رضا عباسی در گفتگو با موج:

مدیر سازمان تعاون روستایی استان همدان با اشاره به کشت غلات در استان و نهاده های موثر در کشت، از بذور گواهی شده و اینکه این بذور سود بیشتری را برای کشاورز محقق خواهند کرد، سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، رضا عباسی، مدیر سازمان تعاون روستایی استان همدان و قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه دو نهاده اصلی و موثر در کشت پاییزه، اقلام بذوری و نهاده های کود است، ابراز کرد: این نهاده ها همزمان با کشت استفاده می شوند و عمدتا کشت غلات در استان همدان به صورت دیم انجام می شود؛ معمولا کشاورزان از اول پاییز شروع به کشت می کنند تا با استفاده از بارندگی های پاییز شاهد جوانه زنی باشند.

 

 بذور گواهی شده، سود بیشتری را برای کشاورز محقق خواهد کرد

عباسی با اشاره به اینکه کود مورد نیاز تدارک دیده شده است، تاکید کرد: کشاورزان محترم دقت کنند که حتما از بذر گواهی شده استفاده کنند؛ استفاده از این نوع بذر سبب افزایش سود کشاورز خواهد شد.

خود مصرفی بذر به چند دلیل دارای اشکال است؛ اولا این بذر از ارقام جدید نیست و معمولا دارای آلودگی است و ثانیا بوجاری های محلی کار فرآوری را مانند مراکز رسمی انجام نمی دهند و بذر ها شکسته و آفت زده است. از طرفی دیگر در خودمصرفی ممکن است آلودگی مزارع بالاتر به بذر منتقل شده باشد.

 

استفاده از بذرهای گواهی شده منجر به افزایش محصول خواهد شد

وی ادامه داد: در مراکز رسمی فرآوری، به موارد ذکر شده دقت می شود. گاهی به وسیله عوامل تحقیقاتی رقم های جدیدی تولید می شود. اگر کشاورزان از بذرهایی که لیبل گواهی شده دارند استفاده کنند قطعا به افزایش محصول و بهبود عملکرد منجر خواهد شد.

مدیر سازمان تعاون روستایی استان همدان خاطرنشان کرد: سال های گذشته نیز به کشاورزان توصیه شده از بذور گواهی شده استفاده کنند؛ در سال جاری این نگرانی وجود دارد که به دلیل کیفیت خوب گندم برداشت شده، کشاورزان مجدد به خودمصرفی روی بیاورند.بیش از 20 هزار تن انواع بذور گواهی شده آبی و دیم جهت کشت پاییزه تدارک دیده شده است. 

عباسی افزود: بیش از 50 درصد از بذور گواهی شده گندم در داخل استان  توسط شبکه تعاونی تولید روستایی، تامین می شود و تاکنون سه سایت بذری در همدان و کبودرآهنگ در این زمینه فعال شده اند.

وی اظهار کرد: تعاونی ها بیش از نیمی از این حجم را به مزارع بذری سفارش تولید دادند و این سفارش ها تحت نظر موسسه تحقیقات کشاورزیِ بذور گواهی شده و رسمی تولید شده است و اکنون در مراکز کارگزاری در سطح روستاها توزیع شده شده و کشاورزان با مراجعه به این مراکز می توانند به بذور گواهی شده دسترسی  داشته باشند.

 

تامین کود پتاسیم از اولویت های وزارتخانه است

قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به حل مشکلات ناشی از وارداتی بودن کود فسفاته با استفاده از تولید در پتروشیمی، گفت: با توجه به تامین کود فسفاته در خارج از استان، تنها در حمل و نقل این کود مشکل وجود دارد؛

همچنین جهت حمل کود پتاسیم از بنادر نیز مشکلاتی وجود داشت که رفع شد. کود پتاسیم برای کشت پاییزه غلات استفاده می شود و تامین آن از اولویت های وزارتخانه است. با توجه به اینکه قیمت کود نسبت به بازار آزاد زیاد است، کشاورز با داشتن قرارداد کشت می تواند بر اساس ظرفیت کشت، کود دریافت کند.

عباسی بیان کرد: خوشبختانه طبق آخرین پیش بینی اخبارِ هواشناسی، بارش نرمالی را در همدان شاهد خواهیم بود و این امر عمدتا در آبان ماه رخ می دهد؛ انشالله پنجه زنی و سبزینگی در فصل پاییز اتفاق افتد و کشت های دیم که متاثر از بارش های آسمانی خواهند بود در زمستان با سرمازدگی همراه نشوند. 

قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی افزود: طبق قراردادی که با کشاورز منعقد می شود بذور گواهی شده و کود در اختیار کشاورز قرار می گیرد و در کشت های آبی نیز از کشاورز خواسته می شود به ازای هر 10 هکتار کشت آبی، 3 تا 4 هکتار کلزا کشت شود و مابقی گندم و یا جو کشت شود. 

 

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها