رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اهمیت کشت دانه های روغنی و نیاز به افزایش کشت در این محصولات، از پرداخت 100 درصدی بهای کلزا به کشاورزان، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، منصور رضوانی جلال،  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در گفتگوی اختصاصی با موج با اشاره به پرداخت بهای کلزا به کشاورزان، اظهار داشت: در نشست فصلی اخیر و همایش هماهنگی تولیدات گیاهی که در استان همدان برگزار شد، معاونین تولیدات گیاهی، معاونین زراعت جهاد کشاورزی سراسر کشور، معاون وزیر در امور زراعت، مجریان دفاتر تخصصی گندم، کلزا، سبزی و صیفی، مدیران کل حوزه تخصص معاونت زراعت و همچنین مدیران کل مربوط، حضور داشتند.

کلزا

پرداخت 100 درصدی بهای کلزا به کشاورزان

رضوانی جلال بابیان اینکه در این نشست نکات ارزنده ای مطرح شد، گفت: در برخی ازموضوعات مطرح استان همدان، دخیل بود و از آن جمله می توان به توسعه تولید دانه های روغنی در استان، اشاره کرد که این امر، از سوی استاندار محترم در سند توسعه استان نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

وی با اشاره به پرداخت ملبغ کلزای خریداری شده از کشاورزان، افزود: موضوع توسعه دانه های روغنی، گلخانه ها و تولید گوشت در سند توسعه استان نیز مطرح شده است؛ این امر از سوی وزارتخانه و همینطور رهبری انقلاب نیز مورد توجه و تاکید فراوان بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اهمیت افزایش کشت و توسعه دانه های روغنی با توجه به کاربردهایی که دانه های روغنی می توانند داشته باشد، ابراز کرد: افزایش کشت دانه های روغنی می تواند منجر به خوداتکایی کشور در این زمینه شود؛البته محصولاتی دیگر مانندگلرنگ، آفتابگردان و ... وجود دارد، اما از این میان تمرکز بیشتری بر کلزا صورت گرفته است.

رضوانی جلال با اشاره به کشت دانه های روغنی کلزا و ظرفیتی که دارا هستند، گفت: با توجه به اینکه ایران از جمله کشورهای وارد کننده کنجاله سویا است،  می توان از کنجاله کلزا به جهت استفاده در نهاده‌های دامی، بهره گرفت و همینطور روغن دانه های مذکور را استحصال کرد و کنجاله باقی مانده را به مصرف دام و طیور رساند و از این رهگذر بهره برداری های چندمنظوره ای را ایجاد کرد.

 

 بسیج همگانی در تولید کلزا

وی در ادامه گفتگو با اشاره به اهمیت افزایش کشت دانه های روغنی که از سوی وزارتخانه در این حوزه، مقرر شده است، عنوان کرد: در این خصوص استان همدان در سال آینده بایستی از 30 هزار تن کلزا ی تولیدی برخوردار باشد و دست یافتن به این مهم تلاش و همتی  افزون را می طلبد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان افزود: رقم 30 هزار تنی به نسبت  سطح زیر کشت گندم آبی استان که 70 هزار تن است، در نظرگرفته شده است، به عبارت دیگر به معنای سطح زیر کشت 15 هزار هکتاری از کلزا است، و بایستی تولیدی 4 برابری نسبت به تولید جاری حاصل شود.

رضوانی جلال با بیان اینکه این میزان از تولید دانه روغنی کلزای مقرر شده نیاز به همت و عزمی جزم از سوی همگان دارد، گفت: این عرصه نیاز به اقدام جهادی و مشارکت فرمانداران، بخشداران، کشاورزان، دهیاران و مجموعه سازمان جهاد کشاورزی و تمام کسانی که دارای تریبون هستند، دارد.

وی با اشاره به مزایای کشت کلزا و تنوع کشت در زمین های کشاورزی به صورت کلزا، گندم و کلزا، افزایش بهره وری در تولید گندم را به همراه خواهد داشت، عنوان کرد: دولت نیز بایستی قیمت خرید تضمینی خود را به موقع اعلام کند، تا با توجه به آن کشاورزان نیز بتوانند برنامه ریزی های مرتبط را اعمال کنند.

رئیس سازمان کشاورزی با اشاره به افزایش کشت دانه روغنی کلزا، افزود: حدود 5700 تن خرید کلزا انجام شده است که خوشبختانه تمامی مبالغ مرتبط به آن پرداخت شده است و این شکل از پرداخت نشان از اهمیت کلزا و دانه های روغنی از سوی وزارتخانه دارد.