موج

صادق رستمی در گفتگو با موج؛

رئیس اداره حفاظت محیط زیست قشم اذعان داشت: آلودگی سواحل جزایر هرمزگان با ترکیبات نفتی کاملا محرز شد که منشاء آن نامعلوم و در حال بررسی است.

صادق رستمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست قشم، در گفتگو با خبرگزاری موج هرمزگان، در خصوص ایجاد لکه های سیاه به صورت گلوله های قیر در سواحل جزایر قشم، هنگام و لارک، بیان داشت: گزارشاتی که از سوی صیادان و جوامع محلی قشم در تاریخ بیست شهریور ماه در خصوص آلودگی ساحل به صورت گلوله های قیری (تاربال)، به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قشم گزارش شد، بررسی آلودگی های ایجاد شده، توسط یگان اداره حفاظت محیط زیست قشم با حضور رئیس اداره محیط زیست دریایی هرمزگان و تیمی از  کارشناسان دریایی این اداره کل، به صورت گسترده آغاز شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست قشم در رابطه با منشا آلودگی های سواحل جزایر هرمزگان، اذعان داشت: در این بازدید، آلودگی محیط زیست دریایی با ترکیبات نفتی کاملا محرز شد که منشاء آن نامعلوم و در حال بررسی است.

وی گفت: معمولا ترکیبات نفتی، به واسطه ی عوامل جوی و تابش نور خورشید به ساحل های ماسه ای و سنگی می چسبند و به صورت تاربال (گلوله های قیری) کاملا قابل مشاهده هستند، که غالب ساحل های سنگی درگیر این تاربال ها می شوند. 

لکه های نفتی

*نمونه برداری از نقاط مختلف ساحل

صادق رستمی بیان کرد: اداره حفاظت محیط زیست قشم، در همان ساعات اولیه پس از دریافت گزارش، اقدام به نمونه برداری آب دریا از نقاط مختلف به خصوص از نوار سواحل جنوبی کرد.

وی افزود: نمونه آب به واحد آزمایشگاه اداره کل محیط زیست استان ارسال شد و مجددا در تاریخ بیست وچهار شهریور نمونه برداری آب دریا و رسوبات کف دریا به وسیله دستگاه گرپ از نقاط مختلف دریا و همچنین جزیره لارک صورت گرفت.  

* اعلام علت اصلی آلودگی دریا تا دو روز آینده

رستمی گفت: نمونه های آب و رسوبات کف دریا به آزمایشگاه محیط زیست استان جهت سنجش و آنالیز ارسال شده است، که نتایج تا دو روز آینده اعلام خواهد شد.

گفتنی است؛ در خصوص منبع ایجاد آلودگی ساحل و میزان خسارت های زیست محیطی وارده با توجه به شواهد موجود، امکان پذیر نبوده، که این امر نیازمند انجام آزمایشات پیشرفته نفتی و چندین ساعت غواصی در نواحی آسیب دیده است.

آلودگی نفتی

*آلودگی نفتی مشاهده نشد

صادق رستمی عنوان کرد: در پایشی که در محدوده آب های بین جزیره قشم و لارک انجام شد، آلودگی نفتی در سطح آب دریا مشاهده نشده است؛ درحالی که تاربال های نفتی در سایزهای مختلف، در طول خط ساحلی جزیره لارک و قشم به وضوح قابل مشاهده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست قشم تاکید کرد: از اعلام نظر قطعی قبل از بررسی های تکمیلی، آزمایشگاهی و میدانی جهت جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده، خودداری شود.

*پاک سازی سواحل با نانو کیت گرین ژل

وی ضمن اشاره به پاک سازی ساحل از این آلودگی، گفت: پاکسازی سواحل با همکاری سازمان محیط زیست و سازمان منطقه آزاد قشم با مواد نانو کیت گرین ژل در حال بررسی است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها