موج

حسین عباسی مطرح کرد؛

رئیس دادگستری شهرستان پارسیان در رسیدگی به پرونده های چهار متهم، آن ها را به جای حبس و زندان به خرید لوازم التحریر برای دانش آموزان نیازمند و محروم این شهرستان محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، حسین عباسی رئیس دادگستری شهرستان پارسیان، با اشاره به اینکه یکی از وظایف قوه قضائیه طبق بند ۵ اصل ۱۵۶ قانون اساسی، اقدام جهت پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین است، اظهار‌کرد: در راستای جلوگیری از عواقب سوء حبس های کوتاه مدت بر فرد مجرم و نیز بر خانواده وی و نیز در راستای سیاست های دستگاه قضایی مبنی بر کاهش جمعیت کیفری زندان ها و حبس زدایی و طبق مقررات قانون مجازات اسلامی، دادگستری شهرستان اقدام به صدور احکام جایگزین حبس کرده است.

وی ادامه داد: به نحوی که فرد مجرم به جای تحمل حبس در زندان با انجام خدمات عمومی رایگان عام المنفعه زمینه بازگشت شرافتمندانه خویش به جامعه را فراهم می سازد.

عباسی افزود: اعمال مجازات جایگزین حبس، کاهش جمعیت زندان ها را دربر خواهد داشت و مهمتر از آن منجر به بازگشت مجدد مجرمان به جامعه می‌شود به نحوی که با توجه به اینکه هدف اساسی مجازات اصلاح و بازپروری مجرم است.

وی با بیان اینکه استفاده چنین احکامی علاوه بر اثرات اصلاحی و تربیتی که در رفتار و کردار اتفاق می‌افتد می‌تواند با آغاز سال تحصیلی جدید دانش آموزان کمتر برخوردار این شهرستان را از نعمت لوازم التحریر برخوردار کرد، تاکید داشت: چهار نفر از متهمین در چهار پرونده مختلف با موضوع جرم غیر عمد در شهرستان پارسیان به جای اینکه در قبال اتهام خود روانه زندان شوند، به خرید لوازم التحریر جهت کودکان و دانش آموزان نیازمند محکوم شدند.

رئیس دادگستری پارسیان با بیان اینکه صدور احکام جایگزین برای مجرمین غیرخطرناک در چهارچوب قانون ادامه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: صرفا جرائم غیر عمد مانند تصادفات و نیز جرائم عمدی که مجازات قانونی آن تا یک سال باشد به شرط نداشتن سابقه کیفری و تعهد به عدم تکرار جرم در آینده، می توانند از احکام جایگزین حبس و زندان برخوردار شوند و سیاست دادگستری شهرستان پارسیان بر همین مبنا است و متهمینی که دارای شرایط فوق باشند به مجازات جایگزین حبس محکوم خواهند شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها