موج

فرمانده انتظامی استان اصفهان:

فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: ایران در زمره کشورهای دارای بالاترین رقم مرگ و میر ناشی از تصادفات است.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، سردار مهدی معصوم بیگی بیان داشت: بر اساس آمارهای جهانی، ایران در زمره کشورهایی قرار دارد که بالاترین رقم تصادفات و مرگ ومیر ناشی از آن را در دنیا داراست.

وی افزود: براساس آمار منتشر شده میان افراد، عابران پیاده، موتورسواران، ماشین سواران و سرانجام دوچرخه سواران به ترتیب دارای بیشترین سوانح و حوادث رانندگی بوده اند و تقریباً در هر 30 دقیقه یک نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست می دهد.

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: سالانه به ازای هر یک میلیون نفر، 270 نفر در اثر تصادفات رانندگی کشته می شوند. این درحالی است که همین آمار در کشورهای توسعه یافته 2 تا 3 نفر به ازای هر یک میلیون نفر گزارش شده است.ش

*عامل انسانی؛ 70 درصد بروز تصادفات

فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: در میان سه عامل انسان، راه و وسیله نقلیه که در رانندگی و بروز تصادفات به عنوان عوامل سه‌گانه ترافیک شناخته شده اند انسان به عنوان عامل هوشمند شناخته شده و این عامل هوشمند از راه و وسیله نقلیه به هر شکلی که باشد می تواند بهره خوب یا بد بگیرد و در حدود 70 درصد عوامل بروز تصادف عامل انسانی شمرده شده است.

معصوم بیگی اضافه کرد:بی شک ترافیک‎‌‌‌، حوادث رانندگی، تصادفات و خسارات مادی و معنوی ناشی از آن یکی از مهم ترین معضلات جدی دنیای پرتردد است به طوری که میزان مرگ و میرهایی که در اثر تصادفات وسایل نقلیه حادث می شود از میزان مرگ ومیر ناشی از امراض مهلک و بدون علاج بیشتر است.

*70 درصد جان باختگان حوادث رانندگی جوان هستند

وی بیان داشت: متأسفانه معضل بروز تصادفات برای مهم ترین قشر جامعه متحمل تر است به طور تقریباً بیش از 20 درصد قربانیان تصادف بین 20 تا 30 سال و 47 درصد آنها بین 30 تا 50 سال سن داشته اند. بدین ترتیب هر یک از افراد جامعه که جابه جایی بیشتری داشته باشند بیشتر در معرض خطر تصادف هستند.

این مقام انتظامی افزود: همچنین نزدیک به 80 درصد جان باختگان مرد و سرپرست خانوار هستند. به گفته مسئولان دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی، یکی از عوامل عمده بروز ضایعات نخاعی در کشور حوادث رانندگی است که هزینه سنگینی را به خانواده و به اجتماع وارد می کند. متاسفانه 70 درصد جان باختگان ناشی از تصادفات رانندگی در ایران مربوط به قشر جوان است.

*تلاش های پلیس برای ارتقای فرهنگ ترافیکی رانندگان

فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: پلیس با همکاری دستگاه های فرهنگی و آموزشی کشور و رسانه های گروهی فعالیت گسترده ای در زمینه ارتقای فرهنگ ترافیکی رانندگان آغاز کرد که از آن جمله می توان به اجرای طرح همیاران پلیس، پخش برنامه ویژه سفر بخیر از شبکه سه سیما، پخش برنامه تازه های خبر از شبکه سوم سیما، حضور کارشناسان پلیس راهور در مدارس، دانشگاه ها و محافل مردمی، راه اندازی اتاق های اندیشه ورزی در زمینه علل و عوامل تصادفات درون شهری و برونشهری و تهیه راهکارهای ارتقای فرهنگ ترافیکی رانندگان با همکاری اساتید علوم دانشگاهی و صاحب نظران رسانه ای و چاپ مقالات و متون آموزشی و گزارش های هشداری در رسانه های دیداری و شنیداری و مطبوعات کشور اشاره کرد که نتیجه آن سیر نزولی کاهش تصادفات از سال 84 تا کنون بوده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها