مجید سلحشور در گفتگوی اختصاصی با موج مطرح کرد؛

مدیرکل امور روستایی و شوراها استانداری هرمزگان از افتتاح 176 طرح اشتغال‌زا در روستاهای استان خبر داد و گفت: به دنبال نهادینه سازی راه و رسم اشتغال در روستاهای هرمزگان هستیم.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، مجید سلحشور مدیرکل امور روستایی و شوراها استانداری هرمزگان در گفت و گوی اختصاصی با موج ضمن تبریک روز روستا و عشایر، گفت: هرمزگان به لحاظ جمعیت روستایی، جایگاه ویژه ای در کشور دارد و به طور تقریبی نیمی از جمعیت استان در روستاها ساکن هستند؛ جمعیت هرمزگان بالغ بر یک میلیون و 700 هزار نفر است که بیش از 800 هزار نفر از این تعداد ساکن روستاها هستند.

سلحشور اذعان داشت: نام روستا تداعی کننده زندگی و به یقین رگ حیات یک کشور است؛ هرچه روستا تقویت شده و زنده تر باشد، تضمین کننده حیات کل کشور است.

وی با بیان با اشاره به این‌که بیش از یک هزار و 700 روستا استان دارای سکنه دائم است، اذعان داشت: در حال حاضر تعداد یک هزار و 219 دهیاری در سطح استان وجود دارد که شایان ذکر این آمار یک هزار و 226 عدد بود که اخیرا هفت روستا به شهر تبدیل شده اند. 

مجید سلحشور با بیان این‌که یک هزار و 316 روستای استان دارای شورای اسلامی هستند، گفت: بالغ بر چهار هزار نفر عضو شوراهای روستایی هستند.

*جمعیت ملاک تخصیص اعتبار

مدیرکل امور روستایی و شوراها استانداری هرمزگان ضمن بیان این که اعتبارات سالیانه دهیاری‌ها از محل قانون مالیات بر ارزش افزوده به طور مستقیم  بر اساس ملاک جمعیت به حساب دهیاری ها واریز می شود؛ افزود: طبیعتا روستاهایی که جمعیت بیشتری دارند، اعتبارات بیشتری نیز دریافت خواهند کرد و این ارقام بر اساس قانون، ماهانه به حساب دهیاری ها و شهرداری ها واریز می‌شود.

وی اضافه کرد: برای مثال به طور متوسط در سال 97 در  منطقه بشاگرد در طول یک سال، به هر روستا 20 میلیون تومان اعتبار اختصاص یافته است.

سلحشور بیان داشت: پایین بودن این رقم به خاطر جمعیت کم روستاها در این منطقه است چرا که در بشاگرد تعدد روستاها به پراکندگی جمعیت انجامیده و به تبع آن هر روستا اعتبارات کمتری دریافت می کند و این امر بر اساس قانون است.

وی ادامه داد: این مبلغ به طور متوسط برای هر روستا در شهرستان بندر لنگه به 47 میلیون تومان در سال رسیده زیرا جمعیت روستانشینان در این منطقه بیشتر است.

وی گفت: روستاهایی در استان بالغ بر پنج هزار نفر جمعیت دارد و در مقابل جمعیت برخی روستاها نیز به 300 نفر نمی رسد؛ تفاوت جمعیت ها در روستاها باعث تفاوت دریافت بودجه می شود؛ هر چند ما تلاش داریم در روستاهایی با پروژه های عمرانی فعال، حمایت و پشتیبانی خود را بیشتر کنیم.

*افتتاح  176 طرح اشتغال‌زا

وی در تشریح برنامه هایی که در روز ملی روستا و عشایر در استان محقق شد، بیان کرد: افتتاح  176 طرح اشتغال زا و تولیدی در روستاها و همچنین 192 پروژه عمرانی و زیر بنایی، از جمله برنامه های معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم استانداری هرمزگان در این روز بوده است. 

سلحشور مقصود از پروژه های زیربنایی و عمرانی را پروژهایی دانست که در سطح روستاها، در راستای بهسازی معابر، طرح های هادی و افتتاح مدارس، بیان کرد و در تشریح طرح های تولیدی و  اشتغال زا گفت: این طرح ها، طرح هایی هستند که تسهیلات دریافت کرده و توسط بخش خصوصی اجرا شده اند؛ که بخشی از سرمایه این طرح ها از محل تسهیلات و بخش دیگری نیز آورده خود سرمایه گذار بوده است؛ که در نهایت 176 طرح اشتغال‌زا آماده بهره برداری در روز ملی روستاها بوده است.

وی در ادامه گفت: میزان تسهیلاتی که برای طرح های اشتغال زا  پرداخت شده است؛ 68 میلیارد و 220 میلیون تومان بوده و مجموع کل سرمایه گذاری بابت این طرح ها 124 میلیارد و 248 میلیون تومان است؛ که سه هزار و 693 خانوار روستایی از این طرح بهرمند شده اند و برای بالغ بر 855 نفر نیز ایجاد اشتغال‌ شده است.

*شاخص ترین طرح استان

مجید سلحشور شاخص‌ترین طرح اشتغال‌زایی را که در سطح کشور نیز شاخص شناخته شده است، افتتاح پروژه 23 گلخانه در سطح استان بیان کرد و در تشریح آن افزود: حجم سرمایه گذاری شده برای این پروژه ها با مساحت 59 هکتار سطح زیر کشت، 118 میلیارد تومان است که این طرح برای 590 نفر ایجاد اشتغال کرده.

مدیرکل امور روستایی و شوراها استانداری هرمزگان، گفت: امیدوار هستیم مردم روستاها از منافع این طرح ها بهرمند شوند. 

وی ادامه داد: مهم ترین موضوع تقویت اقتصاد و اشتغال در روستاها است؛ انچه برای ما اهمیت دارد و دولت نیز در این راستا گام‌های موثری از طریق پرداخت تسهیلات ارزان قیمت برداشته است.

سلحشور بیان داشت: در تفاهم نامه ای که منعقد شده توانستیم برای امسال سهمی بالغ بر 26 میلیارد و 600 میلیون تومان تسهیلات دریافت کنیم.

*18 درصد اما 8 درصد

وی اضافه کرد: در واقع وام‌های اهدایی 18 درصد هستند اما دو یارانه ی 5 درصد سود تسهیلات به آن تعلق می‌گیرد که پنج درصد را بنیاد مستضعفان و پنج درصد را معاونت توسعه روستایی، تقبل کرده است که عملا برای متقاضی، سود 8 درصد محاسبه می شود؛ به همین دلیل تسهیلات ارزان قیمت نامیده شده است.

مدیرکل امور روستایی و شوراها استانداری گفت: ما سعی  داریم که متقاضیان، سرمایه گذاران و خود جامعه روستایی، که اولویت ما هستند، را تشویق کنیم که از این تسهیلات استفاده کنند؛ تا به ایجاد اشتغال و طرح های اشتغال‌زایی در سطح روستاها منجر شود.

وی تاکید کرد: لازمه ی پرداخت این تسهیلات این است که حتما طرح های اشتغال زا در محل روستاها اجرا شود؛ این طرح ها می‌توانند در همه بخش ها و حوزه ها شامل گردشگری، صنعت، خدمات و...، صورت پذیرد و هیچ مانعی در معرفی طرح وجود ندارد.

سلحشور عنوان کرد: روستاییان گرامی می توانند از طریق دستگاهای اجرایی و فرمانداری ها طرح های خود را  برای ما ارسال کنند؛ ما رایزنی خواهیم کرد تا هرچه سریع‌تر طرح ها تصویب شود و تسهیلات در اختیار روستاییان قرار گیرد. 

مدیرکل امور روستایی و شوراها استانداری هرمزگان بیان کرد: اعطای تسهیلات ارزان قیمت مهمترین برنامه دولت در بحث اشتغال است که نتایج خوبی به همراه داشته؛ به طور مثال پروژه های  23 گلخانه ای که ذکر شد، از بانک کشاورزی از محل صندوق توسعه ملی وام و تسهیلات  ارزان قیمت دریافت کرده است؛ امیدوار هستیم که این برنامه ها تدوام داشته باشد و ما نیز بتوانیم این منابع را هرچه بیشتر جذب کنیم تا شاهد افزایش تعداد اشتغال و اشتغال زایی در مناطق روستایی هرمزگان باشیم. 

*توسعه اشتغال محلی

وی تصریح کرد: یکی از کارهای مهمی که مورد توجه  قرار گرفته و نیاز به پیگیری دارد، توسعه اشتغال محلی است؛ بدین معنا که تنها پروژه محور نباشیم و مردم محوری نیز در دسنور کار قرار گیرد؛ طبیعی است که این مهم به ایجاد زیر ساخت نیازمند است و باید پیگیر این امر شد.

سلحشور افزود: اگر بتوانیم جامعه محلی را توانمند سازیم و در بین مردم این باور ایجاد شود که می توانند با کمک یکدیگر ایجاد اشتغال و از ظرفیت های محلی استفاده کنند، مسیر درستی را طی کرده ایم.

مدیرکل امور روستایی و شوراها استانداری در ادامه گفت: یکی از راه های توانمندسازی جامعه محلی، ایجاد صندوق های خرد اشتغال‌زایی است که سازمان جهاد کشاودرزی تجربه بسیار خوبی در 20 سال گذشته در این زمینه داشته است

 وی خاطرنشان کرد: به تازگی توانستیم با کمک جهاد کشاورزی 9 صندوق اشتغال خرد زنان را ایجاد کنیم؛ صندوق ها در واقع شامل اهالی خود روستا هستند که هرصندوق بین 25 تا 35 نفر عضو دارد؛ این اعضا در واقع سهم الشرکه ای برای تشکیل صندوق دارند که در این صندوق ها وام های خرد، با استفاده از نظر مردم و ظرفیت روستا به متقاضیان پرداخت می شود.

*راه و رسم اشتغال

سلحشور عنوان کرد: در بلندمدت مردم توانمند خواهند شد و راه و رسم اشتغال و اشتغالزایی را فرا خواهند گرفت، ما در معاونت روستایی استانداری و تسهیل‌گران و جهاد کشاورزی نیز به بازاریابی این محصولات و تولیدات روستایی کمک خواهیم کرد.

مدیرکل امور روستایی و شوراها استانداری هرمزگان عنوان کرد: با تفاهم نامه ای که باصندوق کارآفرینی امید ایجاد شده، این صندوق،  مبالغی بین 40 تا 50 میلیون تومان اعتبار را به صندوق های خرد اشتغال ‌زایی تزریق خواهد کرد.

وی ادامه داد: در بیست سال گذشته در این خصوص تجربیات موفقی رقم خورده است؛ به طور مثال در شهرستان میناب با پشتیبانی‌هایی که از این صندوق های خرد اشتغالزایی صورت گرفت، امروزه شاهد این هستیم که بسیاری از تولید کننده های روستایی محصولاتشان را به کشورهای منطقه مانند عمان و قطر صادر می کنند و حتی با غرفه هایی که در نمایشگاه های تهران بر پا شد بازارهای جدیدی همچون کشور روسیه به سمت محصولات  این تولید کننده ها جذب شده اند.

سلحشور گفت: اگر ما این موضوعات را به درستی دنبال کنیم، قطعا می توانیم بحث اشتغال را در روستاها توسعه دهیم و با معضل بیکاری مبارزه کنیم، که خوشبختانه این مسائل در دست پیگیری است.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها