سرهنگ علی اصغر افتخاری خبر داد؛

رئیس پلیس فتا هرمزگان از کشف پرونده کلاهبرداری و دستگیری فردی که با ساخت ربات جعلی همسریابی در تلگرام اطلاعات بانکی شهروندان را سرقت می‌کرد، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، سرهنگ علی اصغر افتخاری رئیس پلیس فتا استان هرمزگان شریح کرد: با مراجعه یکی از شهروندان ساکن شهرستان بندرعباس به پلیس فتا استان و طرح شکایتی با موضوع کلاهبرداری اینترنتی به مبلغ ۶ میلیون تومان، پرونده قضایی تشکیل و برای رسیدگی در اختیار کارشناسان اداره مبارزه با جرائم سایبری قرار گرفت.

وی در ادامه گفت: شاکی با مشاهده تبلیغات کذب و فریبنده در کانال تلگرامی اقدام به اجرای ربات همسریاب و سپس جهت دانلود و فعال سازی برنامه به درگاه جعلی بانک هدایت می شود.

رئیس پلیس فتا استان بیان داشت داشت: مجرم سایبری از طریق شبکه های اجتماعی اقدام به تبلیغات گسترده برای هدایت کاربران جهت فعال سازی ربات تلگرامی تحت عنوان "اولین و معتبرترین ربات رسمی ازدواج"  کرده و برای اعتماد سازی از گواهینامه نماد الکترونیکی یکی از کسب و کارهای اینترنتی عکس تهیه و با فتوشاپ در قسمت صاحب امتیاز عنوان "تیم همسریاب آنلاین" درج می کند، کاربران نیز فریب خورده و از طریق ربات به درگاه جعلی متصل و شناسه های پرداخت کارت بانکی آنها سرقت می شود.

این مسئول انتظامی افزود: به واسطه تحلیل دقیق ارتباطات و ابزارهای دیجیتال عامل جرم و بررسی تراکنش های مالی، سرانجام ادله دیجیتال انکار ناپذیر توسط کارشناسان پلیس فتا جمع آوری و با هماهنگی مقام محترم قضایی متهم در مخفیگاه خود دستگیر و تجهیزات ارتباطی وی جهت بررسی های نهایی به آزمایشگاه تخصصی پلیس فتا تحویل داده می شود،پس از بازجویی و اقدامات تکمیلی متهم برای صدور حکم کیفری به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بندرعباس واگذار شد.

رئیس پلیس فتا استان هرمزگان تصریح کرد : یکی از دست آویزهای مطلوب برای تحصیل مال نامشروع از طریق فضای مجازی، برپایی وب سایت، وبلاگ، کانال و ربات های تلگرامی به جهت تحریک عاطفی جوانان می باشد، مجرمان سایبری به این واسطه اقدام به اجرای شگردهای کلاهبرداری می کنند.

سرهنگ "علی اصغر افتخاری" خاطر نشان کرد: متأسفانه عواملی همچون سخت گیری های اقتصادی خانواده ها،راحت طلبی و توقعات بی جا،بیکاری و هیجانات کاذب،لذت طلبی و همچنین سهل انگاری جوانان نسبت به اصول اخلاقی موجب شده است افراد زیادی در دام کلاهبرداری این تبهکارها گرفتار و دچار صدمات مالی شوند.

بر همین اساس آگاهی بخشی و پیشگیری از وقوع جرائم در فضای مجازی از اولویت های پلیس فتا می باشد، بنابراین توصیه می شود شهروندان به صورت مستمر برای مطالعه اخبار جرائم سایبری، مصونیت از شگردهای مجرمانه و گزارش جرائم سایبری به وب سایت ‎www.cyberpolice.ir مراجعه کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها