موج

امیر لاهوتیان:

مدیر زراعت جهاد کشاورزی همدان با اشاره به میزان برداشت سیب زمینی در همدان، از اینکه همدان دارای بیش از 20 هزار هکتار سطح زیر کشت سیب زمینی است، سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، امیر لاهوتیان، مدیر زراعت جهاد کشاورزی همدان در جمع خبرنگاران با اشاره به میزان برداشت سیب زمینی در همدان و سطح زیر کشت این محصول، و بیان اینکه ۷ کشور منطقه مقصد صادرات سیب زمینی همدان است، گفت: استان همدان از لحاظ سطح زیر کشت و میزان تولید سیب زمینی رتبه نخست  کشور را دارا است.

وی گفت: استان همدان دارای ۲۱ هزار و ۲۲۰ هکتار سطح زیر کشت سیب زمینی است و میزان تولید سیب زمینی در استان همدان در سال جاری حدود ۸۹۵ هزار و ۸۵۰ تن بوده است.

لاهوتیان همچنین افزود: شهرستان بهار با ۵ هزار و ۹۴۰ هکتار اراضی زیر کشت سیب زمینی و تولید  ۲۵۰ هزار تن رتبه نخست تولید سیب زمینی استان همدان در سال ۹۸ را به خود اختصاص داده است.

امیر لاهوتیان عنوان کرد: با توجه به حجم بالای تولید سیب زمینی در استان همدان و نیاز به استفاده بهینه از این محصول استراتژیک، در کنار بحث تولید، تقویت و گسترش ۳ بخش دیگر شامل سردخانه ها، صنایع تبدیلی و صادرات نیز مورد توجه سازمان جهاد کشاورزی همدان است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر ۵۵ واحد سردخانه ای با ظرفیت ۱۴۱ هزار و ۳۵۰ تن که دارای مجوز بهره برداری از سازمان جهاد کشاورزی هستند در سطح استان همدان فعال بوده و زمینه اشتغال ۵۵۲ نفر را فراهم کرده اند.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی همدان افزود: ۵۳ واحد سردخانه ای با ظرفیت ۱۷۱ هزار و ۹۰۰ تن نیز در سطح استان همدان در حال ساخت است که میتوانند زمینه اشتغال ۵۴۹ نفر را فراهم کنند.

لاهوتیان همچنین افزود: ۳ واحد فرآوری سیب زمینی با ظرفیت ۱۱۷ هزار تن نیز در سطح استان همدان در حال ساخت است که زمینه اشتغال ۳۰۱ نفر را فراهم خواهد کرد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی همدان تاکید کرد: صادرات سیب زمینی به خارج از کشور برای حمایت از کشاورزان استان همدان در دستور کار این سازمان قرار دارد و در این راستا در سال ۹۷ حدود ۱۳۶ هزار و ۶۳۲ تن سیب زمینی به ارزش ۷۰ میلیون دلار و در ۶ ماهه اول سال ۹۸ نیز ۵۴ هزار و ۲۵۰ تن به ارزش ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار از استان همدان به کشورهای عراق، افغانستان،ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، کویت، امارات  و ارمنستان صادر شده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها