نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی گفت: آب انتقالی از دریای عمان به یزد برای شرب نیست بلکه برای صنعت و کشاورزی استفاده می شود.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، سید ابوالفضل موسوی بیوکی نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی در نشستی با خبرنگاران خبرگزاری‌های استان یزد با بیان اینکه بحث آب یزد در چهار خط پیگیری می‌شود گفت: خط اول آن از زاینده رود و برای مصرف آشامیدنی است که در حال حاضر نیز این خط فعال است.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: خط انتقال آب آشامیدنی از خط اول، میانگین در ده سال گذشته 64 میلیون متر مکعب در سال آب به استان یزد سهمیه داده می‌شد که سال گذشته به 50 میلیون متر مکعب رسید، دلیلش هم این بود که سال گذشته سطح آب ذخیره شده در پشت سد زاینده رود نسبت به 50 سال گذشته کمتر بود که حتی سبب شد آب‌های اختصاص یافته به شهرستان اصفهان نیز کاهش یابد.

وی ادامه داد: خط سوم خطی است که از خلیج فارس به یزد وارد می‌شود و این خط برای مس سرچشمه، گل گهر سیرجان و چادرملو خواهد بود که در این میان سهم چادرملو 22 درصد است.

موسوی بیوکی به اعتبار اختصاص یافته از سفر رئیس‌جمهور به استان یزد اشاره کرد و ادامه داد: 450 میلیون یورو از سفر رئیس‌جمهور محترم به خط انتقال آب یزد اختصاص داده شد و به مردم یزد اعلام کردند که میزان هزینه برای آب انتقالی از خلیج فارس به یزد اختصاص داده شد و این در حالی بود که تنها 22 درصد آن برای استان است.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برداشت آب از دریای عمان چهارمین خط انتقالی آب به یزد است تصریح کرد: مسئولان استان و نمایندگان در این خصوص پیگیری‌های زیادی انجام دادند که به سرانجام برسد.

وی با تاکید بر اینکه آب انتقالی از دریای عمان به یزد برای شرب نیست بلکه صنعت و کشاورزی است خاطرنشان کرد: به همین دلیل است که گفتیم انتقال آب از دریای عمان باید از سوی بخش خصوصی و صنعتی که با آن درگیر هستند صورت گیرد.

موسوی بیوکی با بیان اینکه اسفندماه سال گذشته تخصیص 250 میلیون متر مکعب برداشت آب شیرین از دریای عمان گرفته شد اضافه کرد: زمانی از دریای عمان می‌توانیم آب برداشت کنیم که مشکل استان سیستان و بلوچستان را حل کرده باشیم که در آینده با مشکلات مختلف روبه‌رو نشویم.