رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه میزان دارایی مسئولان باید شفاف شود و مالیات استان همدان باید اصلاح شود، به اقدامات انجام شده در مبارزه با فساد اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، امیر خجسته، رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی صبح امروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به اینکه کمیسیون اصل 90 هر سه قوه را زیر ذره‌بین قرار می‌دهد تصریح کرد: مردم هر شکایتی از سه قوه داشته باشند می‌توانند به این کمیسیون مراجعه کنند.

 

میزان دارایی مسئولان شفاف شود

وی با اشاره به اینکه پیرو مطالبه نماینده ولی فقیه در استان از نمایندگان برای بیان عملکرد مبارزه با فساد در دفتر آیت‌الله شعبانی حاضر شدیم، افزود: چرا صدا و سیما اجازه نمی‌دهد گزارش مبارزه با فساد را ارائه دهیم؟

خجسته با بیان اینکه مجلس وظیفه تذکر، سوال، عدم کفایت و تحقیق و تفحص را دارد تصریح کرد: اگر مجلس از این ظرفیت‌ها استفاده نکند و سکوت کند، مجلس بی‌خاصیتی خواهد بود.

وی با بیان اینکه وقتی دلار افزایش یافت، مجلس ورود کرد و وزیر استیضاح شد، ادامه داد: وزیری که داشت استیضاح می‌شد، استعفا داد و به وزارتخانه دیگر رفت، مجلس نباید رأی اعتماد می‌داد که هنوز پیگیر آن هستیم.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی در مجلس با اشاره به اینکه باید میزان دارایی مسئولان شفاف شود، گفت: فساد اقتصادی مانند موریانه پایه‌های نظام را می‌خورد که باید مراقب باشیم. در مدت نمایندگی 448 تذکر، 226 سوال از وزرا، 9 مورد تحقیق و تفحص انجام دادم که 100 مورد دیگر نیز در دستور کار است.

 

شفاف سازی آراء نمایندگان

وی با بیان اینکه تذکر، سؤال وزیر ارتباطات، وزارت اقتصاد و دارایی نیز در دستور کار است، گفت: مجلس معامله‌گر نیست، تحقیق و تفحص را از مجلس را نیز آغاز کردیم و با هیچ کس رودربایستی نداریم.

خجسته با اشاره به اینکه همه باید در اتاق شیشه‌ای بنشینند اظهار کرد: آرای نمایندگان باید شفاف باشد، در خصوص اموال مسؤولان نیز باید شفاف‌سازی شود و مشخص شود فلان وزیر سرمایه‌های کلان خود را از کجا آورده است؟

وی با بیان اینکه مبارزه نکردن با فساد باید تعجب‌آور باشد نه مبارزه با فساد، افزود: مجلس باید قدرتمندانه ورود کند و در مقابل فساد بایستد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس با اشاره به اینکه میزان دارایی مسئولان باید شفاف شود، گفت: تحقیق و تفحص از بنیاد شهید را در دوره نهم مجلس آغاز کردیم و 30 هزار برگ سند از تحقیق و تفحص بنیاد شهید تهیه و 36 پرونده در قوه قضاییه ایجاد شد که همچنان در جریان است.

 

کشف و افشای یک‌هزار و 698 میلیارد تومان تسهیلات مشکوک

وی با بیان اینکه کشف و افشای یک‌هزار و 698 میلیارد تومان تسهیلات مشکوک و وصول که با وثایق و تضامین جعلی، چک، سفته، ضعیف و ناکافی در بانک دی پرداخت شده بود، صورت گرفت ادامه داد: این مبلغ به طور کامل به بیت المال بازگردانده شد و علاوه بر آن 5 هزار میلیارد تومان نیز کشف و افشا شد که مبلغ قابل توجهی از آن بازگشته است.

خجسته با بیان اینکه میزان دارایی مسئولان باید شفاف شود، بیان کرد: 433 میلیون درهم از صرافی دی به دبی رفته بود که بازگردانده شد و مدیر بانک دی برکنار و سلب صلاحیت حرفه‌ای شد و از غارت بیت‌المال جلوگیری به عمل آمد.

وی با اشاره به اینکه دو نوع اختلاس داریم که در یکی پول مردم را غارت می‌کنند و در دومی افرادی وقت مردم را گرفته و کار نمی‌کنند در ادامه گفت: به اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان نیز ورود کردیم که مشخص شد 14 هزار میلیارد تومان به غارت رفته که بخش عمده‌ای از آن بازگردانده شده است.

 

حیات خلوت ایران خودرو و سایپا

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه میزان دارایی مسئولان باید شفاف شود، گفت: خودروسازان داخلی نیز بلای جان مردم شده‌اند و ایران خودرو و سایپا حیات خلوت برخی ازمسؤولان شده است.

وی با اشاره به اینکه در مسأله گمرک، فرودگاه همدان و سیلو ورود کردیم ادامه داد: سازمان خصوصی عملکرد مطلوبی ندارد به طوری که سیلوی همدان بدون برگزاری مزایده و به یک دهم قیمت واگذار شده بود که ورود کردیم و آن را برگرداندیم.

خجسته با بیان اینکه یک باند زمین‌خواری همدانی و اصفهانی نیز کشف و افشا شد خاطرنشان کرد: یکی از این افراد در اصفهان دستگیر شده است.

 

مالیات استان همدان باید اصلاح شود

وی همچنین از دستگیری 31 نفر از سران مفاسد در بانک‌ها خبر داد و گفت: خوشبختانه با حضور آیت‌الله رئیسی در مقام ریاست قوه قضاییه مبارزه با فساد با جدیت و قوت بیشتری دنبال می‌شود.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه مالیات استان همدان باید اصلاح شود، اظهار کرد: وحدت و همگرایی خوبی در استان وجود دارد چراکه همگان معتقدند هرجا اختلاف ریشه بدواند، مردم متضرر می‌شوند.

وی با بیان اینکه میزان دارایی مسئولان باید شفاف شود، گفت: پایه تشخیص مالیات در استان صحیح گذاشته نشده است، مالیات استان همدان باید اصلاح شود تا مردم بتوانند از عهده آن برآیند.