موج

امیر دریادار دوم محمدرضا عزیزی:

دبیر اجرایی اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند تاکید کرد: اجلاس آیونز اهداف سیاسی ندارد و برای برقراری امنیت فعالیت می کند.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، امیر دریادار دوم محمدرضا عزیزی دبیر اجرایی اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیونز-IONS) در نشست خبری در جمع خبرنگاران اذعان داشت:  آیونز مخفف اجلاس نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند است، اقیانوس هند از مهم ‌ترین اقیانوس‌های جهان است که حجم زیادی از تجارت جهان در این اقیانوس اتفاق می افتد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۲۴ کشور به صورت رسمی عضو آیونز - IONS هستند و ۸ کشور نیز به ‌عنوان ناظر در این تشکل  فعالیت می کنند که کشورهای ناظر بر این تشکل شامل آلمان، روسیه، هلند، ایتالیا، اسپانیا، ژاپن و ماداگاسکار، هستند.

امیر دریا دار دوم عزیزی با بیان اینکه هدف از ایجاد این اجلاس و تشکل برقراری و ایجاد تعامل، همکاری و هم افزایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند است، ادامه داد: این اجلاس در پی مسائل امنیتی در سطح این اقیانوس به پیشنهاد نیروی دریایی هند در سال ۲۰۰۸ ایجاد شد.

وی ضمن تاکید بر این نکته که تشکل آیونز داوطلبانه است و تعهد خاصی را برای کشورها ایجاد نمی کند، بیان داشت: این تشکل منشوری دارد که همه اعضا، این منشور را پذیرفته و به صورت رسمی آن را امضا کرده اند. که البته تعهد اجرایی خاصی را ایجاد نمی کند.

امیر دریادار دوم محمدرضا عزیزی، ارتقا امنیت دریایی، رسیدگی به مسائل زیست محیطی دریایی، اقدامات بشردوستانه، مقابله با بلایای طبیعی و به اشتراک ‌گذاری اطلاعات بین نیروهای دریایی حوزه اقیانوس هند را از اهداف مهم این تشکل دانست.

وی تشریح کرد: شایان ذکر است در بین ۲۴ کشور عضو اجلاس آیونز، دو کشور فرانسه و انگلستان به دلیل جزایری که در  اقیانوس هند دارند، عضو این تشکل محسوب می شوند.

دبیر اجرایی اجلاس آیونز در ادامه تشریح کرد: ریاست و مدیریت این تشکل، طی دوره های دو ساله صورت می پذیرد که  در  اولین دوره هندوستان ریاست اجلاس را عهده دار بود.

وی یادآور شد: کشور ما از برگزاری دوره اول  این اجلاس با خبر نبود که در سال ۲۰۱۰ ارتش جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس ابوظبی شرکت کرد و برنامه ریزی هایی برای عضویت در این اجلاس و همچنین عهده داری دوره ای از ریاست آیونز صورت گرفت.

امیر دریا دار دوم عزیزی اضافه کرد: در سال ۲۰۱۲ پیشنهاد میزبانی  ایران را مطرح کردیم که در سال ۲۰۱۴ میزبانی کشور برای سال ۲۰۱۸ به تصویب رسید.

به گفته امیر دریا دار دوم عزیزی، از ابتدای شروع به کار تشکل آیونز، به ترتیب هندوستان در سال ۲۰۰۸، امارات متحده عربی در سال ۲۰۱۰، آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۲، استرالیا در سال ۲۰۱۴، بنگلادش در سال ۲۰۱۶ و ایران در سال ۲۰۱۸ ریاست این اجلاس را بر عهده گرفته اند و فرانسه برای دوره دو ساله بعد انتخاب شده است که ایران در سال 2020 این مسئولیت را به کشور فرانسه واگذار خواهد کرد.

وی در ادامه به تشریح کارگروه های این تشکل پرداخت و گفت: این اجلاس سه کارگروه اصلی دارد که شامل؛ کارگروه امنیت دریایی، کارگروه کمک های بشردوستانه و مقابله با بلایای طبیعی و کارگروه تبادل اطلاعات است.

دبیر اجرایی اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند با بیان اینکه انگلستان خواستار ریاست بر کارگروه امنیت دریایی بوده است، گفت: در سال ۲۰۱۸ ضمن اینکه توانستیم ریاست اجلاس را به عهده بگیریم، ریاست کارگروه امنیت دریایی نیز به ایران سپرده شد و انگلستان به عنوان نایب رئیس این کار گروه شروع به فعالیت کرد.

شایان ذکر است؛ در حال حاضر کشور استرالیا ریاست کارگروه به اشتراک‌گذاری اطلاعات و هندوستان ریاست کارگروه اقدامات بشردوستانه و مقابله با بلایای طبیعی را عهده دار است.

امیر دریادار دوم عزیزی بیان کرد: بزرگ‌ترین اجلاس نظامی جمهوری اسلامی را پس از سال‌ها در اردیبهشت ماه امسال، با حضور حدود ۳۱ کشور که شامل اکثریت مجموعه آیونز بودند، برگزار کردیم که  مورد تحسین  و استقبال  کشورها قرار گرفت.

وی در ادامه به اجرای رزمایش در اقیانوس هند اشاره کرد و گفت: طی جلسات مربوطه که اولین جلسه آن در خرداد ۹۸ و جلسه دوم آن امروز (۲۱ آبان ماه ۹۸) در بندرعباس برگزار شد، کشورهای عضو را برای اجرای این رزمایش دریایی راضی کرده و سناریوی اجرای رزمایش را در قالب مقابله با دزدی دریایی طراحی و ارائه کردیم.

امیر دریادار دوم عزیزی مهم ترین دستاورد نشست امروز را  تثبیت سناریو، تاریخ و جزئیات برنامه برگزاری رزمایش دانست.

امیر دریا دار دوم بیان داشت: امید است رزمایش دریایی آیونز، به عنوان عملکردی مثبت و عمل گرایانه به نام جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسد.

دبیر اجرایی اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند تاکید کرد: اجلاس آیونز اهداف سیاسی ندارد و برای برقراری امنیت فعالیت می کند، هرچند تاکنون همه این اهداف در حد شعار بوده و این جمهوری اسلامی ایران بوده که اهداف را به سمتی عمل ‌گرایانه سوق می دهد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها