جواد منصورى:

قائم مقام آب و فاضلاب استان هرمزگان گفت: در بارندگی های اخیر، نه تنها در جزیره هرمز، بلکه در تمام استان با نوسانات و قطعی برق مواجه بودیم که به تبع آن، قطعی در تولید و تامین آب در استان رخ داد.

جواد منصوری قائم مقام آب و فاضلاب استان هرمزگان، در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری موج هرمزگان، در خصوص قطعی های مکرر و افت فشار آب در جزیره هرمز بیان کرد: سه عدد آب شیرین کن در جزیره هرمز وجود دارد؛ که ظرفیت قراردادی این آب شیرین کن ها یک هزار و 500 متر مکعب در شبانه روز است؛ از حدود یک ماه پیش، مسائلی که به طور معمول در ساختار تولید و توزیع آب وجود دارد، باعث شد مدت زمانی، آب با مشکل نوسان و تولید کمتر از ظرفیت، رو به رو شود؛ که این امر باعث نوبت بندی در برخی ساعت شبانه روز در جزیره هرمز شد.

وی ادامه داد: قسمت حاد ماجرا زمانی اتفاق افتاد که در بارندگی های اخیر، نه تنها در جزیره هرمز، بلکه در سطح استان با نوسانات و قطعی برق مواجه شدیم که به تبع آن، قطعی تولید آب صورت گرفت؛ قطعی  در ساعت 9 شب دو روز قبل شروع شد، همزمان با شروع رعدو برق، تا حدود ساعت 5 صبح روز بعد، قطعی برق ادامه داشت که در این بازه زمانی، تولید آب به صفر رسید؛ به علاوه اینکه مشکلاتی نیز از قبل وجود داشت که این امر را تشدید می کرد.

منصوری بیان کرد: علاوه بر این، قطعی ناگهانی برق، باعث آسیب به یکی از پمپ ها و و تعدادی از لوله ها شد.

وی گفت: تا پمپ خریداری و ارسال شد و جا به جایی بین کارخانه ها صورت گرفت، بلاخره با کاری که دیروز انجام گرفت ظرفیت تولید آب، آب شیرین کن های جزیره به 800 متر مکعب در شبانه روز، تقریبا نصف ظرفیت قراردادی، رسید؛ قطعا این میزان تولید آب باعث بروز مشکلاتی در توزیع آن در سطح جزیره خواهد شد.

قائم مقام آب و فاضلاب استان هرمزگان ادامه داد: این روند در یکی دو ماه گذشته، به دلیل مسائل فنی ایجاد شده بود؛ شب گذشته که تعمیراتی بر روی تجهیزات صورت گرفت، ساعت حدودا 6 صبح ظرفیت یک هزار و 500 متر مکعب در مدار برقرار شد و امروز نیز یک نوبت بندی وجود خواهد داشت.

جواد منصوری عنوان کرد: از فردا قطعا در جزیره هرمز تولید آب کافی را خواهیم داشت ومشکلات در این خصوص حل خواهدد شد.

وی در خصوص خبرهایی که در رابطه با نوسانات و قطعی آب در جزیره هرمز به مدت سه ماه، به گوش می رسد، بیان کرد: این موضوع به عنوان بی آبی کامل نیست، بلکه به این معنا است که، اتفاقاتی پیش آمده و تا زمانی که تعمیرات انجام گرفته، در این فاصله زمانی، همزمان با قطع برق و از کار افتادن یکی از آب شیرین کن ها، ظرفیت تولید آب کاهش یافته در نتیجه باعث شده جزیره هرمز با معضل کم بود آب مواجه شده و ساعت هایی از شبانه روز آب قطع شود.

قائم مقام آب و فاضلاب استان گفت: قطعی برق در میزان تولید دخیل است.

منصوری بیان داشت: راهکاری که برای این مسائل اندیشیده شده، خرید یک مخزن دو هزار متر مکعبی است، که در حال حاضر بر روی فوندانسیون است و در رابطه با  مخزن هوایی که ساخته شده، تجهیزاتش قرار است نصب شده و در مدار قرار گیرد؛ تلاشمان این است که تا یک ماه و نیم آینده، ظرفیت ذخیره آب را در جزیره افزایش دهیم که با خارج شدن یک دستگاه از مدار، شهر دچار بی آبی نشود و از این ذخیره استفاده کند، این امر جز برنامه ریزی های شرکت آبفا است.

وی ادامه داد: در خصوص تخصیص اعتبار برای خرید مخزن دو هزار متر مکعبی و مخزن هوایی و تجهیز آن ها، امروز در استانداری صحبت هایی صورت گرفت که قول مساعدت های لازم داده شده است.

 قائم مقام آب و فاضلاب استان هرمزگان خاطر نشان کرد: مسئله قطعی آب در سطح شهرستان های دیگر استان نیز اتفاق افتاده است و حتی خود بندرعباس که مرکز استان است نیز با این معضل رو به رو شده و دیروز قطعی های مکرر برق در این شهرستان رخ داده است.

وی گفت: هر جایی که ما به پمپ وابستگی داشته باشیم، با قطعی برق، اختلالاتی در حوزه آب و آبرسانی رخ خواهد داد و این موضوع در همه شهرستان های استان اتفاق می افتد.

منصوری در پایان اذعان داشت: در همچین مواردی که حادثه ای رخ می دهد، تا زمانی که به شرایط عادی باز گردیم، نیاز است که مردم با صبوریشان با ما همکاری کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها