رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت:600 روستای اردبیل زیرپوشش طرح بسیج مهندسی کشاورزی قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، محمدرضا جهانسوز رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور در بازدید از آزمایشات سیب‌زمینی در ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آلاروق اردبیل اظهار داشت: استان اردبیل یکی از موفق‌ترین مناطق کشاورزی کشور است که طرح‌های مختلف سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی در آن با قدرت و قوت در حال انجام است.

وی افزود: در حال حاضر 600 روستا تحت پوشش طرح مشترک وزارت جهاد کشاورزی و سازمان بسیج مهندسین کشاورزی قرار دارد که تلاش و جدیت بر این است تا زمینه برای محرومیت‌زدایی در این روستاها را فراهم آوریم.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور بیان کرد: در سایه سعی و اهتمام بسیج مهندسین و وزارت جهاد کشاورزی که طرح‌های بسیج در آن به اجرا در آمد شاهد افزایش 20 درصد افزایش عملکرد انواع محصولات کشاورزی بودیم و اساس کار طرح‌های بسیج رفع عوامل تولید و افزایش عملکرد در واحد سطح است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل نیز در این بازدید با اشاره به عملکرد، ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و دستاوردهای ارزشمند پژوهشی مرکز تحقیقات کشاورزی اردبیل اظهار کرد: اجرای 183 فقره طرح تحقیقاتی در دیسیپلین‌های مختلف، مشارکت در معرفی 19 رقم جدید زراعی از سال 93 تا 97، تولید بیش از یک هزار و 700 تن هسته‌های اولیه بذری در حوزه پژوهش و فناوری صورت گرفته است.

حسین کربلایی خیاوی گفت: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در سال 97 در حوزه آموزش‌ بهره‌برداران رتبه اول و آموزش ضمن خدمت کارکنان رتبه دوم را در بین مراکز تابعه سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کسب کرده است.

وی تامین هسته‌های اولیه بذری را از اقدامات مهم تحقیقاتی این مرکز برشمرد و تصریح کرد: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در حوزه تولید محصولات فناورانه موفق به تولید 9 تن بذر پرورشی یک، 150 تن بذر پرورشی دو، 270 تن بذر پرورشی سه و بالغ بر 300 تن بذر مادری ویژه مناطق نیمه گرمسیر و سردسیر استان شده است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل با بیان اینکه 100 درصد چغندر و سورگوم بذری و حدود 90 درصد ذرت بذری کشور را استان اردبیل تأمین می‌کند، افزود: استان اردبیل در تولید عدس و کلزا رتبه اول، در تولید سیب‌زمینی رتبه دوم و در تولید عسل رتبه سوم را در سطح کشور از آن خود کرده و از نظر سطح زیر کشت محصولات زراعی رتبه دهم کشور را داراست.