مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشگین شهر از فعالیت بیش از 40 هزار کندوی زنبور عسل مدرن در مشگین شهر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، یوسف جهانی بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران افزود: شهرستان مشگین شهر دارای بیش از 40 هزار کندوی زنبور عسل مدرن و فعال با تولید سالانه بالغ بر 700 تن عسل که تعداد 800 نفر به طور مستقیم مشغول به زنبور داری می باشند.

وی تصریح کرد: با داشتن دامنه سر سبز سبلان و غنی بودن از لحاظ گونه های مختلف  گونه گیاهی از جمله نعناعیان، گل ســرخ، خشخاش،گلهای ماهور، زنبق، نخود، شب‌بو، آلاله و غیره را می توان  نام برد که دارای پتانسیل بسیار مناسبی جهت پرورش زنبور عسل می باشد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشگین شهر افزود: مشگین شهر قطب تولید عسل در استان بشمار می رود که تولید محصولات جانبی از جمله ژله رویال ، بره موم ، موم ، گرده گل از سایر تولیدات زنبور عسل می باش که در حال حاضر زنبور داران این شهرستان علاقه فراوانی برای تولید آن از خود نشان می دهند و تولید این محصولات جانبی از نظر اقتصادی برای زنبور داران بسیار مفید خواهد بود.

جهانی گفت: با عنایت به اینکه اکثر محصولات جانبی تولید شده توسط زنبور عسل خاصیت دارویی دارد که ضمن افزایش تقاضا برای این محصول، تولید کنندگان با رغبت بیشتری جهت تولید آن به این مدیریت مراجعه نموده و از نظرات کارشناسان این مدیریت برای افزایش تولید این محصول ارزشمند استفاده نموده و آموزه های خویش را در زنبورستان های خود بکار می بندند.

وی از برگزاری دوره ها و کارگاههای آموزش پیشرفته برای زنبورداران شهرستان در آینده خبر داد و افزود: در کنار تولید ژله رویال، تکثیر و تولید ملکه زنبور عسل نیز در شهرستان رواج دارد و اغلب زنبورداران این شهرستان ملکه مورد نیاز زنبورستان های خود را خودشان تامین می کنند و عده ای از زنبورداران هم به صورت تخصصی در امر تکثیر و تولید ملکه زنبور عسل فعالیت دارند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشگین شهر همچنین از تحویل 196 تن شکر به قیمت دولتی به زنبورداران شهرستان به بیش از 400 زنبوردار عضو تعاونی زنبور داران در سال جاری خبر داد.