معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان یزد گفت: گردشگران خارجی که در مراسم‌های مذهبی شرکت می‌کنند به عنوان سفیر فرهنگی ایران به کشور خود باز می‌گردند.

هما خورشیدی سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان یزد نیز در این نشست گفت: در سال گذشته بیش از ۱۲۰۰ گردشگری خارجی از ۲۲ کشور جهان در قالب گروه‌های گردشگری مذهبی در محفل‌های عزاداری ماه محرم شرکت کردند که این آمار نسبت به سال۹۶ افزایش ۳۵ درصدی داشته است.

خورشیدی با بیان اینکه فعالیت‌های مربوط به جذب گردشگران خارجی در آیین‌های عزاداری از ۱۵ سال پیش در استان یزد آغاز شده است افزود: کمیته گردشگری مذهبی استان یزد برای اولین بار در کشور با هدف مقابله با تبلیغ ایران و اسلام‌هراسی در رسانه‌های غربی در سال ٩۵ مشغول به فعالیت شد.

وی با اشاره به تاثیر حضور گردشگران خارجی در آیین‌های مذهبی و عزاداری شیعیان بیان کرد: گردشگران با حضور دراین آیین‌ها علاوه بر تماشای عشق و اردات مردم ایران به ائمه اطهار و به ویژه سید و سالار شهیدان امام حسین (ع)، با توضیحاتی که راهنمایان گردشگری به آن‌ها ارائه می‌دهند به فلسفه بزرگداشت این آیین‌ها پی خواهند برد.

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد ادامه داد: گردشگران خارجی که در این مراسم‌ها شرکت می‌کنند به عنوان سفیر فرهنگی ایران به کشور خود باز می‌گردند و نگرش مردم کشور خود را نیز نسبت به فرهنگ و مردم ایران تغییر می‌دهند.