فرهاد فرزانه در گفتگو با موج:

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استان همدان با اشاره به اینکه امیدوارم روزی نفت تمام شود تا اقتصادهای خرد در کشور شکوفا شوند، از شناسایی ظرفیت ها در روستا که می تواند، اقتصاد روستایی را رونق دهد، سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، فرهاد فرزانه، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استان همدان در گفتگو با موج با اشاره به وابستگی کشور به اقتصاد نفتی، گفت: با کاهش وابستگی در این امر، شکوفاییِ اقتصاد روستایی و  اقتصاد خرد را در ابعاد مختلف شاهد خواهیم بود.

 

رونق اقتصاد روستایی با شناسایی ظرفیت ها

فرزانه با اشاره به اینکه حدود 40 درصد از جمعیت استان همدان در روستاها زندگی می کنند، افزود: حدود 800 روستا در استان وجود دارد که با در نظرگرفتن پتانسیل ها و مشکلات موجود در روستاها، می تواند در ابعاد مختلف توسعه پیدا کند.

وی عنوان کرد: سال های مدیدی، روستایی ها، گذران امور خود را در کشاورزی دنبال می کردند و از این رهگذر گاه از تولیدات خود نیز بهره می بردند. با اتفاقاتی که در دهه اخیر از جمله کمبود آب، رخ داد، روند گذشته کشاورزان و زندگی روستایی را با مشکل مواجه کرد.

وی خاطر نشان کرد: در پی کمبود منابع آبی در روستاها، اشتغال با مخاطره مواجه شد و مهاجرت ها افزایش پیدا کرد؛ در این میان تهدید ایجاد شده می توانست بدل به فرصتی شود واینگونه شد که فضای به وجود آمده، افزایش مهارت روستائیان را در پی داشت و وضعیتی حاکم شد که روستائیان به دنبال جایگزین در ایجاد اشتغال برای خود برآمدند.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استان همدان در ادامه با اشاره به تلاش در راستای ایجاد رونق اقتصاد روستایی، افزود: در این زمان می توان با شناسایی دیگر ظرفیت های روستا، از آن ها استفاده کرد، تا بتوان کاستی های موجود را رفع کرد.

از طرفی با اتفاقاتی که در سال های گذشته در این مسیر روی داده است، روستاهای هدف گردشگری مشخص شده اند؛ مانند روستای ملحمدره که چندین خانه بومگردی در آن ایجاد شده است و روستائیان متوجه شده اند که می توانند محصولات باغی خود را نیز با این امکان عرضه کنند.

فرزانه با اشاره به روستاهایی که می توان به آن ها نگاهی صنعتی داشت، عنوان کرد: روستاهایی مانند کردآباد و یکن آباد که تولید پوشاک در آن ها به قوت رواج دارد و به صورتی خوشه ای، روستاهای اطراف خود را نیز پوشش می دهند و همینطور روستاهایی که از امکان آب و قابلیت گردشگری برخوردار نیستند، از جمله روستاهایی است که می تواند در زمره صنعتی ها قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: بر حسب قابلیتی که در هر یک از روستاهای استان وجود دارد، می توان رونق و اشتغال مد نظر را به وجود آورد.

وی با اشاره به رونق اقتصاد روستایی، گفت: در دوماه گذشته با توجه به طرحی که درنظرگرفته ایم، با 400 دهیار درراستای شناسایی و ارائه ایده های برتر در ایجاد و رونق اشتغال در روستا  صحبت کرده ایم؛

این امر کمک موثری در برنامه ریزی ها و جهت دهی در بدست آوردن خروجی مدنظر به همراه خواهد داشت؛ اخیرا جشنواره های آلو، سیر و انگور و...  که در حال برگزاری است می تواند در این مسیر موثر باشد.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استان همدان ابراز کرد: در حال حاضر در پی استعدادهای نهان روستاها هستیم تا با برپایی جشنواره ها، آن ها را معرفی و در فضای رقابتی، شاهد رشد آن ها باشیم.

وی افزود: تسهیلات 8 درصدی را نیز جهت رونق اقتصاد روستایی درنظرگرفته ایم تا بتوان با قوت بیشتری اهداف مشخص را محقق کرد.

فرزانه عنوان کرد: با توجه به کم آبی موجود، کشاورزی در برخی از روستاها رونق خود را از دست داده است، بنابراین شناسایی پتانسیل ها ی جایگزین ضرورت دارد؛ در این راستا روی آوردن به شیوه های نوین آبیاری و تغییر الگوی کشت، از سوی جهاد کشاورزی می تواند  در پایداری اقتصاد روستایی موثر باشد.

 

امیدواریم روزی نفت ما تمام شود

با سپری شدن زمان، روستاها در زمینه های متفاوتی رشد پیدا کردند و با ورود گردشگران، از منظر فرهنگی نیز، صورتی دیگری از رونق تولید و شکوفایی اقتصاد روستا، شکل گرفت.

بسیار خرسند شدم از آماری که خانه بهداشت های روستا در مهاجرت معکوس روستائیان عنوان کرده اند که حاکی از 10 تا 15 درصد بازگشت آن ها به روستاهای خود است.

امیدواریم روزی نفت ما تمام شود تا بتوانیم از استعدادهای خود بهره بریم و شاهد شکوفایی اقتصادهای خرد وداخلی باشیم؛  با کاهش فروش نفت، اقتصاد روستایی فعال شده است. دولت نیز تسهیلاتی را در این مسیر مهیا کرده است تا با ساماندهی این حوزه، اقتصاد روستایی را رونق دهیم.

مردم نیز به این نتیجه رسیده اند که می توانند با تلاش، روستای خود را آباد کنند.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها