مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل از تولید سالانه 12 هزار تن محصولات باغی در شهرستان اردبیل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، علی حسین احدی عالی افزود: سطح باغات شهرستان اردبیل 2 هزار و 373 هکتار می باشد که از این میزان باغات سالانه بیش از 12 هزار تن محصول تولید می شود.

وی بیان کرد: اصلی ترین محصول این شهرستان که سطح بیشتری را به خود اختصاص می دهد درختان گیلاس و آلبالو می باشد که سطح باغات این دو محصول 800 هکتار می باشد که 700 هکتار آن بارور و 100 هکتار آن غیر بارورد است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل گفت: سالانه در شهرستان اردبیل 4 هزار تن گیلاس و آلبالو تولید می‌شود که علاوه بر تامین نیاز داخلی این شهرستان مازاد آن به دیگر استان های کشور و پایتخت نیز فرستاده می شود.

احدی عالی افزود: بر اساس کیل گیری صورت گرفته از باغات گیلاس این شهرستان شهریار لطیفی از باغداران زخمتکش و پرتلاش شهر هیر این شهرستان موفق شد در هر هکتار 20 تن و 130 کیلوگرم گیلاس برداشت نماید که این امر نشانگر سعی و اهتمام باغداران در استفاده حداکثری و موثر از آب و خاک و بکارگیری توصیه های فنی و کارشناسی و تحقیقی  در افزایش عملکرد محصول دارد.

وی در خصوص دلایل موفقیت باغداران اردبیلی در تولید بیشتر محصول در واحد سطح افزود:  عملیات احیاء باغات از یک طرف و استفاده از ارقام مناسب گیلاس و آلبالو از طرف دیگر و همچنین استفاده از سیستم های نوین آبیاری تحت فشار باعت شده است که باغداران بالاترین سطح تولید را داشته باشند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل تصریح کرد: میانگین تولید گیلاس در واحد سطح 9 تن می باشد ولی با توجه به تولید بالای باغداران شاخص که بالای 20 تن است این حقیقت بیانگر این است که این شهرستان ظرفیت های بالقوه ای در افزایش محصولات گیلاس و آلبالو در واحد سطح دارد.