رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان گفت: از سوی دستگاه قضایی استان در مبارزه با پرونده‌های فساد اغماضی صورت نمی‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، علی صالحی در همایش فصلی رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی و مراسم تجلیل از قضات نمونه هرمزگان با تأکید بر اینکه در مبارزه با فساد اغماضی نخواهد شد، از نظارت و جدیت رؤسای دادگستری و دادستان‌های حوزه‌های قضایی استان بر مجموعه‌های تحت امر خود، برخورد قاطع با مظاهر فساد و اطلاع رسانی به موقع این اقدامات، به عنوان تمهیدات مؤثر  به منظور ارتقاء سلامت دستگاه قضایی و جلب اعتماد عمومی نام برد.
رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در تکمیل سخنان خود خاطر‌نشان کرد: نظارت مستمر بر عملکرد‌ها، ساز و کار مناسبی به منظور حسن اجرای امور به‌ شمار می‌آید و عدم نظارت در بیشتر مواقع موجب رها شدن کار و احتمالاً خروج مجریان از دایره قواعد و موازین مربوطه خواهد شد.
رئیس شورای عالی قضایی استان هرمزگان همچنین مدیریت پرونده‌های مهم، جهت‌دهی درست و ارجاع دقیق را از عوامل تسریع دهنده در  روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی  و افزایش رضایتمندی مردم ذکر کرد.
صالحی بر توجه ویژه به تکریم ارباب رجوع تأکید کرد و از برگزاری مستمر جلسات دیدار مردمی، ایجاد سامانه‌های پاسخگویی و نظارت هدفمند و مؤثر  بر عملکرد قضات، کارکنان  و ضابطین قضایی به عنوان مهمترین تدابیر و اقدامات دستگاه قضایی استان در این راستا نام برد.
وی در ادامه افزود: کنترل مستمر  امور جاری در واحدهای قضایی استان، شناسایی نقاط قوت و ضعف، تلاش برای تبدیل توانایی‌های بالقوه به بالفعل، ایجاد هماهنگی میان برنامه‌های شهرستانی با برنامه‌های استانی و ملی، نظارت دقیق بر تعداد ورودی و مانده شعب و پیگیری مستمر اقدامات قضایی برای ارتقای شاخص پاسخگویی از دیگر  برنامه‌ها و سیاست‌های راهبردی دستگاه قضایی استان است که توجه ویژه رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی را می‌طلبد.
 علی صالحی تصریح کرد: در راستای تحقق اهداف پیش‌بینی شده برای شوراهای حل اختلاف ضروریست این مجموعه به منظور اشاعه فرهنگ صلح و سازش توانمند شود و از ظرفیت خوب شوراها در جهت حل و فصل پرونده‌های موجود و سوق دادن طرفین به سوی مصالحه و فسخ خصومات استفاده بهینه شود.
 رئیس شورای قضایی استان هرمزگان در ادامه ارتقاء سطح آموزش کارکنان، نگاه ویژه به مقوله فرهنگ، توجه به استحکام و اتقان آراء و اعمال سیاست‌های تشویقی را از دیگر اقدامات مؤثر  به منظور دستیابی به آمار مطلوب در  عملکرد و بهبود بهره‌وری دستگاه قضایی استان هرمزگان عنوان کرد.
وی با یادآوری این مطلب که طراحی و اجرای سامانه‌های مدیریت اطلاعات، راه اندازی دفاتر الکترونیک قضایی و ساماندهی ابلاغات الکترونیک در راستای تسهیل خدمت رسانی به مردم به صورت جدی پیگیری می شود تصریح کرد: استفاده از سیستم ابلاغ الکترونیک قضایی( ثنا ) در شعب رسیدگی موجب کاهش قابل توجه مراجعات مردم و تسریع در روند دادرسی  گردیده است که لزوم برنامه ریزی به منظور  بهبود شاخص ها و  ارتقای عملکرد در این حوزه را ضروری می سازد.
رئیس کل دادگستری استان هرمزگان  با اعلام این مطلب که ایجاد تحول در دستگاه قضایی نیازمند عزمی همگانی است، جدیت قضات به منظور صیانت از حقوق شهروندی، رسیدگی دقیق به پرونده‌ها، تعیین مجازات متناسب با جرایم ارتکابی  و صدور آرای متقن را اموری ضروری در جهت ارتقاء عملکرد دادگستری استان عنوان کرد.
وی در ادامه به اتخاذ سیاست های کنترل و کاهش جمعیت کیفری زندان های استان هرمزگان بر اساس دستورالعمل ابلاغی و  به منظور دستیابی به اهداف پیش بینی شده در برنامه‌های مدون اشاره نمود و ضمن تأکید بر ضرورت بازدیدهای هدفمند و مؤثر مسئولین قضایی از زندان ها و ندامتگاه های استان، بر لزوم اهتمام در خصوص استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس و تأسیسات نوین قضایی تأکید کرد.
شایان ذکر است :پیش از  سخنان  رئیس کل دادگستری استان هرمزگان ،  هر یک از معاونین دادگستری و رؤسا و دادستان های حوزه های قضایی استان ،گزارشی از مهم‌ترین برنامه ها ، اقدامات و دستاوردهای مجموعه های تحت سرپرستی خود بیان نمودند.
همچنین مقرر شد؛ جشنواره رأی برتر دادگستری کل استان هرمزگان به منظور  بهبود کیفیت و اتقان آراء و تقدیر و معرفی احکام برگزیده در سال جاری برگزار شود.
در خاتمه این همایش و در راستای عمل به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر لزوم معرفی قضات شاخص ،  از 34 نفر از  قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان هرمزگان که عملکرد مطلوبی در مؤلفه هایی چون ؛ تکریم  ارباب رجوع ، اهتمام در انجام وظیفه ، رفع اطاله دادرسی ، کاهش موجودی و عملکرد آماری مثبت ، بهره گیری از ابلاغ الکترونیک ، رسیدگی به پرونده های مهم ، اشاعه صلح و سازش ، اتخاذ تدابیر پیشگیرانه ، کاهش ورودی پرونده ها ،استمرار در فعالیت های فرهنگی ، صرفه جویی در هزینه ها و مدیریت امور مالی داشته اند ، تقدیر شد.