادرات بدون تعرفه به بیشتر کشورهای دنیا،وجود معادن عالی نظیرتیتانیوم، لاجورد، سنگ آهن، محصولات زراعی باکیفیت، انرژی و نیروی کار در دسترس را از جمله ظرفیت های موجود در افغانستان ذکر و تصریح کرد: از طریق ایجاد مراکز صنعتی نزدیک به مرز این کشور، میتوان برای توسعه صادرات از طریق افغانستان به سایر کشورها اقدام کرد.

سفیر ایران در افغانستان ورود بخش خصوصی به بازار این کشور را در استفاده از این فرصت های طلایی موثر دانست همچنین از افتتاح رسمی پروژه خط آهن ایران در نقطه مرزی افغانستان در روزهای آینده خبر داد و گفت: توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور از اولویت های ما بوده و با اتصال این خط آهن که تا عمق 35 کیلومتری خاک افغانستان ادامه دارد این مناسبات وارد فصل جدیدی خواهد شد. 

در ادامه رئیس اتاق بازرگانی اصفهان تقویت ارتباط با کشورهای همسایه را در شرایط تحریم حایز اهمیت دانست و گفت: معادن افغانستان به منزله گوهری است که سرمایه گذاریهای لازم  در آن صورت نگرفته و حضور موثر در بازار این کشور نیازمند ایجاد ساز و کاری قوی، هدفگذاری و مستلزم ایجاد دفاتر صادراتی است. 

مسعود گلشیرازی استفاده از پروتکل های دولتی در کسب و کارهای کلان را در دستیابی به موفقیت موثر دانست.

وی واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیاز کارخانجات ایرانی از طریق افغانستان را نیزفرصت دیگری برای کشور دانست و خواستار تضمین مدل های سرمایه گذاری از سوی دولت  شد.   

دستیار ویژه رئیس اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این دیدارتمرکز بر بازار افغانستان را نسبت به  کشور عراق  ارجح دانست و افزود: تمرکز بر مناطق مرزی دو کشور بویژه چابهار در تعامل با طرف افغانستانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

فرهاد جانیقربان با بیان اینکه افغان ها به شدت علاقمند به مراوده با ایرانی ها هستند، حمایت دولت از حضور در این بازار را در هر چه موثرتر کردن تعاملات دو کشور مهم ارزیابی نمود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها