مدیرکل استاندارد کردستان:

مدیر کل استاندارد کردستان اظهار داشت: هر استانی از حرفی بعنوان کد شناسایی استاندارد طلای تولیدی بازار خود استفاده می نماید که حرف N کد شناسایی طلای بازار کردستان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان،  ژیلا یزدانی امروز شنبه در نشستی با خبرنگاران اظهار داشت: برای هرچه بهتر بودن کیفیت کالاهای تولیدی در واحدها حضور مدیر کنترل کیفیت ضروری است.

مدیرکل استاندارد کردستان تصریح کرد: این اداره‌کل تولید واحدهایی که دارای پروانه استاندارد هستند را نظارت و کنترل می‌کند و اگر تولید واحدی از روند کیفیتی خود خارج شود پروانه آن تعلیق و یا ابطال می‌شود.

 یزدانی با اشاره به اینکه مدت اعتبار پروانه استاندارد سه سال است، اضافه کرد: هر زمان که این اعتبار به اتمام برسد با توجه به دامنه فعالیت سالانه و کنترل و نمونه‌برداری‌های انجام شده اقدام به تمدید آن می‌شود.

وی اضافه کرد: تعداد واحدهای زیرپوشش استاندارد در استان از 314 واحد به 359 واحد در سال جاری رسیده است.

مدیرکل استاندارد کردستان با اشاره به اینکه 2 هزار و 961  مورد بازرسی از مراکز عرضه در سطح بازار طی 6 ماهه اول امسال انجام شده است، گفت: در نتیجه این بازرسی‌ها 56 مورد جعل علامت استاندارد شناسایی و 77 مورد کالا هم توقیف شد.

یزدانی با بیان اینکه یکی از چالش‌ها و مشکلات موجود در استان مربوط به استاندارد نبودن آسانسور و شهربازی‌ها است، یادآور شد: در راستای اجرای استاندارد ملی آسانسور هم از ابتدای امسال تا پایان شهریور 133 تاییدیه ایمنی آسانسور در استان صادر شده است.

وی اظهار داشت: صدور پایان کار ساختمان‌ها در شهرهای سنندج و سقز مستلزم ارائه گواهی استاندارد آسانسور است و امیدواریم این اقدام ارزشمند در دیگر شهرهای استان انجام شود.

مدیرکل استاندارد کردستان با اشاره به اینکه اعتبار تاییدیه ایمنی آسانسور یکسال است، گفت: شرکت سرویس نگهداری آسانسور باید پیگیر دریافت گواهی ادواری آسانسور در ساختمان‌ها اعم از شخصی و اداری باشد البته آسانسور هر ساختمانی که دچار مشکلی شود در صورت نداشتن گواهی ایمنی، از خدمات بیمه بهره‌مند نخواهد شد.

حرفN کد شناسایی استاندارد طلای بازار کردستان

وی اظهار داشت: با همکاری و کمک کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در 6 ماهه امسال 251 گرم طلا فاقد کُد شناسایی قیچی شد.

یزدانی اظهار داشت: هراستانی حرفی را بعنوان استاندارد طلا در بازار به ثبت رسانده است که در این ارتباط طلاهای بازار استان کردستان حرف N بر روی آنها حک شده است.

مدیرکل استاندارد کردستان تولید مصالح ساختمانی غیراستاندارد از دیگر چالش‌های موجود در استان اعلام کرد و افزود: برخی از واحدهای تولید مصالح ساختمانی بدون مجوز و پروانه بهره‌برداری فعالیت می‌کنند و تولیدات خود را هم مستقیم بدون عرضه در بازار در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند.

یزدانی اضافه کرد: نحوه کار این واحدها به گونه‌ای است که امکان کنترل و نظارت بر تولیدات آنها در سطح بازار وجود ندارد و باید اقدام اساسی در راستای جلوگیری از فعالیت آنها در استان شود.

استاندارد حلال

وی در خصوص استاندارد حلال گفت: استاندارد حلال فقط جنبه تشویقی دارند ومتاسفانه کشتارگاه ها وسایر واحدهایی که با آن سر وکار دارند فقط برای یکسال از این امتیاز استفاده می کنند.

مدیر کل استاندارد کردستان با اشاره به درآمد زا بودن صنعت حلال خاطر نشان کرد: اگر ایران فقط از 5 درصد صنعت حلال خود در دنیا استفاده کند، درآمد حاصله از آن معادل 2.5 برابر درآمد نفت است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها