موج

پروانه رضاقلی‌زاده:

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: 6 درصد جمعیت استان اردبیل عضو فعال کتابخانه های عمومی هستند.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، پروانه رضاقلیزاده ، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: برغم تلاش‌های صورت گرفته برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه در حال حاضر فقط ۶ درصد از جمعیت این استان عضو فعال کتابخانه‌های عمومی هستند.

وی اضافه کرد: هدف اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل تمرکز زدایی و استفاده برابر اهالی ساکن در مناطق مختلف استان و دسترسی آسان آنها به کتب مورد نیاز در کتابخانه‌های عمومی بوده و برای همین هر سال به مجموع کتابخانه‌های عمومی مناطق روستایی اضافه می‌شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل ادامه داد: زیربنای توسعه فرهنگی در هر جامعه، کتاب و کتابخوانی است و با توجه به اینکه در سال‌های اخیر جامعه اندکی با فرهنگ مطالعه فاصله گرفته فرهنگ آشتی با کتاب و مطالعه باید از سنین کودکی و نوجوانی ترویج شده و برای احیای این فرهنگ تمامی آحاد مختلف مردم تلاش کنند.

رضاقلی زاده از وجود بیش از ۹۰۰ هزار نسخه انواع کتاب در کتابخانه‌های عمومی این استان خبر داد و افزود: عموم مردم و اعضای کتابخانه‌های عمومی می‌توانند با توجه به علاقه خود از این کتاب‌ها استفاده کنند.

وی با بیان اینکه هر ماه به طور متوسط بیش از ۶۱ هزار نسخه کتاب به صورت امانت در اختیار اعضا قرار می‌گیرد، گفت: از این تعداد بیش از ۵۳ هزار نسخه کتاب‌های امانی و بیش از هفت هزار نسخه کتاب از کتابخانه‌های مشارکتی در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل گفت: برغم افزایش میل و رغبت مردم به استفاده از فضای مجازی و رسانه‌های جمعی کتاب به عنوان یک مرجع قابل وثوق در دل مردم جای گرفته ولی باید مطالعه آن به عنوان یک عادت اجتماعی ترویج شود تا سرانه مطالعه کتاب در استان افزایش یابد.

رضاقلی زاده توسعه برنامه‌های فرهنگی و کتابخوانی در جامعه را از اولویت‌های این نهاد ذکر کرد و افزود: در یک سال گذشته بیش از ۲ هزار برنامه فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شده است.

وی با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی مراکز فرهنگی و اجتماعی در جامعه هستند، اظهار داشت: معرفی نویسندگان، شعرا و مفاخر استان در کتابخانه‌های عمومی از دیگر اولویت‌های این اداره کل بوده و تلاش می‌شود مفاخر استان در کتابخانه‌های عمومی به مردم معرفی شود.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها