موج

نسخه خطی مثنوی معنوی مولوی در کتابخانه وزیری یزد رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، محمد خدادادی در چهارمین سه شنبه فرهنگی کتابخانه و موزه وزیری یزد و رونمایی از نسخه خطی مثنوی معنوی مولوی، افزود: درست است که امروزه امکانات بسیار زیادی وجود دارد متاسفانه میزان مراجعه مردم به ظواهر و امکانات روز بیشتر شده و از زندگی واقعی دور شدند.

وی ادامه داد: مردم از لحاظ روانی احساس آرامش ندارند و راز قضیه این است که نگاه‌ها تک بعدی است و انسان را موجودی تک بعدی نشان می‌دهد، بعد روانی و معنوی مورد غفلت قرار گرفته است، فقط تلاش دارد نیازهای مادی خود را تامین کند.

 عضو هیات علمی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد افزود: بعد از یک قرن در یک بعد پیشرفت کردیم و بعدهای دیگر مورد غفلت قرار گرفت، زیرا ورزشکاری هستیم فقط یکی از عضله‌های خود را تقویت کرده که مضحک به نظر می‌رسد و اکنون که در عصر خشونت زندگی می‌کنیم باید به معنویت توجه بیشتری داشته باشیم.

خدادادی گفت: در زمان کنونی جنگ‌ها و استعمار بیشتر شده و جهانی صلح آمیز و مهربان و آرام نداریم هرچند از صدها سال پیش این جهان آرام را امثال مولوی برای ما نشان دادند و باید دوباره به این دیدگاه رجوع و بازگشت داشته باشیم.

وی ادامه داد:  در نظریه مولانا همه چیز از آن خداست و انسان برای رسیدن به کمال باید معنویت را در نظر گیرد و همه چیز جلوه حق تعالی است و در همه چیزهایی که در این دنیا وجود دارد می‌توان خدا را دید و به ذره ذره عالم عشق ورزید.

عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد گفت: با این تفکر ما کسی را برتر نمی دانیم و هیچ قومی را برتر یا پایین‌تر نمی بینیم چون همه چیز از خداست و اگر جهان را اینگونه دیدیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها