مدیرکل اوقاف و امور خیریه هرمزگان از برگزاری شام غریبان در 26 بقعه متبرکه هرمزگان خبر داد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدطاهر گرایلی مدیر کل اوقاف و امور خیریه هرمزگان در گفتگو اختصاصی با خبرگزاری موج هرمزگان، گفت: عزاداران هرمزگان در 26 بقعه متبرکه، اقامه گر عزای حسینی در شب  شام غریبان  می‌شوند.

وی گفت: در امامزاده سیدمظفر بندرعباس و سید محمد حاجی آباد مراسمات عزاداری به صورت زنده از صدا و سیمای مرکز خلیج فارس پخش خواهد شد.

وی تصریح کرد: مردم هرمزگان در شب یازدهم محرم و همگام با دیگر شیعیان جهان، در شب شام غریبان نوحه گر خاندان اهل بیت (ع) و اطفال یتیم حماسه آفرینان کربلا می‌شوند.

شام غریبان

حجت الاسلام والمسلمین گرایلی اضافه کرد: روزگاری کاروان حسینی غریبانه و در میان نامردمی‌های کوفیان و بی بصیرتی مردمانی پر مدعا، زمین و آسمان را به خون رنگین کرد و امروز که دیگر فرهنگ حسینی الگوی همه آزادگان جهان شده است، عزاداران حسینی بر آن ایام و مصیبت‌هایی که امروز بر مسلمانان جهان می‌رود، نوحه می‌کنند.

گرایلی در بخشی از سخنان خود تشریح کرد:  برگزاری آیین‌های سنتی در شب شام غریبان، مانند سال‌های گذشته، میزبان هزاران عزادار حسینی است که مرثیه سرای غم و اندوه اهل بیت رسوال الله (ص) می‌شوند.

امامزاده سید مظفر

مدیر کل اوقاف و امور خیریه هرمزگان در پایان ادامه داد: تاریکی، کورسوی نور شمع ها، اشک ها، فریاد‌ها و نوحه‌های زائران و عزاداران امامزادگان استان هرمزگان در این شب، ترسیم گر گوشه‌ای اندک از مصیبت‌های خاندانی است که خود و یارانشان الگوی ایثار، جوانمردی و مبارزه با ظلم در هر کجای جهان شدند.

شایان ذکر است؛برگزاری مراسم شام غریبان، به طور شاخص در امامزاده های(سیدمظفر بندرعباس، سید سلطان محمد، سید محمود و سید قطب الدین در رودان، سید محمد و سید نظام الدین حاجی آباد، سید مظفر قشم) برگزار می شود.