موج

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان گفت: اعطای تسهیلات به کشاورزان متقاضی اجرای طر‌ح‌های نوین آبیاری به صورت ویژه در دستور کار مدیران دستگاه‌های اجرایی ذیربط قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، ایرج حیدری روز چهارشنبه در نشست بررسی را‌های افزایش بهره‌ورری و تقویت منابع آب در بخش کشاورزی، گفت: اجرای طرح‌های زهکشی و احداث خطوط انتقال آب به محل اراضی مستعد کشاورزی و اجرای سیستم‌ها آبیاری نوین در هرمزگان در باغ‌ها و اراضی کشاورزی نقش بسزایی در حفاظت از منابع آبی استان و افزایش بهره‌وری منابع آبی در‌ پی خواهد داشت.

وی تاکید کرد: اعطای تسهیلات به کشاورزان متقاضی اجرای طر‌ح‌های نوین آبیاری به صورت ویژه در دستور کار مدیران دستگاه‌های اجرایی ذیربط قرار گیرد.

حیدری خاطرنشان کرد: توسعه طرح‌های آب‌خیزداری و آب‌خوانداری در مناطق مستعد هرمزگان یکی از مهمترین راه‌هایی است که می‌تواند در تقویت منابع آبی استان به ویژه سفره‌های زیر‌زمینی موثر واقع شود و باعث رونق کشاورزی در قطب های مهم استان باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان بر توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در مناطق مستعد و قطب‌های کشاورزی، با هدف حفاظت از منابع آبی و تولید محصول سالم و بازار پسند نیز تاکید کرد.

باید خاطر نشان کرد وسعت زمین‌های کشاورز استان هرمزگان ۱۵۶ هزار هکتار (۵۱ درصد زراعی و ۴۹ درصد باغی) با تولید سالانه افزون برد و میلیون و۳۰۰ هزار تن محصول است.

براساس آمارهای اعلام شده در اواخر سال گذشته، وسعت زمین‌های مجهز شده به سامانه‌های آبیاری نوین در استان هرمزگان ۱۱۲ هزار هکتار است.

طبق نظر کارشناسان، اجرای روش های نوین آبیاری، راندمان آبیاری را در قطره‌ای تا ۹۵ درصد و بارانی را تا ۸۰ درصد بالا می‌برد و از همین رو با توجه به شرایط منابع آبی هرمزگان و جدی بودن بحران کم آبی، باید توسعه هر چه بیشتر این روش‌ها در دستور کار باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها