سرهنگ علی کریمی گفت: مجرمان با ارسال پیامک به قربانیان با عناوینی چون استخدام، سبد کالا، سهام عدالت، ثبت‌نام کارت سوخت و ... لینک سایت‌های فیشینگ را برای قریانیان ارسال کرده و آنان را ترغیب به کلیک کردن بر روی آن می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، رئیس پلیس فتا کرمانشاه با اشاره به افزایش پرونده‌های پلیس فتا استان در حوزه جرائم مالی، ابراز داشت: در حوزه جرائم مالی، کلاه‌برداران بیشتر از فیشینگ استفاده می‌کنند، به‌گونه‌ای که 58 درصد جرائم این حوزه را تشکیل می‌دهد.

وی ادامه داد: فیشینگ به معنای ساخت صفحه‌ای با ظاهری کاملاً یکسان با درگاه پرداخت بانک است، اگر افراد قربانی وارد چنین صفحاتی شوند، ممکن است در نگاه اول تصور کنند که وارد سایت اصلی شده و اطلاعات کارت خود را وارد می‌نمایند، اما درواقع تمامی اطلاعات کارت‌بانکی که شامل رمز دوم، cvv، تاریخ انقضای کارت می‌شود را برای مجرم ارسال می‌نمایند.

کریمی گفت: در چهارماهه ابتدای سال فیشینگ 58 درصد کل جرائم پلیس فتا استان کرمانشاه را شامل شده است که نشان‌دهنده ضعف همشهریان در شناخت سایت‌های جعلی و استفاده بدون رعایت نکات امنیتی از فضای سایبر و خرید اینترنتی است.

وی گفت: از سوی دیگر پس از نام بانک تمام درگاه‌های بانکی کشور می‌بایست آدرس shaparak.ir وجود داشته باشد، همچنین وجود علامت قفل سبزرنگ مانند، در کنار صفحات آدرس اینترنتی را هم در تشخیص اعتبار سایت اینترنتی، از دیگر موارد تشخیص صفحات جعلی است.

رئیس پلیس فتا کرمانشاه بابیان اینکه سایت‌هایی که در آن اطلاعات مالی وارد می‌شود می‌بایست از پروتکل SSL استفاده نمایند خاطرنشان کرد: مشخصه تمامی درگاه‌های بانکی که قبل از آدرس آن قرار می‌گیرد، عبارت https:// است.