مدیرکل امور روستایی استانداری اردبیل خبر داد:

مدیرکل امور روستایی استانداری اردبیل از پرداخت 230 میلیارد ریال اعتبار برای طرح های عمرانی به دهیاری های استان اردبیل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، علی رحیمی‌زاد ، مدیرکل امور روستایی استانداری اردبیل گفت: سال گذشته ۳۰۰ میلیارد ریال و امسال هم ۲۳۰ میلیارد ریال اعتبار برای طرح‌های عمرانی به دهیاری‌های استان پرداخت شده است.

او افزود: در ۲ سال اخیر پنج هزار و ۶۵۶ شغل در بخش‌های گردشگری ،صنایع دستی ،کشاورزی و صنعتی روستاهای این استان ایجاد شده ‌است.

مدیرکل امور روستایی استانداری اردبیل بیان کرد: برای تحقق این میزان اشتغال در مجموع ۲ هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال تسهیلات در قالب ۲ هزار و ۴۱۸طرح اشتغال پایدار توسط بانک‌های عامل پرداخت شده‌ است.

رحیمی زاد اظهارداشت: بیشترین اشتغال در بخش کشاورزی با ۱۹ درصد در شهرستان مشگین‌شهر و کمترین آن در سرعین به میزان سه درصد ایجاد شده است.

او بیان کرد: هم‌اکنون تمامی روستاهای بالای ۱۰ خانوار استان دارای برق ،۸۸ درصد خانوار روستایی دارای انشعاب گاز و ۵۵ درصد دارای شبکه آب آشامیدنی سالم و بهداشتی می‌باشند.

مدیرکل امور روستایی استانداری اردبیل تعداد روستاهای زیرپوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی را ۹۷۸ روستا ذکر کرد و گفت: همچنین ۳۰ روستای استان دارای خانه‌های ورزش روستایی است.

رحیمی‌زاد ادامه داد: هزار و ۲۹ روستا دارای طرح هادی ،۴۸ روستای مدنظر گردشگری ،۱۲ روستای هدف گردشگری و بهره‌مندی ۸۵۰ روستا از خدمات اینترنت از جمله اقدامات انجام شده در استان است.

او افزود: راه‌اندازی شبکه دهکده هوشمند شامل (ایجاد فروشگاه‌ها، جاذبه‌های گردشگری، نیازمندی‌های محلی، صنایع دستی، خدمات گردشگری و کسب و کارهای محلی) در روستاها ، راه‌اندازی استارت‌آپ و ایده‌های کسب و کار روستایی با استفاده از فن‌آوری روز در روستاها، جمع‌آوری اطلاعات جامع روستایی در قالب نرم‌افزار Gis و به هنگام سازی داده‌ها و تولید نقشه‌های روستایی، شناسایی و مطالعه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های روستاها در زمینه ایجاد اشتغال پایدار و توسعه پایدار روستایی به‌منظور رفع محرومیت زدایی و مهاجرت معکوس به روستاها ، پوشش بیمه‌ای ۴۷ درصدی روستاییان و عشایر در صندوق بیمه اجتماعی و ایجاد کارگاه‌های تولیدی از دیگر خدمات ارائه شده در روستاهای استان اردبیل است.

بر اساس آمارهای موجود از مجموع یک میلیون و ۲۴۸ هزار و ۶۱۰ نفر جمعیت استان اردبیل ۴۴۸ هزار و ۵۵۴ نفر در هزار و ۸۵۹ روستا سکونت دارند.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها