موج

شهردار اصفهان:

شهردار اصفهان گفت: در حوزه میراث فرهنگی اصفهان و فرانسه حرف های مشترک زیادی دارند.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، قدرت اله نوروزی در دیدار سفیر فرانسه در ایران به ظرفیت های مشترک اصفهان و فرانسه در حوزه میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: قبرستانی مهم در فرانسه مشابه مجموعه تخت فولاد اصفهان در این کشور وجود دارد. بین آثار فرهنگی و میراثی اصفهان و پاریس 5 نقطه مشابه وجود دارد و این می تواند سرآغاز گفت و گوهای بیشتر بین ما باشد.  

وی ادامه داد: به دلیل این سطح تعاملات و تجربیات مشترک، می توان با همکاری انجمن دوستی ایران و فرانسه و شهرداری پاریس، برنامه های هفته فرهنگی پاریس را در اصفهان برگزار کرد. شهر اصفهان آمادگی دارد با همکاری سفارت ایران این رویداد را در قالب طرح اصفهان 2020 که در حوزه گردشگری است، اجرا کند.

شهردار اصفهان با بیان اینکه در طرح اصفهان 2020 تمام ظرفیت های اقتصادی، تاریخی و میراثی شهر اصفهان در راستای تحقق اقتصاد گردشگری فعال خواهد شد، گفت: اصفهان در نظر دارد، سرمایه گذاری های خود را با گرایش گردشگری انجام دهد تا اصفهان به عنوان محور گردشگری ایران معرفی شود. 

شهردار اصفهان به استفاده از پتانسیل های دانشگاهی و علمی میان اصفهان و دانشگاه های فرانسوی نیز تاکید کرد و افزود: استان اصفهان با بیش از 5 میلیون جمعیت دارای 300 هزار دانشجو، 5 دانشگاه مادر، 30 دانشگاه غیرانتفاعی و تعداد زیادی دانشگاه علمی - کاربردی و پیام نور است که این مجموعه می تواند زمینه تبادلات علمی و دانشگاهی را فراهم کند.

وی دیدگاه ارتباط میان شهرها بدون تمرکزگرایی را رمز موفقیت شهرها و توسعه شبکه های ارتباطی شهرها دانست و بر لزوم ارتباط شهرهای جهان با یکدیگر تاکید کرد. 

توسعه همکاری های دانشگاهی فرانسه با اصفهان  

در ادامه این دیدار، فیلیپ تیه بو، سفیر فرانسه در ایران، اصفهان را شهری با جوهره تمدنی و فرهنگی غنی در دنیا دانست و با توصیف اصفهان با عنوان «نصف جهان» اظهار کرد: این شهر جزء میراث یونسکو است. 

سفیر فرانسه در ایران بیان کرد: باید به جای جنگ تمدن ها در مورد گفت و گوی تمدن ها صحبت کنیم. از همین رو سیاست تهدیدی آمریکا برخلاف اهداف ما یعنی اجرایی کردن برجام از سوی ایران، است. 

وی گفت: گفت و گوهای سیاسی فعالی میان مقامات عالی رتبه ایرانی و فرانسوی در جریان بوده و هست و هر دو طرف برای برقراری تعامل تلاش های زیادی کرده اند. 

فیلیپ تیه بو افزود: پتانسیل های زیادی برای از سرگیری روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی میان دو کشور وجود دارد.

وی به آمادگی فرانسه برای توسعه همکاری های دانشگاهی با اصفهان تاکید کرد و اعلام کرد: احتمالا گروه توسعه فرهنگی و علمی سفارت فرانسه در ایران برای افزایش تعاملات در این زمینه به زودی به اصفهان سفر می کنند.

سفیر فرانسه در ایران تصریح کرد: شبکه قوی و با کیفیت دانشگاهی در اصفهان وجود دارد و ما هم بورسیه هایی با توجه به این ظرفیت اصفهان داریم و هر سال 45 دانشجوی دکتری از این طریق پذیرش می کنیم که چندین نفر این دانشجویان از میان دانشجویان اصفهانی بوده اند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها