در مراسم بزرگداشت روز جهانی مردمان بومی در بندرخمیر، از مجموعه دو جلدی دانشنامه خمیر سید عبدالباعث قتالی رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، سید عبدالباعث قتالی امام جمعه اهل سنت بندرعباس، در حاشیه برگزاری مراسم روز جهانی مردمان بومی در بندرخمیر، از کتاب تازه تالیف خود رونمایی کرد و با بیان این که زنده نگه داشتن فرهنگ بومی هر منطقه به معنی زنده نگه داشتن هویت آن منطقه است، گفت: گردآوری و تالیف چنین کتاب هایی در زمینه فرهنگ و آداب و سنن هر جامعه می تواند حافظ فرهنگ آن منطقه باشد.

وی افزود: تنها راه شناختن و شناساندن جامعه به آیندگان، تالیف و حفظ آثار است که در این راستا نویسندگان جوان باید خلاقانه در راستای پیشبرد جامعه فرهنگی خود کوشا باشند.

امام جمعه اهل سنت بندرعباس در ادامه اظهار کرد: مجموعه دانشنامه خمیر در دو جلد با 1100 صفحه و 11 فصل، در حوزه جغرافیا، تاریخ، مردم شناسی و غیره، به رشته تحریر در آمده است.

  سید عبدالباعث قتالی ابراز امیدواری کرد که با تالیف این کتاب و جلد های بعدی بتواند دین خود را به مردم منطقه و استان در زمینه فرهنگی ادا کرده باشد.

جواد محمودی شهردار بندرخمیر در حاشیه این مراسم، با اشاره به این که هدف از برگزاری چنین همایشی بزرگداشت آیین و فرهنگ های بومی منطقه است، افزود: در بیشتر کشورهای جهان این روز را گرامی می دارند و جای بسی شادمانی است که این همایش فرهنگی در بندرخمیر با استقبال زیادی از مسئولین، اندیشمندان، نخبگان و بزرگان استان و شهرستان همراه شده است.

شایان ذکر است در پایان همایش بزرگداشت روز جهانی مردمان بومی، مرکز احیای هنرهای دستی تالاب نشینان بندرخمیر با عنوان سنچه در شهرستان خمیر افتتاح شد. 

گفتنی است که ۱۸ مرداد مصادف با نهم مارس به نام روز بین المللی مردم بومی نام گذاری شده است که از سوی مردم کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می شود.