موج

در مرکز ناباروری هرمزگان؛

برای اولین بار در استان هرمزگان عمل میکروتسه در مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبر اعظم (ص) بندرعباس انجام شد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، یک متخصص ارولوژی مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبر اعظم (ص) با بیان اینکه نبودِ وجود اسپرم در آزمایش منی را آزواسپرمی گویند، گفت: در مردان مبتلا به آزواسپرمی، تنها روش قطعی ارزیابی وجود و یا نبودِ وجود اسپرم در داخل بیضه، تکه‌برداری از آن است که به آن بیوپسی گفته می‌شود  که این عمل می‌تواند با سوزن مخصوص  و یا عمل جراحی انجام شود.

دکتر ناصر ریاضی در ادامه با تاکید بر اینکه آخرین اقدام جهت استحصال یا گرفتن اسپرم، عمل جراحی میکروتسه است، تصریح کرد: طی این عمل بیضه بیمار باز و با استفاده از میکروسکوپ اتاق عمل بافت هایی از بیضه که بیشترین احتمال وجود اسپرم در آنها هست برداشته و زیر دید میکروسکوپ توسط جنین شناس چک در صورت وجود اسپرم، اسپرم زنده فریز خواهد شد و برای باروری استفاده می شود.

این پزشک متخصص با بیان اینکه پیش از این چندین بار عمل تسه در مرکز درمان ناباروری مجتمع آموزشی پزوهشی درمانی پیامبر اعظم(ص) انجام شده است، عنوان کرد: اما عمل میکروتسه برای اولین بار است که در استان هرمزگان انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: عمل تسه همانند عمل میکروتسه است با این تفاوت که در عمل تسه قسمتی از بافت بیضه بدون دید میکروسکوپ اتاق عمل برداشته می شود اما در  عمل میکرو تسه این عمل با استفاده از میکروسکوپ اتاق عمل انجام می شود لذا از  حساسیت و ظرافت بیشتری برخوردار است.

دکتر ریاضی با عنوان اینکه راه اندازی مرکز درمان ناباروری مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبر اعظم(ص) بارقه ای از امید برای خانواده هایی است که درمان های مختلف را پیگیری و به نتیجه نرسیده اند، گفت:  این عمل تحت  بیهوشی عمومی و با همکاری دکتر منوچهر کمالی متخصص بیهوشی انجام شده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها