موج

محمودرضا رسولی مطرح کرد:

مدیرکل دامپزشکی استان همدان گفت: رسانه‌ها ظرفیت‌های خوبی به منظور ایجاد فرهنگ بهداشتی، آموزش، ترویج و اطلاع‌رسانی داشته و نقش مؤثری در ایجاد امنیت بهداشتی در «سال رونق تولید» دارند.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، محمودرضا رسولی، مدیرکل دامپزشکی استان همدان روز شنبه 19 مرداد در جمع خبرنگاران، ضمن گرامیداشت روز خبرنگار، اظهار داشت: عملکرد اصحاب رسانه در جهت اعتلاء و تنویر افکار عمومی بمنظور انعکاس فعالیت‌ها، ارتقاء سطح بهداشت عمومی جامعه و رویکردهای اداره کل دامپزشکی استان شایسته تقدیر است. 

 

نقش رسانه در  ایجاد فرهنگ بهداشتی جامعه/ گرامیداشت روز خبرنگار

وی در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار با بیان اینکه سیاست‌های کلی سلامت و اقتصاد مقاومتی در راستای استقرار امنیت غذایی پیگیری  می‌شوند، افزود: در سیاست کلی سلامت، پیشگیری بر درمان تقدم دارد بطوریکه اگر دامپزشکی یک ریال در پیشگیری سرمایه گذاری  کند، بیش از شش برابر این سرمایه در درمان صرفه جویی می شود.

رسولی حفظ و حراست از سرمایه دامی را از دیگر رسالت‌های دامپزشکی برشمرد و عنوان کرد: دامپزشکی در این راستا از مشاغل دامداری و بهره برداران این عرصه حمایت کرده و این مهم از مهاجرت روستائیان به شهرها جلوگیری می‌کند.

 

ارزش تولیدات دامی کشور به بیش از 300 هزار میلیارد تومان می‌رسد

مدیرکل دامپزشکی استان همدان اظهار کرد: ارزش تولیدات دامی کشور به بیش از 300 هزار میلیارد تومان می‌رسد، بنابراین حفظ و حراست از این سرمایه امری ضروری به نظر می‌رسد.

وی در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار، افزود: دامپزشکی یکی از زیرساختی ترین ادارات در اقتصاد و بهداشت عمومی جامعه بوده و تضمین‌کننده سلامت، بهداشت و اقتصاد دام و انسان می باشد که از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی از واکسیناسیون حدود 8 میلیون نوبت سر دام در طی سال خبر داد و افزود: اکیپ های اعزامی به روستاها و مناطق قشلاقی جهت واکسیناسیون دام های عشایر مربوط به استان همدان، از دیگر فعالیت های این اداره کل می باشد.

رسولی در مراسم  گرامیداشت روز خبرنگار، گفت: سالیانه بیش از 25 میلیون قطعه جوجه ریزی در استان صورت می گیرد که تلفات آن زیر هشت درصد می باشد.

مدیرکل دامپزشکی استان با اشاره به اینکه در حال حاضر از امنیت بهداشتی و غذایی خوبی در استان برخوردار هستیم، افزود: مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و دام یکی از وظایف دامپزشکی می باشد و خوشبختانه با تلاش همکاران تاکنون هیچ گزارشی از  وجود کانون های آنفلوانزا در استان نداشتیم.

این مقام مسئول ضمن اشاره به کنترل و نظارت بهداشتی مواد خام دامی عنوان داشت: بطور متوسط بیش از 100 هزار بازدید از مراکز تولید، توزیع، عرضه، بسته بندی مواد خام دامی و کشتارگاه های استان در طی سال صورت می گیرد.

وی در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار، اظهار داشت: در سال 97 مقدار 580 تن انواع مواد خام دامی غیرقابل مصرف با تلاش بازرسان بهداشتی دامپزشکی از چرخه مصرف انسانی خارج گردیده است که مصرف آن می توانست تعداد زیادی از مردم را روانه بیمارستان کند.

وی ضمن اشاره به تعطیلی کشتارگاههای سنتی دام و تجهیز کشتارگاه های صنعتی استان همدان به سیستم پیش سرد گفت: صددرصد گوشت استحصالی استان از سیستم پیش سرد عبور می کند و شهروندان می توانند با خیال آسوده گوشت های دارای مهر و لیبل دامپزشکی را از مراکز مجاز عرضه مواد خام دامی تهیه و مصرف نمایند.

مدیر کل دامپزشکی استان همدان در ادامه با تبریک پیشاپیش عید سعید قربان گفت: همزمان با فرارسیدن عید سعید قربان و انجام مراسم قربانی کردن و ذبح دام در این روز، دامپزشکی استان همدان اقدام به اجرای طرح نظارت و کنترل بهداشتی و شرعی بر دامهای قربانی مردم می نماید.

وی در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار، اظهار داشت: در همین راستا اداره کل دامپزشکی استان همدان با انجام اقدامات لازم و هماهنگی لازم با سایر ادارات و ارگانهای ذیربط و هماهنگی های بین بخشی با سایر ادارات و با تشکیل، آموزش، تجهیز و ساماندهی 18 اکیپ  ثابت و 25 اکیپ سیار و با ترکیب 33 نفر دامپزشک، 43 نفر بازرس بهداشتی گوشت، 12نفر ناظر شرعی، نظارت بر ذبح شرعی و بهداشتی قربانی های شهروندان را انجام می دهند.

رسولی از کلیه شهروندان استان همدان در خواست کرد به منظور رعایت اصول بهداشتی و جلوگیری از انتشار بیماری های قابل انتقال از دام به انسان، در این روز حتی المقدور دامهای قربانی خود را در کشتارگاههای سراسر استان کشتار نموده و از خدمات بازرسی بهداشتی و شرعی بازرسان اداره کل دامپزشکی استان همدان بهره مند شوند، در غیر این صورت جهت نظارت بهداشتی و شرعی می توانند با شماره 1512 تماس حاصل نموده و از خدمات رایگان اکیپ های ثابت و سیار دامپزشکی بهره مند شوند.

 رسولی در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار، اجرای طرح بسته‌بندی و آلایش فرآورده‌های دامی همچون جگر، دل‌ و قلوه و کله‌ پاچه در استان را امری مهم در راستای ایجاد امنیت غذایی خواند و گفت: درج نوع و جنس دام در لیبل‌های گوشت نیز از دیگر اقدامات موفقیت آمیز دامپزشکی در راستای حمایت از حقوق شهروندی بوده است.

 

طراحی و راه اندازی سامانه آنلاین بازرسی بهداشتی مواد خام دامی

مدیرکل دامپزشکی استان همدان در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار، از طراحی و راه اندازی سامانه آنلاین بازرسی بهداشتی مواد خام دامی در استان همدان خبر داد و گفت: این نرم افزار پس از طراحی و اجرایی شدن در ابتدای سالجاری به صورت آزمایشی در بازرسی از مراکز تولید، توزیع، بسته بندی و عرضه مواد خام دامی در شهرستان همدان مورد استفاده قرار گرفت و سپس با برگزاری کلاس آموزشی برای تمامی بازرسان مستقر در اداره کل دامپزشکی استان از ابتدای تیرماه سالجاری در سطح 9 شهرستان مورد بهره برداری قرار گرفته است.

وی نظارت لحظه ای به عملکرد جمعی و انفرادی بازرسان، شناسنامه دار شدن تمامی واحدها اعم از مراکز عرضه، طبخ، عمل آوری و نگهداری، امکان مسیر بندی بازدیدها و اعلام برنامه کاری جامع به بازرسان با استفاده از بارکد خوان و GPS ، امکان دسترسی به سوابق انتظامی( پلمپ واحد) و سوابق قضایی(دادگاه و تعزیرات)، سوابق اخطار و ضبط محموله مرکز در زمان بازدید، امکان دسترسی به مقررات، بخشنامه ها و دستور العمل های سازمان دامپزشکی کشور در هر زمان و مکان، امکان گزارش گیری و بررسی عملکرد بازرسی مواد خام شهرستان و یا استان توسط مدیرکل و سطوح مختلف ستادی در لحظه و قابلیت نصب نرم افزار بر روی موبایل و یا تبلت و نیز عدم نیاز به تجهیزات اضافی و یا صرف اعتبار خاص را از دیگر مزایای مهم استفاده از نرم افزار دانست.

وی در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار، افزود: با پیگیری های بعمل آمده و موافقت سازمان دامپزشکی کشور، با تخصیص اعتبارات لازم، تجهیزات پیشرفته Real- time PCR و نانو دراپ برای تجهیز بخش مولکولی آزمایشگاه مرکزی اداره کل دامپزشکی استان همدان خریداری گردید.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان اظهار داشت: دستگاههای مذکور در بخش مولکولی آزمایشگاه بکار گرفته شده و برای تشخیص بیماریهای دام، طیور و آبزیان، با اولویت تشخیص آنفلوآنزای پرندگان فعالیت می کند.

این مقام مسئول در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار، خاطرنشان کرد: با توجه به پیگیری های صورت گرفته از سوی مرکز ملی تشخیص آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی، از ابتدای سالجاری آزمایشگاه مرکزی اداره کل دامپزشکی استان همدان نیز به جمع استان های با قابلیت ردیابی و تشخیص آنفلوانزای پرندگان پیوست.

 

ارجاع 277 واحد متخلف عرضه موادخام دامی به مراجع قضایی

مدیرکل دامپزشکی استان همدان از ارجاع 277 واحد متخلف عرضه موادخام دامی به مراجع قضایی در چهارماهه نخست امسال خبر داد.

دکتر رسولی به انجام بیش از 34هزار مورد بازرسی از واحدهای توزیع، نگهداری، بسته‌بندی و عرضه فرآورده‌های خام دامی در استان طی چهار ماهه نخست امسال اشاره کرد و افزود: در پی این بازرسی‌ها، 87 هزار و 517 کیلوگرم موادخام دامی غیرقابل مصرف شناسایی و ضبط و معدوم شده است.

وی  در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار، با بیان اینکه در چهار ماهه نخست امسال یک هزار و 942 تن از لاشه‌های گوشت گاو، گوساله و گوسفند در کشتارگاه های استان مورد بازدید بهداشتی قرار گرفته است، افزود: 24 تن از لاشه‌های بازدید شده غیرقابل مصرف بودند که ضبط و معدوم شدند.

وی درباره بازرسی از کشتارگاه‌های صنعتی طیور عنوان کرد: در چهارماهه ابتدای سال ده هزار و 719 تن طیور مورد بازرسی بازرسان اداره‌ کل دامپزشکی قرار گرفت که از این تعداد، 33 هزار و 174 قطعه معادل 50 تن غیرقابل مصرف شناسایی، ضبط و معدوم شد.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان از واکسیناسیون سه هزار و 678 قلاده سگ‌های گله و صاحب‌دار خبر داد و در زمینه واکسیناسیون و پیشگیری از بروز بیماری‌های واگیر دامی گفت: در این زمینه بیش از یک میلیون و 945 هزار نوبت سر دام علیه بیماری‌های واگیر دامی و بیماری‌های مشترک همچون بیماری شاربن، تیلریوز، تب‌برفکی، آبله، لمپی اسکین، ppr، آگالاکسی و بروسلوز(تب مالت) واکسینه شده‌اند.

وی  در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار، خاطرنشان کرد: به منظور پیشگیری از بروز بیماری‌های سل و بروسلوز نیز در گاو و گوسفند هفت هزار و 120 رأس خونگیری انجام شده، همچنین در راستای مبارزه با سل گاوی 12 هزار و 270 رأس دام تحت تست توبرکولین قرار گرفته است. 

رسولی با اشاره به عملکرد واحد قرنطینه دامپزشکی اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون تعداد 890 مجوز بهداشتی قرنطینه ای از مقصد همدان به سایر استان ها و تعداد چهار هزارو 211 مجوز وارده از مبدأ سایر استان ها به مقصد همدان صادر شده است.

این مقام مسئول  در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار، ضمن تأکید بر بازرسی های مستمر و منظم از واحدهای مرتبط با دامپزشکی توسط کارشناسان این اداره کل افزود: از ابتدای سالجاری تاکنون تعداد 455 مورد بازدید دوره ای از واحدهای مختلف اعم از درمانگاه های دامپزشکی، مراکز مایه کوبی، داروخانه ها، مراکز پخش دارو و آزمایشگاه های دامپزشکی، انجام گرفته است.

لازم به ذکر است، محمودرضا رسولی، مدیرکل دامپزشکی استان همدان در پایان از فعالیت های خبرنگاران در عرصه دامپزشکی با اهداء لوح و هدیه قدردانی کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها